Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

saluare posesori de 990 adv

in cateva zile voi fi posesor de 990 adv si nu prea stiu mare lucru despre motor, nu sunt un novice si nici fan japoneze, dar vreau sa stiu ce inseamna pentru astfel de exemplar 40.000 km (la un model din 2006), schimb de distributie sau operatiuni de service foarte costisitoare pentru km pe care ii are.

orice info ma va ajuta.

va multumesc anticipat.

daniel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saluare posesori de 990 adv

in cateva zile voi fi posesor de 990 adv si nu prea stiu mare lucru despre motor, nu sunt un novice si nici fan japoneze, dar vreau sa stiu ce inseamna pentru astfel de exemplar 40.000 km (la un model din 2006), schimb de distributie sau operatiuni de service foarte costisitoare pentru km pe care ii are.

orice info ma va ajuta.

va multumesc anticipat.

daniel.

 

Adica trebuie schimbata distributia, sau ce sa inteleg ? A mea tot cam atati kilometrii are si nu am probleme la distributie. Cel mult se face o verificare la jocul supapelor, alceva ce sa faci la distributie ? Acum depinde si cat de maltratat a fost motorul.

 

Am o banuiala ... cred ca stiu al cui este motorul ! :yikes: ....... este cumva gri ? :yikes:

 

90% din operatiunile de service si intretinere, mi le fac singur acasa. Acum depinde si de talent ! Daca nu stii sa bati un cui ... este putin mai greu !

 

Bafta la achizitie !

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica trebuie schimbata distributia, sau ce sa inteleg ? A mea tot cam atati kilometrii are si nu am probleme la distributie. Cel mult se face o verificare la jocul supapelor, alceva ce sa faci la distributie ? Acum depinde si cat de maltratat a fost motorul.

 

Am o banuiala ... cred ca stiu al cui este motorul ! :kiss: ....... este cumva gri ? :yikes:

 

 

Petrica, daca te refereai la mine cand aveai banuiala, ai ghicit.

si da e gri. :yikes:

sper ca noul proprietar sa o foloseasca cu placere, fara incidente si sa se bucure de ea cel putin cum am savurat eu fiecare kilometru in saua ei.

din "pacate" io trebuie sa fac niste schimbari in viata anul asta si am fost nevoit sa ma despart de monstruletul cel gri.

dar lasa ca ma fac io mare si va prind din urma.

 

asfalt uscat tuturor si sa ne vedem cat mai curand in trafic sau pe coclauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrica, daca te refereai la mine cand aveai banuiala, ai ghicit.

si da e gri. :yikes:

sper ca noul proprietar sa o foloseasca cu placere, fara incidente si sa se bucure de ea cel putin cum am savurat eu fiecare kilometru in saua ei.

din "pacate" io trebuie sa fac niste schimbari in viata anul asta si am fost nevoit sa ma despart de monstruletul cel gri.

dar lasa ca ma fac io mare si va prind din urma.

 

asfalt uscat tuturor si sa ne vedem cat mai curand in trafic sau pe coclauri.

 

Ce perspicace sunt ! :eek:

 

 

merci de urari

ce poze mai vreti, doar o stiti :yikes:

 

 

... in cazul asta, nu mai este nevoie ! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoy posesorilor de Ktm m-am decis sa-mi vand cruiserul si imi da cu ochiul un 950 adv si a-si avea cateva intrebari.De calitate ,fiabilitate si comportamentul offroad nu va intreb ca m-am lamurit ce poate, in schimb a-si vrea sa va intreb de confort,cum ii cu 2 persoane la drum lung aprox 500-600 km/zi.Deci sa fie mai clar imi vand cruiserul pt ca vreau sa ma dau si un pic pe drumuri forestiere in tara ,dar in schimb fac cate o tura doua/pe an si peste hotare adica drumuri de 3000-5000 km.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok ... am de vanzare un Adv., in stare excelenta si foarte accesorizat ! Se vinde din motive ce nu il privesc pe el !

