Sari la conținut

Vopsit Carene


nike
 Share

Postări Recomandate

Ma intereseaza sa mi revopsesc carenele si am nevoie evident de vopsea,unde pot gasi pentru un Ducati 750sport an 2001.Mai mult de negru mat nu vad..dar imi e frica sa cer asa ceva si sa fie alta nuanta.

 

Multam'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa le vopsesti tu?

in alta ordine de idei: negrul ala mat de pe motorul tau e format dintr-un pigment negru si un lac mat. lacul mat se obtine prin adaugarea de aditiv de matuire in lacul preparat.

nu este (sau cel putin nu am gasit eu) cod pentru culoarea respectiva, deci un sfat ar fi sa revopseti carenajul integral. lacul fiind mat si neexistand posibilitatea polisharii a eventualelor scame, incluziuni de praf sau scurgeri, iti recomand sa apelezi la un vopsitor foarte bun, si obligatoriu operatiunea sa fie facuta intr-o cabina de vopsit , asta ca sa nu fie praf sau scame in aer.

in poza de mai jos e un exemplu de cum ar trebui sa arate vopseaua negru mat.

asta e oarecum pe aproape, pe rezervor fiind suflat doar pigmentul negru , e chiar inainte de lacuire.

post-1567-1204054313_thumb.jpg

post-1567-1204054497_thumb.jpg

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sar'na,am aflat ieri ca standox nu are culoarea mea..am gasit una apropiata in schimb..intr-adevar problema vine de la acele pulberi fine ..cele mai fine de la standox sunt de 3 ori mai vizibile decat ale mele.

Vopsirea o voi face intr-adevar intr-un cuptor si nu eu personal,cineva care se pricepe..sper sa iasa cat mai bine.

Apropos..cata vopsea intra la vopsirea intregului motor?

 

 

Multam' fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie pentru cei care isi vopsesc carenele.In vopsea mai trebuie adaugat o solutie care in da elasticitate vopselei.daca se vopseste fara,carenele fiind din plastic vopseaua sare cu timpul.va zic din propire experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 1 zi de search prin culorile standox am gasit pentru carene vopseaua cea mai apropiata.

Este un Derby motor 913 mat..apoi tipul de acolo mi-a sugerat sa dau cu lac supermat pentru a ajunge la culoarea initiala.Sa vedem ce va iesii.

Intrebare:carenele se pregatesc ca si spoilerele de la masini..in sensul ca se dau cu vreo solutie pe ele pentru a nu sarii vopseaua?si daca da..dati-mi un sfat

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu se da cu ceva filler special ptr plastic inainte de vopsire .

de ce -l vopsesti , l-ai scapat pe jos sau vrei tu sa-l refaci?

 

...Bobi sunt .

mi-ar placea sa ti-l vad si eu intr-o zi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Bobi !

 

de ce -l vopsesti , l-ai scapat pe jos sau vrei tu sa-l refaci?

 

:wave: m-am scapat pe jos..dupa ce ii vopsesc carenele (ca doar cateva zgaraituri a avut) saptamana urmatoare,neaparat ne vedem :burnout:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca pe Vatra Luminoasa este un mic mag. unde vand si asigurari, langa strada Pironasu Ion). Au vopsea germana de calitate, Spies Heckler, iti face nenea ala orice nuantza. Eu mi-am luat o culoare de Porsche pentru Gix, si negru mat pentru Warrior. Au toti aditivii, lacurile si diluantii posibili. Si tot ei iti prepara vopseaua in 10 minute. .plus glaspapir si alte accesorii.

 

 

Uite aici cine foloseste Spies Heckler:

 

http://www.thinairgrafx.com/about.htm

 

--- Mesaj completat în 01 Mar 2008 13:10 -------------

Sar'na,am aflat ieri ca standox nu are culoarea mea..am gasit una apropiata in schimb..intr-adevar problema vine de la acele pulberi fine ..cele mai fine de la standox sunt de 3 ori mai vizibile decat ale mele.

Vopsirea o voi face intr-adevar intr-un cuptor si nu eu personal,cineva care se pricepe..sper sa iasa cat mai bine.

Apropos..cata vopsea intra la vopsirea intregului motor?

Multam' fain!

 

Max. 500 grame. . .parca.

post-3394-1204340196_thumb.jpg

post-3394-1204340235_thumb.jpg

post-3394-1204340554_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

necesarul de vopsea il da puterea de acoperire a culorii , tipul pistolului de suflat folosit si nu in ultimul rand "mana' celui ce vopseshte.

la tine fiind vorba de negru, cred ca la pigment te incadrezi cu 500 ml diluat si undeva la 300 ml lac nepreparat( la care se mai adaoga 150 ml intaritor si diluant, infunctie de tipul de lac folosit)- asta pentru doua straturi pline.

ideal pentru carene este sa foloseti aditiv elasticizant ~ 15% in lac, si primer pentru plastic inainte de vopsirea suprafetelor din plastic, dar nu este necesar in cazul cand suprafetele sunt vopsite deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sar'na de sfaturi..am luat deja vopseaua de la standox..am dat jos carenele acum ar trebuii sa fie la pregatit iar apoi in cuptor la vopsit...sunt curios de ce iese :burnout:

De abia astept sa vad finalul ..cum ies..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Si pana la urma ce a iesit ? :(

Vreau sa-mi vopsesc si eu mobra cu negru mat, acum are plasticele rosii. Poti sa-mi spui si mie cam ce trebuie sa cumpar in cantitati si cat ar ajunge in lei :) pe final ?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...