Sari la conținut

Care E Cea Mai Buna Compresie


ulisse77
 Share

Postări Recomandate

salutare!

care e cea mai buna compresie a motorului de 400 cc.eu am un suzuki care are compresia de 11.5 pe trei cilindri si 10.5 pe unul si nu stiu de e compresia care trebuie,sau unde pot gasi info care ma pot ajuta(ceva saturi).cum fac s-o egalez pe toti cei 4 cilindri.merci. :)

11,5 e FB,nici cu 10,5 nu e problema;cand ajunge pe la 9 deja este.

Egala nu poate fi decat atunci cand cilindrii si segmentii nu au nici o uzura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca o supapa sa nu fie etansa sau sa nu aiba joc suficient pt acel cilindru.

In prima faza ar fi indicat sa se verifice jocurile tacheti sau culbutori (depinde de ce motor e vorba) sau efectuat un test compresie pt cilindrul respectiv dupa ce se toarna pe la orificiul bujiei cativa ml ulei motor. daca va creste compresia pt scurta vreme sunt suspecti segmentii/camasa cilindru/ piston. daca va ramane la fel e din chiulasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca m-ai bagat in ceata.daca am inteles bine sa picur ulei in locul bujiilor si sa iau compresia din nou.daca ramane la 11.5, cum e acum inseamna ca e problema si daca creste putin ,iar este o problema?

Aceasta e doar o metoda care poate da un raspuns aproximativ asupra zonei suspecte (supape sau segmenti)

Un joc insuficient sau aproape nul al tachetilor poate de asemenea cauza compresie scazuta

supape arse (in speta evacuare)=> compresie scazuta

 

In cazul segmentilor /camasilor) uzati-uzate mai apar gaze carter excesive ,fum albastru, consum ulei etc

In cazul aesta la testul compresie cu ulei picurat creste compresia pt scurt timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Apropo de asta am testat si eu ieri compresia la motorul meu si am avut 16-12 (spate) 15-12 (fata) bari. In manual scrie 14 bari compresia ideala. Cifrele 12 mi se par reprezentative pt numarul de km ai motorului (poate chiar un pic mari) dar 15 si 16 mi se par exagerate. Am repetat de mai multe ori masuratorile, toate la rece si fara sa fi pus ulei in capul cilindrului. Care ar fi explicatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de asta am testat si eu ieri compresia la motorul meu si am avut 16-12 (spate) 15-12 (fata) bari. In manual scrie 14 bari compresia ideala. Cifrele 12 mi se par reprezentative pt numarul de km ai motorului (poate chiar un pic mari) dar 15 si 16 mi se par exagerate. Am repetat de mai multe ori masuratorile, toate la rece si fara sa fi pus ulei in capul cilindrului. Care ar fi explicatia?

Depozite de carbon in cilindri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

care e cea mai buna compresie a motorului de 400 cc.eu am un suzuki care are compresia de 11.5 pe trei cilindri si 10.5 pe unul si nu stiu de e compresia care trebuie,sau unde pot gasi info care ma pot ajuta(ceva saturi).cum fac s-o egalez pe toti cei 4 cilindri.merci. :laugh:

 

Avand in vedere ca Bandit e tot suzuki,tot 4 in linie si tot de 400 poate chiar e motor identic.

 

In cartea mea tehnica zice asa:

 

normal 10 - 14,5 kg/cm limita 8 kg/cm si sa nu fie diferenta mai mare de 2 intre cilindrii.

 

In concluzie e foarte bun motorul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...