Sari la conținut

ceva ieftin si bun ?


NaeL
 Share

Postări Recomandate

Planeta pentru fiabilitate si simplitate in intretinere&exploatare. Si daca ai parte de cedari dpdv mecanic sunt in >90%din cazuri greseli de-ale tale. Oricum de remediat se remediaza usor orice si gasesti piese pt orice aproape :lol:

 

Pt a lamuri o problema...

Piesele noi importante la NIPRU sunt mai IEFTINE fata de cele de la IJ si sunt tot la fel de dubioase :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as recomanda MZ ETZ 250 (pai ce altceva :lol: ) Si eu acuma mi-am luat! la 500 de iepuroi, in stare foarte buna.

 

motive: usor de intretinut, este foarte simplu, gasesti usor piese!, consuma putin, si merge destul de bine pt un motor in 2 timpi. Poate fi si nervoas daca vrei, si daca ai grija de ea, atunci te duce oriunde vrei!

 

cat despre 4 timpi.. cand se strica ceva se strica la plural, adica cate 2 probleme deodata! Desi daca e pusa bine la punct Niprul merge bine, Uralul si mai bine, dar sunt motoare mari, nu cred ca sunt foarte bune pt incepator! Si alta chestie: Nu prea gasesti in stare buna la 500 Euro, adica nici nu cred ca gasesti la 500

 

cat despre Voshod, este incredibil motorul ala am parcurs 250 de km cu ea(cu opriri la 50) si nu aveam deloc probleme!! viteza de croaziera: 70-80 km/h (Voshod de 175)

alt avantaj la Voshod: sunt foarte ieftine(din pacate micute)

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai sa va iasa din cap ca daca ai Nipru sau Ural, il conduci greu, e putin manevrabil...

Ba chiar as spune ca Nipru e in anumite situatii mai manevrabil decat un Ij.

Are in jur de 220 kg o Nipra ,deci nu e un monstru, e o bagatela pt un motociclist strain.De asemenea nu e o problema daca incepi cu un Nipru, te obisnuiesti cu franele, si incepi sa apreciezi stabilitatea si reprizele bune.

Problema este doar mecanica: fiabilitatea si disponibilitatea pieselor. Si consumul. Mai gasesti Dnepr care sa consume 5%(in momentele de glorie), dar in oras soarbe in prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Parerea mea .......

I-ati un Ij pentru inceput .......un 56 sau 49 sunt ceva mai scumpe sau in 2 cilindri ca e mai ieftin (daca se poate stricat)

Pune mina si schimba ..ambielaje ,secmenti,rulmenti,bolturi.monteaza aprindere de dacia ...fa un rodaj corespunzator si vei ajunge la jumatate din costurile unei planete bune sau unei Jawa

Piesele se gasesc iar de modificat ai nenumarate posibilitati pentru ca permite cadrul fara sa umbli la el

Io asa am facut si am fost la inceput dezamagit ca mergea motorul ca dreacu dar acum dupa rodaj imi vine sa il pup cind pleaca la prima pedala si merge de il ia frigurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vezi si in avatarul lui ,omu' si-a luat deja Ural! :bounce: Si oricum alegerea a fost zic eu super;personal n-as da Nipru sau Uralul pe alta comunista in 2T.

Editat de Catallin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun altceva....

recomand ceva mai mic, mai incet (deci si putin mai sigur), mai ieftin - maxim 300 euro, mai putin calic la consum 3,5% cel mult, destul de fiabil, monocilindru - 2t, piese la fel pt toate rusoaicele (multe, ieftine si indoielnice) se repara si pe genunchi daca e cazul: ati uitat de el, de Minsk. si faci si economie de 200 de euro. ca incepator e destul zic. dupa un an sau doi zic sa te gandesti la un Ij cu atas.:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce trece un an sau doi du-te direct la Ij , dar sa fie Planeta 5 cu atas. :crack:

201228[/snapback]

 

dar omul shi-a luat deja motoreta... wtf?! si oricum mai incet nu inseamna si mai sigur... :bounce: depinde foarte mult de cum conduce fiecare... ca shi de noroc..

 

m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NaeL@: si ce iti pare rau?Crezi ca daca luai Ij in loc de Ural era mai bine?

Frankenstein@: eu am facut scoala pe IJ si acum am Nipru!Crede-ma dupa ce mergi cu Nipru,Ural nu vrei sa mai auzi de Ij si in nici un caz de Minsk.Oricum astept si parerile celorlalti posesori de Nipre sau Uraluri sau ideale ar fi parerile celor care au si una si alta sau au mers si cu una si cu alta.(ma refer Nipru sau Ural si o alta comunista)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o stapanesti sanatos! si sa nu-ti para rau ca ai luat-o asa cum e ea, important e ca o ai. banuiesc ca e prima motocicleta. si eu abia mi-am luat un nipru recent si am dat f putini bani pe ea pt ca bineinteles nu e functionabila, dar se face :bounce:.

