Sari la conținut

Cand Stau Pe Moto, Trebuie Sa Am Talpile Pe Sol?


Notka
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

Vreau sa-mi iau o motocicleta enduro/cross. Am gasit o Husqvarna 125CR (sau WR nu mai stiu exact). Problema e ca am 1,68 si nu ajung decat cu varfurile la sol. O fi vreo problema? Se mai poate regla inaltimea din telescoape? Care ar fi pozitia ideala? Sa caut alt tip de motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un endurist iti va spune ca daca ajungi cu talpa jos, atunci e prea jos lasata. E mai dificil la inceput, pana te obisnuiesti, dar dupa o vreme o sa vezi ca nu e nici o problema daca nu ajungi bine jos.

ete ca am auzit-o si pe asta.

Avand in vedere ca persoana in cauza probabil e incepatore, mai mult ca sigur e bine sa iti iei o motocicleta pe care sa poti sta comod; indiferent daca e enduro/supersport/touring, e foarte important ca la inceput sa ai siguranta in tine pe motor.

Da in general motocicletele se mai pot lasa in jos din sa si alte metode.

Dupa ce te obisnuiesti cu ea, ai sa o poti ridica si sta pe varfuri..."cum fac enduristii :what: " insa pana atunci e bine sa ajungi bine jos, pentru a putea sprijini bine motorul la stopuri, la diferite manevre :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 1.70 si nu ajung prea bine cu picioarele jos dar cu timpul te obisnuiesti, oricum nu trebuie sa ajungi cu toata talpa jos, se poate cobori mai jos, dar nu foarte jos ca sa nu agati cu motoru bolovani, lemne, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raven30hell, are dreptate someone_else, nu stiu ce ti se pare asa de scandalos la afirmatia sa.

 

 

On-topic: Da, se poate regla dar sincer nu cred ca va fi o problema inaltimea, avand in vedere ca ai optat pentru o categorie de motocicleta foarte usoara. (Ca de fapt de aia vrei sa ajungi cu toata talpa jos, ca sa il poti tine ca lumea. Ori daca e usor, il ti linistit si pe varfuri.)

 

Numai bine si bafta la alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca incepator e bine sa atingi cu picioarele relaxate solul..cu timpul..capatarii experientei nu mai conteaza asa mult..dar gandeste-te ca trebuie sa te opresti mereu pe teren accidentat cu motorul..daca pe drept nu atingi..ce faci in teren.mai ales cand nu mai ai control perfect in picioare de la oboseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...