Sari la conținut

Imbracaminte Enduro De La A La Z?


Postări Recomandate

 

 

imi aduc aminte ca pe vremuri faceam genunchiere din burete si le prindeam cu elastice de picior,sau foloseam genunchiere de volei...ce vremuri>>> :D

eu momentan am genunchiere de role si nu va recomand :lol:

In primavara asa am sa imi cumpar un enduro de 125 cc sau voi ce imi recomandati pt inceput?

Si vad cati bani imi raman o sa imi cumpar echipament momentan am cam 400 euro pt echipament dar dupa ce imi cumpar motoru vad cat imi ramane si cat mai strang si apoi vreau sa imi cumpar un echipament sanatos :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pantalonii sunt de cross..depinde cat de slab esti merg genunchierele bagate pe dedesupt dar nu prea cred dupa cum arati in poza..iar genunchierele alea cu trei articulatii sunt semnificativ mai bune decat cele pe care ti le-am pus in poza..

pantalonii pe care i-ai pus la comparatie sunt c-am aceeasi treaba,cred doar ca diferenta de pret este ca unii

sunt cu mai multe protectii de piele(pe interiorul piciorului) si poate alt material

din link-ul cu armuri iti recomand sa o cumperi pe prima(cea care are pieptarul rigid)

 

 

care aveti orice echipament pt cross va rog contactati-ma pm(pt donatie)

cristisideras

mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ce parere aveti despre armura asta? Din cate am inteles, Ekkemu si-a cumparat chiar asa ceva. Asteptam impresii.

post-25807-1213204316_thumb.jpg

 

Din cate vad, nu are protectie de clavicula. Eu am UFO Scorpion, deci m-am scos din acest punct de vedere, dar asta de la Thor pare mult mai comoda si usor de imbracat. Si in plus, arata mai macho :P

 

 

Si am o dilema cu manusile. Bine zicea Schumy ca sunt "consumabile". Eu am niste Alpinestars Dual (ieftine, 30E), care s-au smotocit in ultimul hal dupa 3 4 luni de purtat. Pana la urma, sa imi tot iau de-astea ieftine, sau sa incerc ceva mai scump si rezistent, care sa ma tina mai mult?

De exemplu, Alpinestars Octane Cross.

post-25807-1213204470_thumb.jpg

 

Cica cele din poza sunt Octane Supermoto. Care e diferenta, ca vad ca astea sunt mai scumpe?

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre armura asta? Din cate am inteles, Ekkemu si-a cumparat chiar asa ceva. Asteptam impresii.

post-25807-1213204316_thumb.jpg

 

Din cate vad, nu are protectie de clavicula. Eu am UFO Scorpion, deci m-am scos din acest punct de vedere, dar asta de la Thor pare mult mai comoda si usor de imbracat. Si in plus, arata mai macho :P

 

 

Si am o dilema cu manusile. Bine zicea Schumy ca sunt "consumabile". Eu am niste Alpinestars Dual (ieftine, 30E), care s-au smotocit in ultimul hal dupa 3 4 luni de purtat. Pana la urma, sa imi tot iau de-astea ieftine, sau sa incerc ceva mai scump si rezistent, care sa ma tina mai mult?

De exemplu, Alpinestars Octane Cross.

post-25807-1213204470_thumb.jpg

 

Cica cele din poza sunt Octane Supermoto. Care e diferenta, ca vad ca astea sunt mai scumpe?

manusile se foot cel mai repede la enduro..asa ca si ale scumpe si alea ieftine tot un drac..in atatia ani de enduro am probat si folosit zeci de modele de manusi:axo,thor,ixs,acerbis..etc..cele mai rezistente mi s-au parut cele de la acerbis..pe care le-am folosit de la enduro pana la taiat de lemne si orice activitati casnice din curte.. :D

treaba cu macho e fix poola cand te duci cu clavicula rupta sa o pui in ghips..crede-ma ca protectia de clavicula la enduro e (cel putin ptr mine)esentiala..

ca fapt divers pe coborarea de la sibiu pe hobby(foarte abrupta si virajata ,am derapat,am zburat peste cap si m-am oprit pe umarul drept..daca nu aveam protectie de clavicula era in ghips clar ..asa ca aviz amatorilor.