 

 

hai bafta mare! :crack: si drum uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NaeL@: si ce iti pare rau?Crezi ca daca luai Ij in loc de Ural era mai bine?

Frankenstein@: eu am facut scoala pe IJ si acum am Nipru!Crede-ma dupa ce mergi cu Nipru,Ural nu vrei sa mai auzi de Ij si in nici un caz de Minsk.Oricum astept si parerile celorlalti posesori de Nipre sau Uraluri sau ideale ar fi parerile celor care au si una si alta sau au mers si cu una si cu alta.(ma refer Nipru sau Ural si o alta comunista)

201270[/snapback]

 

Desi n-am mers pe IJ, :crack:

 

Am dat cateva ture cu nepra pe un teren viran si pot spune ca am ramas profund impresionat. Are putere motoru, tre sa te tzii bine de ghidon ca sa nu ramai in urma :nono: Si imi mai place si fiindca e mare, asha ca mine. :crack:

 

Nael sa o stapanesti sanatos :bounce:

Editat de Escu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Catallin

Multa lume si-a aruncat Niprul si si-a luat Planeta. In general in republicile federative ruse ai mai mari sanse sa gasesti un Ij.

Nu doar fiindca e cam tot asa de rapida(ce mi-e 10-20km/h) si fiindca trage destul de bine.

Nu doar fiindca consuma mai puntin cu 2%.

Nu doar fiindca e mai fiabila.

Nu doar fiindca e mai buna pe teren accidentat.

Nu doar fiindca piesele sunt mai bune si mai ieftine.

Cel mai marfa lucru e ca Planeta n-are bec rosu sa se aprinda cand ti-a lumea mai draga.

Altfel Niprul e mult mai misto :bounce: .

 

Nu mai baga Uralul in aceeasi oala cu Niprul, sunt doua motoare esential diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori ce motor ieftin ai fi luat, ar fi fost tzeapa in 90% dintre cazuri!

Toti avem grija de motocicletele noaste, iar daca ajungem sa le vindem atunci sigur au deja ceva bube!!!

 

MZ ETZ 250 ar fi fost dupa mine cea mai buna alegere..Piese de schimb destul de ieftine, iar le poti comanda prin posta de la Oradea sau Targu Mures. Gasesti aproape tot ce ai nevoie..

Dezavantaj la ETZ: motor foarte bun, fiabil, inseamna ca s-a circulat mult, deci deja sunt uzate... daca faci un simplu calcul 3000-4000 km/an, majoritatea au deja peste 50000 km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti mai explicit,va rog:

NaeL@: mai exact ce te-a suparat la el?

Aleko@: deci pana la urma daca ar fi sa alegi intre Planeta si Ural ce ai alege?Din ce ai scris tu acolo eu inteleg ca Uralul in ciuda avantajelor Planetei!Inteleg bine/ :bounce:

Escu@:daca ai facut scoala la Dinu,cum de nu ai mers pe Ij? :crack:

Nagy_arpad@: nu te supara pe mine,o fi ETZ-ul mai fiabil dar pe langa Nipru sau Ural(iar o sa zica Aleko ca le bag in aceeasi oala,dar sa fim seriosi diferentele intre ele sunt minore,adica comparam Planeta,ETZ cu ele si zicem ca sunt diferite;o fi mai asemanatoare cu Uralul,Planeta te pomeni!) mie personal mi se pare o partoleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nagy_arpad@: nu te supara pe mine,o fi ETZ-ul mai fiabil dar pe langa Nipru sau Ural(iar o sa zica Aleko ca le bag in aceeasi oala,dar sa fim seriosi diferentele intre ele sunt minore,adica comparam Planeta,ETZ cu ele si zicem ca sunt diferite;o fi mai asemanatoare cu Uralul,Planeta te pomeni!) mie personal mi se pare o partoleta.

201704[/snapback]

 

Eu nu am comparat motoarele intre ele. Motoare folosite nu ai cum sa le compari.. Cel mai bun este unul nou!! Sau cel mai fericit caz daca il iei de la primul proprietar.. restu motoarelor sunt deja carpeli...

Iar parerea mea sincera este sa nu iti iei motor din 500 eur!!! :crack: ala nu e motor!!!!

Pretul pentru ceva adevarat incepe de la 3000 de euro in sus!!!

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...