Sari la conținut

Maxiscutere


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

honda forza

 

E un maxi-scooter excelent, aspect placut( mai ales modelele dupa 2008 ), usor de condus, consumul e cel obisnuit ( 4-4,5 in oras, 3-3.5 in afara orasului). Am un asemenea model ( e din 2001) si a fost putin modificat. In tara nu prea gasesti acest model, motivul, au considerat cei de la Honda ca Romania nu e o tara tinta.

HONDA_FORZA.jpg

Honda_Forza_2005_08_1024.jpg

 

 

Vezi detalii la semnatura.

Editat de bassu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 259
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sal..sant fericitul posesor al unnui kymco xciting 500 2006 ....am trecut de la un street fighter kawa er6 N ..la sooter....si sincer nu m-as mai intoarce la motor...una ar fii faptul ca folosesc moto numai in buc. alta ar fi comoditatea si consumul.....plus fatul ca nu o data m-am trezit la 170 km/h in orash cu kawa.....pot sa zzic ca are frane muuult mai bune...si nu mai ma bate vantul in piept....ca sa nu va zic ca nu am mai vazut o musca lipita de viziera de mult timp......avantajele sant f multe....iar dezavantaje putine....xcitingul ajunge f lejer la 150 ....si consuma in jur de 6 asta in conditiile in care inca nu am scimbat nici un filtru....am verificat cel de aer si e super jegos si inbacsit....am sa il schimb...200 lei si vine in 3 saptamani...asa e un dejavantaj....piesele vin f greu din cauza ca acest model nu prea s-a vandut la noi...scooterul este relativ greu 215 kg...dar te ajuta centrul de grutate fiind f jos...este mai scurt cu 15cm decat Burgmanul 400 si are 10 cai in plus...care credeti-ma ..se simpt.Acum ma apuc de vopsitorie la el iar in primavara v-a arata senzational...Inca nu il simpt f bine dar sper sa ne acomodam repede avand in vedere ca am 5 ani de moto in spate....Scooterul se comporta diferit fata de Kawa virajele trebuie luate altfel iar sprinturile trebuie gandite mai din timp..in rest e oka....

Daca ar fi sa imi iau iar motor nu as alege altceva decat un cross...Acest scooter ma satisface pe deplin atat in oras cat si la drum lung....

Daca aveti intrebari sau vreti un sfat legat de acest model va stau la dispozitie....Numai bine si ASFALT USCAT!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha,ha,ha....tocmai vroiam sa povestesc cum numai dupa 4 zile..ceva colorati s-au dat la bestiuta....in 20 sec. am facut brigada ce omor au luat...numai ei stiu...poate citesc si ei pe aici si vad ca cu unii nu e de joaca....se poate verifica data de 2 sept pol.sec 21...si policlinica Titan....astept alte incercari....astazi pun GPS PE EA si am sa o las la MAXIMA vedere...poate am " noroc " si o baga altii in seama...:hurt:)

 

O fi foame...da sa mai puna mana la munca....nu sant convins ca am procedat bine dar macar m-am racorit...sincer ma asteptam ...dar m-am gandit ca totusi are 215 kg

 

Cat despre alegerea facuta nu pot sa zic ca personal cred ca maxi1urile sant viitorul in orasele aglomerate....inca nu realizez dar "parca" sant mai sigure

 

Astept 10 pagini de pro si contra:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum bine stiti cazul becali s-a terminat prost pt el...si in orice caz....nu cred ca ajungem la acel nivel...personal sper ca nu mai trebuie sa povestesc astfel de cazuri...dar e bine de stiut ce ar trebuii sa facem in astfel de cazuri..apropos brigada era formata DOAR din motociclisti de prieteni si ne prieteni....m-a mirat faptul sa s-au adunat atat de repede oameni pe care nu ii cunosteam dar care trecusera si ei prin astfel de momente....in prima faza am disperat si eu dar la vederea atator oameni de bine..ma mai linistisem...cativa nu au mai avut norocul meu...poate asta a fost si motivul pt care au venit atat de repde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pepinno bravo tata. Si eu aceleasi ganduri am sa trec de la moto la maxiscuter. Am un prieten care tocmai si-a luat un burgman 650 si tot ceea ce pot sa zic este ca e SENZATIONAL!! Singurul dezavantaj ar fi ca e cam prea mare pt oras, un burgman 400 sau yamaha x-max, majesty, honda forza sau silverwing sunt cred mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Prietenul tau nu exagereaza deloc, Burgmanul de 650 este senzational..

Din experienta spun ca singura diferenta intre el si celealte maxi in ceea ce priveste strecuratul printre masini este data de oglinzi, care sunt mult iesite inafara si pozitionate exact in dreptul celor de auto.

Eu nu-mi fac griji, deoarece am oglinzi electrice care se pliaza imediat..

Consuma in oras cam 6-6.5%.

Am avut trei motoare pina acum, dar asta mi-a intrat tare la suflet..comod, confort, putere..

Singurul minus sunt suspensiile tari si rotile mici(15 fata/14 spate)care fac sa se simta orice denivelare.

In alta ordine de idei, afara imi lua 5% mers intins, mers la munte, pe viraje..

Ieri, cind i-am facut consumul, am constatat ca a consumat doar 4.7%, in conditiile de mers 115/120 si tras tare pe viraje..

Asta desi am mers in modul Power(acesta creste turatia motorului in orice regim cu 1500 rot/min)pe curbele de la Comarnic pina la Sinaia!