 

PS..protectia aia din poza e asa de calduroasa ca inebunesti vara in ea..eu folosesc platosele rigide si arat tot macho cu ea :lol: :lol:

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is de acord, cu clavicula nu ii de jucat ca te scoate si ea foarte bine pe margine. Si sa nu uitam dupa cum ii cu refacerea care dureaza si ea destul.

Pana acuma am scapat usor fara oase rupte, numa cu un ligament intins destul de tare la mana dreapta, ligamentu de la degetul mic si desi o trecut o luna inca tot il resimt.

 

Si intradevar platosele rigide, nu plasele de protectii, is mult mai bune, protejand mult mai bine zona pieptului, zona superioara a spatelui si in special zona umerilor, dar nu ofera protectie in schimb la zona lombara. Asa ca problema ii cu dus intors. Pe mine ma deranjeaza la plasa faptul ca are tendinta sa se ridice pe mine si protectiile de clavicula ajuns sa fie prea aproape de casca si sa ma incomodeze, asta in caz ca nu am rucsac in spate, care sa traga de armura in jos(nam burta de care sa ancorez armura cu braul :P ).

 

Cat despre manusi is consumabile. Dupa cateva luni de purtat trebe sa le schimbi. De obicei se rup in varful degetelor, le mai agheti, se mai duc cusaturile. Cel mai mult mi-au placut pana acuma Alpinestars Dual, fiind foarte subtiri in palma si in zona degetelor si is bine aerisite. Captuseala din palma pe mine ma enerveaza pt ca oricum nu ajuta impotriva bataturilor si in plus ii bine sa fie aerisite. Alpinestars Octane supermoto is mai rezistente decat manusile textile doar ca is de supermoto si viteze mai mari de 30-40. Pe caldura la viteze mici si daca bate si soarele o sa iti fiarba mainile in ele.

 

Imi cer scuze pentru eventualele greseli de exprimare da is foarte obosit

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu macho e fix poola cand te duci cu clavicula rupta sa o pui in ghips..crede-ma ca protectia de clavicula la enduro e (cel putin ptr mine)esentiala..

PS..protectia aia din poza e asa de calduroasa ca inebunesti vara in ea..eu folosesc platosele rigide si arat tot macho cu ea :bounce: :banana:

 

Doar nu credeai ca vorbeam serios la faza cu macho :peace: . Eu ma gandeam armura aia in combinatie cu o protectie de-aia pentru gat, neck collar parca ii zice. Eu oricum cu armura nu prea m-am dat enduro, iar cand m-am dat, nu asa sa ma rup in doua. Deci pentru mine este momentan mai important aspectul "practic". Vara merg cu ea prin oras (deh, endurist urban), dar pana o imbrac ma plictisesc. Asta de la Thor parea mai compacta si mai usor de pus.

 

Si intradevar platosele rigide, nu plasele de protectii, is mult mai bune, protejand mult mai bine zona pieptului, zona superioara a spatelui si in special zona umerilor, dar nu ofera protectie in schimb la zona lombara. Asa ca problema ii cu dus intors. Pe mine ma deranjeaza la plasa faptul ca are tendinta sa se ridice pe mine si protectiile de clavicula ajuns sa fie prea aproape de casca si sa ma incomodeze, asta in caz ca nu am rucsac in spate, care sa traga de armura in jos(nam burta de care sa ancorez armura cu braul :friends: ).

 

Pai da, dar platosele rigide trebuie "asortate" cu cotiere si brau. Din punctul asta de vedere prefer plasa cu protectii, pentru ca e mai compacta si mai practica. Desi si mie mi se intampla ce ai zis tu: se ridica si nu sta fixa.

