Sari la conținut

Cum Curat Filtrul De Aer?


ionutz100cc
 Share

Postări Recomandate

Scria HIBA :kiss: :what: daca ati mai auzit cuvantul, ca e mai rar intalnit :eek: Acu serios vorbind, TNT sunt doar niste facaturi :kiss: adica ce gasesc in piata + sigla lor + bani pe sigla lor.

 

SA VA LUATI FILTRU DE AER SPORT PENTRU CARBURATOR STOCK, NU RACING... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:) ..revin si eu.. cu informatii despre problema care am avuto. Am gasit un mecanic de moto si s-a rezolvat. De vina a fost ceva plutitor, care dadea prea multa benzina, sau cam asa ceva, si uda bujia.. mnoah..in fine, mi-a facut si reglajele de amestec, aer, etc, a umblat si pe la carburator si mia zis ca inca mai am limitare in carburator, sau cam asa ceva...cu bujia... inca mai trebuie sa comand una buna pentru scuter si totul va fi O.K. Problem solved. Thx celor care m-au ajutat...Apropo, mi-a zis mecanicul ca nu se baga in ulei filtrul de aer... :wink: :kiss:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:ok: ..revin si eu.. cu informatii despre problema care am avuto. Am gasit un mecanic de moto si s-a rezolvat. De vina a fost ceva plutitor, care dadea prea multa benzina, sau cam asa ceva, si uda bujia.. mnoah..in fine, mi-a facut si reglajele de amestec, aer, etc, a umblat si pe la carburator si mia zis ca inca mai am limitare in carburator, sau cam asa ceva...cu bujia... inca mai trebuie sa comand una buna pentru scuter si totul va fi O.K. Problem solved. Thx celor care m-au ajutat...Apropo, mi-a zis mecanicul ca nu se baga in ulei filtrul de aer... :huh: :huh:

aha aha ... din cate citesc observ ca aveti majoritatea filtre stock ... eu am filtru sport :bier: deci :kiss: cum ar trebui sa-l curat(am auzit ca deaia ar fi problema ... sa nu tina relantiu) deci ... ajutati-ma si pe mn va rog mult ,:hug: fac prima data asta :D si habar nu am :cheers: pls help ;) :wink: :P :eek:

post-31723-1203512922_thumb.jpg

Editat de GeorGEBlaCKRidER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Apropo, mi-a zis mecanicul ca nu se baga in ulei filtrul de aer... :cheers: :huh:

Asta depinde de motor si de tipul de filtru. Mie imi scrie in cartea tehnica si la scuter si la motocicleta cam acelasi lucru: se demonteaza cutia filtrului, (la moto se scoate filtrul dintr-un tub de plastic), se spala filtrul cu apa si sapun, se usuca bine, se scufunda in ulei de motor, se stoarce bine si se pune la loc. Sigur ca nu bagi in ulei filtre de unica folosinta de genul celor auto, dar cand in carte scrie ca-l bagi in ulei eu zic ca-l bagi in ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha aha ... din cate citesc observ ca aveti majoritatea filtre stock ... eu am filtru sport :P deci :wink: cum ar trebui sa-l curat(am auzit ca deaia ar fi problema ... sa nu tina relantiu) deci ... ajutati-ma si pe mn va rog mult ,:bier: fac prima data asta :kiss: si habar nu am :cheers: pls help :huh: :ok: ;) :huh:

 

ma ajuta si pe mn careva pls

?:eek: chiar am nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ajuta si pe mn careva pls

?:cheers: chiar am nevoie

tocmai ti`a spus .. il speli ..si il bagi in ulei de motor ... si da .. ma refer la filtru sport ... yo pe al meu vreau sa`l bag in ulei , dar numai am ..ca vad ca trece praf prin el ... nu inteleg de ce ..il am de 1 sapt si ceva :huh::(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ti`a spus .. il speli ..si il bagi in ulei de motor ... si da .. ma refer la filtru sport ... yo pe al meu vreau sa`l bag in ulei , dar numai am ..ca vad ca trece praf prin el ... nu inteleg de ce ..il am de 1 sapt si ceva :cheers::(

 

poate ca e race ... si e facut sa suga mult aer si mai putin sa filtreze ... sau poate ca trebuie sa-l spreiezi cu cv solutie speciala ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.stie cineva cat costa un filtru sport pentru yamaha aerox?si,daca are cineva nevoie dau un burete filtru normal aer aerox,in stare buna,spalat,bagat in ulei..nu stiam cum se curata si am aflat doar dupa ce mi'am cumparat alt burete.oricum am dat 10euro pe el(pe cel nou)de la yamaha italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai.. cum naiba mai trage aer.. daca este acoperit...

Are gauri prin kktu ala de plastic sau cum naiba trage aer?