 

Detalii in semnatura !

 

Ajutati un om sarman sa-si cumpere o palma de teren ! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ti-a disparut ambitia de a-l tine pana face suta??? :scratch:

 

Vreau sa-mi iau teren de casa ! Ambitia ,,cu suta" va trebuii sa renunt la ea.

 

Dar, cine stie ce se mai intampla !? Sper sa apara ,,ceva" care sa-mi permita sa fac 100000km cu actuala ... cu toate ca ma inham la o treaba de nu o sa mai am bani nici sa-mi cumpar o bicicleta ....

__________________________________________________________________________________

================================================================

__________________________________________________________________________________

In week-end-ul ce a trecut, am scos tractorasul la aer ........ asa subtire, vre'o 300km.

Doamne ce frumos a fost asa dupa o iarna de hibernare ....... parca zbura ! :D

post-10224-1233729026_thumb.jpg

post-10224-1233729034_thumb.jpg

post-10224-1233729041_thumb.jpg

post-10224-1233729050_thumb.jpg

post-10224-1233729058_thumb.jpg

post-10224-1233729066_thumb.jpg

post-10224-1233729074_thumb.jpg

post-10224-1233729099_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE

AM NEVOIE DE UN SFAT DE LA CEI CARE AU MONTATE GENTI LATERALE HEPCO BECKER GOBI, CADRUL PE CARE SE MONTEAZA ESTE UNUL UNIVERSAL SAU DEDICAT ? MI-AM CUMPARAT GENTILE SI AS VREA GASESC SOLUTIA OPTIMA PENTRU CADRUL DE MONTARE, SI DACA STITI DE UNDE POT SA GASESC UNUL .

MULTUMESCA NTICIPAT.

DANIEL.

 

SALUTARE

AM NEVOIE DE UN SFAT DE LA CEI CARE AU MONTATE GENTI LATERALE HEPCO BECKER GOBI, CADRUL PE CARE SE MONTEAZA ESTE UNUL UNIVERSAL SAU DEDICAT ? MI-AM CUMPARAT GENTILE SI AS VREA GASESC SOLUTIA OPTIMA PENTRU CADRUL DE MONTARE, SI DACA STITI DE UNDE POT SA GASESC UNUL .

MULTUMESCA NTICIPAT.

DANIEL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE

AM NEVOIE DE UN SFAT DE LA CEI CARE AU MONTATE GENTI LATERALE HEPCO BECKER GOBI, CADRUL PE CARE SE MONTEAZA ESTE UNUL UNIVERSAL SAU DEDICAT ? MI-AM CUMPARAT GENTILE SI AS VREA GASESC SOLUTIA OPTIMA PENTRU CADRUL DE MONTARE, SI DACA STITI DE UNDE POT SA GASESC UNUL .

MULTUMESCA NTICIPAT.

DANIEL.

 

Salut !

 

Cadrul pe care se monteaza Hepco&Becker Gobi este unul ,,dedicat". Adica este fabricat tot de aceasta firma. Clar, gentile tale nu se pot monta pe suporti ... GIVI, de exemplu.

Ficare marca de asemenea accesorii, isi manufactureaza propriile sisteme de prindere .

 

Eu am avut prima data cutii Givi, ce mi-au ramas de la VFR. Am cumparat suporti Givi pentru 950 Adv. apoi mi-am cumparat cutii de la H&B, tot Gobi. A trebuit sa-mi cumpar si acest suport. L-am cumparat de la MotoAdventure-Bucuresti ... gasesti cam la toate reprezentantele KTM din tara. Costa in jur de 800RON, daca imi aduc bine aminte ?!

 

Cam asa trebuie sa arate suportii pentru cutiile tale ! ...... ca in foto !