 

Cat despre manusi is consumabile. Dupa cateva luni de purtat trebe sa le schimbi. De obicei se rup in varful degetelor, le mai agheti, se mai duc cusaturile. Cel mai mult mi-au placut pana acuma Alpinestars Dual, fiind foarte subtiri in palma si in zona degetelor si is bine aerisite. Captuseala din palma pe mine ma enerveaza pt ca oricum nu ajuta impotriva bataturilor si in plus ii bine sa fie aerisite.

 

Este culmea, pentru ca eu mi-am promis sa nu mai cumpar in veci Alpinestars Dual. Exact asa mi s-a intamplat: s-au rupt in varful degetelor, dar eu cred ca s-a intamplat pentru ca erau prea fixe. Faptul ca sunt foarte subtiri in palma nu mi se pare deloc un avantaj: am facut bataturi la greu din cauza asta. Si materialul mi se pare de proasta calitate: atunci cand imi transpira mana, se lipea de manusa. Uite aici manusi cu pernute de gel in palma si nu numai:

post-25807-1213223049_thumb.jpg

 

P.S. Am gasit la un magazin niste chinezarii de manusi de cross la vreo 35 de RON. Daca sunteti interesati, dati avansul, si trimit cate un vapor plin spre Valcea si Cluj. :crack:

 

Pai pentru zona lombara iti iei un brau din-ala cu solzi si ai rezolvat problema, nu?

 

Eu am la armura mea braul inclus, dar pe cuvant ca mai mult ma incurca. Chiar nu ii vad niciun folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai avut manusi Fox si Answer si la fel se rup in varful degetelor. Probabil ca din cauza ca stau fix, dar daca nu ii nasoala senzatia daca is prea mari si faci si mai tare bataturi. Intaritura din gel in palma nu am avut dar is curios ce efect are. Oricum orice manusi ai lua nu merita sa dai prea multi bani pt ca oricum se agata materialul, incep sa se scamoseze la un momendat si la cele mai multe se lasa cusaturile dupa o vreme. Eu am Dual'urile de vreo 10 luni si au multe ore de folosire dar totusi mi-au placut cel mai mult.

 

Cat despre braul de la plasa ii enervant cand se ridica si ajuta si el la ridicarea armuri.

 

Si inca o chestie. Si ochelarii am observat ca dupa un an de utilizare incepe sa se strice buretele care vine pe fata, adica incepe sa se distruga ca si cum ar fi copt(am Scott 89X).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca o chestie. Si ochelarii am observat ca dupa un an de utilizare incepe sa se strice buretele care vine pe fata, adica incepe sa se distruga ca si cum ar fi copt(am Scott 89X).

 

Cam un an au si ochelarii mei, tot Scott, dar nu dau semne de oboseala, decat la elasticul ala care ii tine. Probleme cu buretele ai mai ales daca pui casca cu tot cu ochelari pe cap dintr-o bucata (cum fac eu de exemplu). Daca nu tragi putin de ei, se forteaza si frecarea duce la dezlipirea completa a buretelui. Am un prieten care a facut o improvizatie dintr-o invelitoare de volan de masina. Arata ca naiba si era si tare. Peste 2 saptamani si-a luat alti ochelari. :friends:

 

prin cine se poate cumpara echipament de pe site-ul asta ?

http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...act-Rig-SE.aspx

 

Si eu am vazut multe chestii interesante acolo. Incearca la Judas Iscariot. S-ar putea sa aduca el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun ochelarii dupa ce iau casca si totusi o inceput sa se oboseasca buretele in sensul ca s-au dezlipit putin si buretele o inceput sa se distruga usor. Oricum ma gandesc la o noua pereche si niste lentile sensibile la lumina(ii obositor condusul prin padure dupa ce ai condus la soare si mai ales petele de lumina de pe jos).