Va rog sa imi raspundeti ... ca vreau sa aflu ... este foarte aiurea..

 

eu cred ca plasticu ala trebe dat jos,altfel nu vad cum ar trage aer :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai.. cum naiba mai trage aer.. daca este acoperit...

Are gauri prin kktu ala de plastic sau cum naiba trage aer?

Va rog sa imi raspundeti ... ca vreau sa aflu ... este foarte aiurea..

aer isi trage .... am vazut unul au gaurele in partea de sus si jos daca observi nu are nici o bucatica de plastic e gol circa 1 cm sau mai mult ..daca te uiti, e loc sa intre aer destul ... si daca nu ar ajunge ii mai faci tu altele aditionale:) si filtrele astea sunt foarte bune protejeaza mai bine fata de altele fara protectia aia, daca mergi intr`o regiune unde ploua foarte mult , ninge sau alte chesti , si poate chiar praf .... aaa am uitat sa zic ca se poate face si acasa ..cu un capac de sprei din ala mare ..sau alte improvizatii ,funduri de sticla de cola bla bla :)

 

yo acuma imi dau seama de ce am avut probleme cu fitru asta nou, de a trebuit sa`i fac reglaje (anu trecut am avut altu , conic , mai mic de 35 si nu am facut nici un reglaj) pt ca asta e filtru sport ( power filter delo) si e de 42mm (pt motoare de +/-400 cc), si e facut ca sa traga mai mult aer decat sa filtreze fata de unu conic care am avut anu trecut (care se aseamana , depinde de grosimea materialului filtrant)

 

am uitat sa zic ca la asta acuma l`am bagat in ulei de motor ... ca dupa 1 sapt aveam NISIP in carb si nu stiam de ce dintr`o data nu trage.... si vreau sa zic ... ca trage la fel de bine ca atunci cand era uscat ( direct din cutie) si inainte sa se jegareasca carb...doar ca acuma filtreaza mai bine :P , deci va zic sigur, ca daca bagi in ulei de motor un filtru de aer sport/conic cum e mai sus ... nu scade performantele ,cum ar cade la filtre din burete :) numai bine ..sper ca v`am lamurit in legatura cu filtrele... daca nu intelegeti ceva , pm sau daca aveti ceva de reproshat.. explicati`mi de ce :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.stie cineva cat costa un filtru sport pentru yamaha aerox?si,daca are cineva nevoie dau un burete filtru normal aer aerox,in stare buna,spalat,bagat in ulei..nu stiam cum se curata si am aflat doar dupa ce mi'am cumparat alt burete.oricum am dat 10euro pe el(pe cel nou)de la yamaha italia.

 

eu am dat pe el doar 400 mi ... si merge super ... sprint grozav ... mult mai bun decat inainte

 

--- Mesaj completat în 02 Mar 2008 13:54 -------------

Ne-am dat dracu cu filtru de aer acoperit.. cu protectie de plastic.. apai.. pe unde naiba mai trage aer ma? :|

 

Raspundeti-mi si mie va rog...

Am mai vazut asa la un RS 50

 

eu am filtru sport de aer acoperit cu plastic ... dar in partea de sus are gauri destul de mari ... si in partea de jos adica pe langa filtru este un fel de ''sant'' de circa 1 cm ... adica protectia e mai mare in diametru decat filtrul ... si nu trebuie luata protectia jos ... pt ca atunci ramane o gaura unde intra surubul si trage surplus de aer + tre reglat din nou carburaotr ... iar eu nu am de unde sa il reglez pt ca imi e inchis la maxim ... iar prin faptul ca are destul loc pe langa filtru trage suficient aer crede-ma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ba sincer o sa`ti fac si tie un topic dedicat , nu vezi ca am explicat yo ce si cum , nu ma dereanjeaza ca ai facut`o si tu in mare parte ce am zis yo .. dar dupa 1 sapt ??? nu vezi ca nu a mai intrebatn nimeni nimic?? yo zic sa`ti faci un post numai pt tine si sa scrii ce vrei tu acolo si cat vrei , doar de dragu de a face posturi , deja provoci scarba printre noi .pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut. Am si eu un scuter Piaggio Free :laugh:) :). Am desfacut astazi filtru de aer pentru ca se auzea foarte urat. Partea din mijloc a buretelui era gaurita, s-a mancat jumatate din burete,tin sa precizez ca filtru de aer nu a mai fost curatat de vreo 25.000km. (de cand este scuteru). Am incercat sa pun 2 straturi de folie (gen polistiren),dar se auzea foarte gros si urat, am incercat sa pun si o bucata de burete obisnuit ( burete de tabla),dar tot gros se auzea. Cu ce anume as putea sa-l inlocuiesc.?!? ast. rasp.

Mesaj completat

Astept si eu un raspuns. cu ce anume sa inlocuiesc buretele vechi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...