Trag concluzia ca in modul Drive consuma mai mult, trage si se tureaza mai greu decit in Power, unde raspunsul la acceleratie este imediat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maxi-scooterele sun cea mai bua solutie pentru oras si nu numai. Consum mic , confort maxim. Dar o sa mai treaca mult timp pana cand unii isi vor da seama . Maxi-scooterele sunt un stil de viata, la fel ca si motoarele. Eu tot tin legatura cu diferite grupuri de maxi-scootere de prin Europa si de prin SUA, acolo alta e mentalitatea, sunt priviti altfel, dar repet...pana sa ajungem noi acolo vor trece muuulti ani, ne vom bate in scris pe forum cu multi "bikeri" ce au orizontul destul de ingust.

Poate in 2-3 ani o sa facem si noi o intrunire doar pentru maxi-scootere, doar asa vom da un mare exemplu .

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l.u.v. dar la drum lung cum este? Din cate am inteles nu ai treaba sa te bata vantu sau sa fii stresat ca pe motor. Stiu din excursii, ca pe moto e cam chinuit un drum intins, tot trebuie sa stai sa faci pauze, de mers se merge numai echipat full ca dehh ti-e frica sa nu o iei in freza. Pe maxiscutere am vazut care mergeau imbracati normal la un pantof frumos, o geaca normala. Daca apara si de vant ca lumea e clar ca deja are numai avantaje. Ehhh cum dau si eu moto ma apuc de cautat maxiscutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu ai nicio treaba nici la drum lung nici in oras.

Din cauza asta mi-am luat de 650, sa pot sa merg si afara, sa nu gafaie in depasiri..

Afara este extrem de confortabil, poti tine picioarele in orice pozitie doresti(ca la chopper, intinse, sau ca la vitezana, pe suportii din spate ai pasagerului, le poti tine incrucisate, sau ca la yoga..ieri stateam cu ambele picioare in stanga, cum calareau reginele in trecut :D.

Eu am 183 cm si i-am scos spatarul acela mic(care este reglabil), astfel am mai multa libertate pe el.

I-am inaltat si parbrizul(ma batea curentul in fata) si acum confortul este ca la fostul meu RT1100.

Poti merge oricum, nu te uzi la picioare cind este ud, are numai avantaje.

De fapt se stie ca asta de 650 este cel mai confortabil maxi de pe planeta :moron: , T-Max este iute, mai sportiv, Silverwing cam la fel, dar nu sunt ca Burgman 650.

Eu unul ti-l recomand din tot sufletul, am avut pina acum trei motoare si stiu ce-ti spun.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag de seama ca incepe "biker`ul " sa prinda ideea....maxiurile sant viitorul....f adevarat ca burgmanul650 e mai masiv dar te asigur ca diferenta dintre o sportiva si el este de maxim 3 min la traversarea bucurestiului...ex io : cu moto fac 25 min din berceni METRO (ADIKA la mama dreaq) la autogara militari(acolo lucrez)aproape de iesirea la autostrada pitesti, iar cu Xcitingul 500 fac 30 min....si merg mult mai SAFE ....am timp sa mai trag si o tigare sa mai arunc si un ochi la fetite in statiile RATB ....ca sa nu zic ca ma simpt mult mai relaxat si linistit....cu moto eram intr-o continua super atentie si incordare .....In italia cam 70% merg cu maxi sau cu minim 200cc....moto doar in weekend pe circuit....iar la noi cu circuitele cam suferim....ne dam zmei pe soselele supra aglomerate si pline de inbecili cu 4 roti....

Mesaj completat

Pepinno bravo tata. Si eu aceleasi ganduri am sa trec de la moto la maxiscuter. Am un prieten care tocmai si-a luat un burgman 650 si tot ceea ce pot sa zic este ca e SENZATIONAL!! Singurul dezavantaj ar fi ca e cam prea mare pt oras, un burgman 400 sau yamaha x-max, majesty, honda forza sau silverwing sunt cred mai bune.

 

 

In prima faza si eu optasem tot pt 250 cc avand in vedere sa il folosesc 80% din timp in buc. dar Xcitingul a fst o ocazie de nerefuzat....deh 2006 ABS 1300 euro...putin julit pe ici colo...fara placute...in viitor o curea la variator....un cauciuc pe fata....adika mai trebuie sa bag vre-o 250 euro in el....oricum pomana zic io

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am nevoie de putin ajutor.

am un honda jazz 250 din 2001 si am probleme la motor. intententionez sa schimb mototrul. imi poate spune cineva de unde se poate cumpara un motor second hand? acelasi motor a mai fost pus si pe alte modele in afara de jazz?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal..eu am auzit pe cineva pe net care aduce la comanda motoare complete din italia....avand in vedere ca se apropie sezonul rece tind sa cred ca vei gasii usor....sau cauta direct in italia la piese din scutere mucificate.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel honda foresit 250 are acelasi tip de motor ar merge pus si motor de honda phanteon 150 motor in 2t

nu merge pus motor in doi timpi in loc de patru timpi,sau alta capacitate cilindrica. pur si simplu sa caute acelasi motor-eu am avut la RAR niste probleme din cauza unei litere in plus la codul motorului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

as vrea sa imi iau un burgman 400 an 2003

ce parere aveti despre el?

daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi si pareri

multumesc...

 

 

Daca e bun la bani nu ezita....e super maxi....si usor de intretinut....ia-l!!!!

Mesaj completat

daca ai acte pe motor se poate pune se potriveste la prindere si la mai multe....

 

 

Din cate stiu motorul e dat ca piesa de schimb ..deci nu trebuie acte la el ...montezi si gata....problema e doar la schimbarea cadrului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...