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Am gasit la un magazin niste chinezarii de manusi de cross la vreo 35 de RON. Daca sunteti interesati, dati avansul, si trimit cate un vapor plin spre Valcea si Cluj. :friends:

Poti sa imi zici si mie care-i magazinul. Eu am acerbis si deja s-au rupt in varful degetelor asa ca prefer sa dau aceiasi bani pe 3 perechi decat pe una singura daca oricum se rup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasa de deasupra manusilor ii una dintre cele mai putine parti pt ca se duce destul de usor si se scamoseaza. Ceva intarituri in varful degetelor nu am vazut la manusile astea din panza. Smecheria ca sa nu le rupi in varful degetelor ii sa ai tot timpu unghile taiate mai ales la degetu mijlociu si aratator(ele is folosite cel mai mult la frana si ambrea) si manusile sa nu iti fie prea fixe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e vorba de imbracaminte de la A la Z, sa abordez si experienta mea cu Tricoul.

Mi-am luat un tricou Alpinestars de pe Auner. Alpinestars nustiucum Aero. Nu stiu germana, deci nu am stat sa citesc ce zicea pe-acolo. M-am gandit ca Aero e vreo schema coloristica ceva, ca la Windows.

Cand mi-a venit tricoul acasa, am vazut ca era gaurit :crack:. Cica pentru o ventilatie mai buna. Asa o fi, cu tricou clasic nu am mers pana acum.

Problema e ca tricoul asta se agata foarte usor de toate crengile/tufisurile/maracinii, cu urmari nefaste. S-a deteriorat in ultimul hal (se agata cateodata si de ariciul de la armura) dupa vreo 3-4 luni de purtat.

Deci nu recomand.

 

Schumy: Eu ma gandesc sa imi cumpar manusi cu un numar mai mare, in speranta ca nu o sa se rupa in varfurile degetelor.

Jumbo: Nu stiu exact unde, era prin Europa :friends: ; Doraly, Dragonul Rosu, zona aia. Ca sa iti faci o idee. En-grosuri dubioase si insalubre. Mi se pare ca nu vand la bucata si ca trebuie sa iei un bax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Mihai. Manusile mele Acerbis sunt mari si tot sau rupt, si nu e de la unghii ca s-au rupt exact unde tii buricul degetului pe manete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cizme 80 $

pantaloni 24 $

tricou 9$

manusi 11$

ochelari 16$

casca 29 $

aprox 170$ cel mai ieftin si cam pe la 500 de euro iti iei de firma

 

www.motorcycle-superstore.com

BAIETI !!!!AM O INTREBARE CE O FI CU FIRMELE ASTEA :SHIFT,MSR RACING,ANSWER racing Fly racing AU NISTE PRETURI DE TE DOARE MINTEA:tricou de cross de la 15 $ in sus;pantaloni del a 36 $;manusi de la 15 $....sunt firme fantoma????sau calitate 0???sunt incepator ma scuzati daca pun intrebari banale sau PROSTESTI sau daca am omis ceva

INCERC SA INVAT CAT MAI MULT ...MS ASTEPT RASPUNSURI SUNT NISTE SUPER PRETURI va rog lamuritima

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt superpreturi pentru ca sunt preturi de State. Totul e mai ieftin acolo, nu numai Shift, MSR si Answer. La preturile astea se adauga transportul (care depinde de volum sau masa), adaosul comerciantului care ti le aduce de acolo, si eventual vama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt superpreturi pentru ca sunt preturi de State. Totul e mai ieftin acolo, nu numai Shift, MSR si Answer. La preturile astea se adauga transportul (care depinde de volum sau masa), adaosul comerciantului care ti le aduce de acolo, si eventual vama.

 

Intradevar asta ii baiu. Da nu inteleg de ce se importa din SUA si nu se aduce direct din fabrica din Asia(cam toate firmele au pe acolo fabricile-am Alpinestars echipament si stiu). Si nu inteleg de ce si firme europene gen Alpinestars(Austria) practica tarife la fel de mari. Adica in state un Tech 8 costa 359$ si in Austria 369e(Auner).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...