Sari la conținut

Role Ptr Yamaha Aerox (sau Mbk Nitro)


vapi
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Stie cineva cu ce fel de role vin echipate scuterele Yamaha Aerox stock?

M-ar interesa sa stiu ce dimensiuni si greutate au. Sau macar, sa posteze cineva care stie ce fel de role a pus la el si a fost bine.

Motorul este Minarelli (probabil ca la Malaguti si Aprilia) deci ar putea fi asemanari.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebearea mea se refera la stock dar eu am cumparat scuter-ul SH ... deci nu stiu daca rolele de pe el sunt cele originale. Vroiam sa stiu care sunt celele originale. Banui 15x12 dupa dimensiuni dar greutatea n-am de unde sa o stiu.

Pot sa aflu greutatea celor pe care le am acum ... dar vreau sa stiu si cum vin echipate cele stock.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam grele :) ...eu am de 3.5 si sparge

 

 

La ce 'sparge', demaraj sau top speed? Am senzatia ca daca nu le potrivesti bine pierzi la una dar castigi la cealalta?

 

care-i regula? ce avatanje obtii cu cele usoare ... dar cu cele mai grele?

 

La prima vedere, cele usoare se ridica mai repede (adica la o turatie mai mica) deci cupleaza la o turatie mai mica. Insa, fiind usoare, nu vor reusi sa ridice cureaua la maxim sa obtii top speed-ul. Asta pare realizabil cu niste role mai grele. Nu stiu exact cum sta treaba ... sunt incepator :). Inca ma documentez :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce 'sparge', demaraj sau top speed? Am senzatia ca daca nu le potrivesti bine pierzi la una dar castigi la cealalta?

 

care-i regula? ce avatanje obtii cu cele usoare ... dar cu cele mai grele?

 

La prima vedere, cele usoare se ridica mai repede (adica la o turatie mai mica) deci cupleaza la o turatie mai mica. Insa, fiind usoare, nu vor reusi sa ridice cureaua la maxim sa obtii top speed-ul. Asta pare realizabil cu niste role mai grele. Nu stiu exact cum sta treaba ... sunt incepator :jump:. Inca ma documentez :).

eu am 70cc...viteza maxima ajunge in 120 km/h si am demaraj puternic :P

dar si la 50 cc...cu role de 3.5-4 grame ai demaraj puternic si ajungi in 80-90 km/h :)

rolele usoare te ajuta la demaraj,dar pierzi viteza,iar cele grele invers :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 70cc...viteza maxima ajunge in 120 km/h si am demaraj puternic :)

dar si la 50 cc...cu role de 3.5-4 grame ai demaraj puternic si ajungi in 80-90 km/h :P

rolele usoare te ajuta la demaraj,dar pierzi viteza,iar cele grele invers :)

 

Sincer, nici n-am avut de ales. Role 15x12 aveau numai de 5.8 gr la moto-velo, in Iasi. Am auzit ca unii au pus si de 7 gr. De asta nu mi s-a parut mult 5.8 gr. Am sa caut si mai usoare sa vad diferenta.

 

Apropo, am cautat pe forum un topic referitor la site-uri in Ro unde se poate comanda online piese si accesorii ptr scutere. N-am gasit cine stie ce. Ai comandat pe undeva online ? Sau stii un site in Ro unde mai face lumea comenzi?

Am sa mai caut pe forum, si daca nu gasesc repede am sa deschid un topic chiar pe aceasta tema.

 

Mai am probleme cu maneta de acceleratie. Mi s-a tocit rotita aia dintzata din interior si mai scapa. As vrea sa-mi iau tot mecanismul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Apropo, am cautat pe forum un topic referitor la site-uri in Ro unde se poate comanda online piese si accesorii ptr scutere. N-am gasit cine stie ce. Ai comandat pe undeva online ? Sau stii un site in Ro unde mai face lumea comenzi?

Am sa mai caut pe forum, si daca nu gasesc repede am sa deschid un topic chiar pe aceasta tema.

 

http://piese-scutere.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am 2 seturi de role pt aerox. unu de 4g si unu de 8g. pana al urma am ramas cu cele de 8g pt ca imi place mai mult cum merge. cele de 4g sunt de vanzare 20ron noi noutze . puse decat o tura de proba. daca vrea careva. sunt RMS 15x12.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 seturi de role pt aerox. unu de 4g si unu de 8g. pana al urma am ramas cu cele de 8g pt ca imi place mai mult cum merge. cele de 4g sunt de vanzare 20ron noi noutze . puse decat o tura de proba. daca vrea careva. sunt RMS 15x12.

le vreau eu :ok: cum facem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...