 

Bafta ! :scratch:

post-10224-1234161641_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoy posesorilor de Ktm m-am decis sa-mi vand cruiserul si imi da cu ochiul un 950 adv si a-si avea cateva intrebari.De calitate ,fiabilitate si comportamentul offroad nu va intreb ca m-am lamurit ce poate, in schimb a-si vrea sa va intreb de confort,cum ii cu 2 persoane la drum lung aprox 500-600 km/zi.Deci sa fie mai clar imi vand cruiserul pt ca vreau sa ma dau si un pic pe drumuri forestiere in tara ,dar in schimb fac cate o tura doua/pe an si peste hotare adica drumuri de 3000-5000 km.

 

Multumesc!

Sa inteleg ca nu s-a dat nimeni cu 2 persoane mai multi kilometrii?Ma intereseaza mai mult cofortul persoanei din spate pt ca cum am observat Mae singur nu se plange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca nu s-a dat nimeni cu 2 persoane mai multi kilometrii?Ma intereseaza mai mult cofortul persoanei din spate pt ca cum am observat Mae singur nu se plange.

 

Depinde ce inseamna multi Km.

Eu merg frecvent cu sotia dar nu mai mult de 500 km pe zi si nu s-a plins pina acuma.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce inseamna multi Km.

Eu merg frecvent cu sotia dar nu mai mult de 500 km pe zi si nu s-a plins pina acuma.

Mae

Merci de raspuns,in jur de 500 km/zi(am si specificat mai sus dar probabil n-ai avut timp sa citesti tot,inteleg doar esti ocupat cu altceva :cheers: ),intreb pt ca anu trecut am facut cu cruiserul si 700 km/zi cu prietena in spate si s-a plans un pic pe ultimele 200 de km.

Vad ca acuma ai touratech,te-ai referit la saua originala?

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor,

de ieri sunt fericitul posesor al unui 990 adv.

azi am fost la motomania sa-l vad si de-abia astept sa vina cartea de identitate si sa-l inmatriculez si sa incep sa ma bucur de aceasta bijuterie.

va pun si niste poze facute in show-room.

post-37444-1234283231_thumb.jpg

post-37444-1234283243_thumb.jpg

post-37444-1234283250_thumb.jpg

post-37444-1234283256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor,

de ieri sunt fericitul posesor al unui 990 adv.

azi am fost la motomania sa-l vad si de-abia astept sa vina cartea de identitate si sa-l inmatriculez si sa incep sa ma bucur de aceasta bijuterie.

va pun si niste poze facute in show-room.

 

Da...poze cu bebelusul in maternitate.

Sa-ti traiasca fiul..sau fiica...sa te bucuri de copil..sa-l cresti mare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor,

de ieri sunt fericitul posesor al unui 990 adv.

azi am fost la motomania sa-l vad si de-abia astept sa vina cartea de identitate si sa-l inmatriculez si sa incep sa ma bucur de aceasta bijuterie.

va pun si niste poze facute in show-room.

 

Adica, vrei sa ne spui ca ti-ai tras Adv. din ala nou ? :)

 

De ce nu ti-ai luat modelul R ? Eu la ala salivez !

 

Oricum ... SA TE BUCURI DE EL ! Felicitari ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor,

de ieri sunt fericitul posesor al unui 990 adv.

azi am fost la motomania sa-l vad si de-abia astept sa vina cartea de identitate si sa-l inmatriculez si sa incep sa ma bucur de aceasta bijuterie.

va pun si niste poze facute in show-room.

 

sa.l stapanesti sanatos

si cati mai multi km

asta e masinarie de plimbat nu de tinut in vitrina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica, vrei sa ne spui ca ti-ai tras Adv. din ala nou ? :)

 

De ce nu ti-ai luat modelul R ? Eu la ala salivez !

 

Oricum ... SA TE BUCURI DE EL ! Felicitari ! :cheers:

 

multumesc,

da e modelul 2009.

nu am luat R-ul pentru ca mi s-a parut prea inalt pentru mine.

 

sa.l stapanesti sanatos

si cati mai multi km

asta e masinarie de plimbat nu de tinut in vitrina

 

 

multumesc,

sper sa fac multi km sanatos si oricum nu doresc sa-l tin in vitrina

Editat de menix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...