Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Am tras la jug un an si coroborat cu promotia de 30% de la Dementor am luat Kaziol-ul. Acum astept sa imi dea RAR-ul omologare individuala.

 

Deja esti dusmanul meu de moarte ! :laugh:

 

Bravo man ! Ti-ai tras si modelul R, care mie imi da cosmaruri noapta si zici ca ai mai avut si 30%, rezultatul ... te-ai ales cu o mobra ... de mobra !

Dumnezeu stie cat imi doresc asa ceva cu 0 km pe bord !

______________________________________________________

Cat despre ,,excursie" tare as vrea sa mai ajung in Grecia ! Ultima perioada mi-am petrecut-o pe EXC, iar acum sunt insetat de drumuri lungi ! Daca la sfarsitul lui martie am in pusculita 4-5 sute de euro, merg negresit !

 

... poza din avatar este pe faleza din Alexandroupolis ..... Doamne ce vremuri ! :crack:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu visez tot la modelul R de anul trecut, dar criza asta mi-a dat peste cap toate calculele, deocamdata ma multumesc cu 950. Aveti cumva idee daca se potrivesc si alte roti (complet) pe 950 decat cele originale (noi is foarte scumpe), de preferinta niste seconduri si nu stiu la ce sa ma uit sa mi se potriveasca 100%.Vreau doua seturi de roti una off si una on.Daca nu reusesc atunci raman cu cauciucurile "mixte". :crack:

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu visez tot la modelul R de anul trecut, dar criza asta mi-a dat peste cap toate calculele, deocamdata ma multumesc cu 950. Aveti cumva idee daca se potrivesc si alte roti (complet) pe 950 decat cele originale (is foarte scumpe), de preferinta niste seconduri si nu stiu la ce sa ma uit sa mi se potriveasca 100%.Vreau doua seturi de roti una off si una on.Daca nu reusesc atunci raman cu cauciucurile "mixte". :crack:

 

Ride Safe!

 

Iti zic eu o varianta, dar nu e chiar asa de ieftina !

 

Pentru sosea - roti de Aprilia Caponord. Sunt tubeless cu spitele prinse pe exteriorul jantei ... ca la R 1200 GS.

Pentru coclauri - rotile ce le ai deja. Incaltate cu Metzeler Karoo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti zic eu o varianta, dar nu e chiar asa de ieftina !

 

Pentru sosea - roti de Aprilia Caponord. Sunt tubeless cu spitele prinse pe exteriorul jantei ... ca la R 1200 GS.

Pentru coclauri - rotile ce le ai deja. Incaltate cu Metzeler Karoo.

Merci, e bine de stiut, daca mai sunt alte informatii in legatura cu roti sunt binevenite...

 

.....era sa uit ....LC8 rules

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW - urmariti fiabilitatea noului lor propulsor de 800cmc iar motorul boxer din seria R isi are originile in 1919 fiind reproiectat in 1970

Atat vreau sa zic. R-ul a aparut prima data in 1923, a fost reproiectat cativa ani mai tarziu ca OHV si cu sistem de recirculare a uleiului, in '69 s-a schimbat sistemul de ungere (carter umed), in '93 a aparut ca SOHC cu injectie electronica (parerea mea, mult inainte vremii), iar in 2010 a devenit DOHC.

 

Felicitari pt Adventure R. Nu stiu cum stai pe ea ca nu esti cu *mult* mai inalt ca mine, dar eu doar la 990 AdvR si 640 Adv n-am reusit sa ajung jos cu ambele picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt Adventure R. Nu stiu cum stai pe ea ca nu esti cu *mult* mai inalt ca mine, dar eu doar la 990 AdvR si 640 Adv n-am reusit sa ajung jos cu ambele picioare.

 

dar la kile cred ca sunt mai mai mare :laugh: dar ma antrenez cu capritza :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu visez tot la modelul R de anul trecut, dar criza asta mi-a dat peste cap toate calculele, deocamdata ma multumesc cu 950. Aveti cumva idee daca se potrivesc si alte roti (complet) pe 950 decat cele originale (noi is foarte scumpe), de preferinta niste seconduri si nu stiu la ce sa ma uit sa mi se potriveasca 100%.Vreau doua seturi de roti una off si una on.Daca nu reusesc atunci raman cu cauciucurile "mixte". :crack:

 

Ride Safe!

iti recomand sa cauti pe advrider.com informatii despre roti.din ce am aflat eu,nu se potrivesc de la alt model.Petrica stie el ceva despre caponord,dar nu merg schimbate de la aprilia pe ktm.''caponord'' se numesc rotile facute la comanda de Woody's Wheel Works din state,si intr-adevar acestea sunt de 19/17, spitate dar care pot fi folosite tubeless

daca mai astepti o luna doua poate ti le dau eu pe ale mele,sunt inca bune,eu le-am schimbat cu un set de 19/17 de la Woody pe care am sa le probez acum cand ajung acasa.daca sunt multumit de ele,te anunt si ti le pot da,impreuna cu o pereche de anvelope de strada(continental trail attack) folosite cam 500 de km.

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa cauti pe advrider.com informatii despre roti.din ce am aflat eu,nu se potrivesc de la alt model.Petrica stie el ceva despre caponord,dar nu merg schimbate de la aprilia pe ktm.''caponord'' se numesc rotile facute la comanda de Woody's Wheel Works din state,si intr-adevar acestea sunt de 19/17, spitate dar care pot fi folosite tubeless

daca mai astepti o luna doua poate ti le dau eu pe ale mele,sunt inca bune,eu le-am schimbat cu un set de 19/17 de la Woody pe care am sa le probez acum cand ajung acasa.daca sunt multumit de ele,te anunt si ti le pot da,impreuna cu o pereche de anvelope de strada(continental trail attack) folosite cam 500 de km.

 

numai bine

ok, mai vorbim, de asteptat sigur ca pot sa astept, pt ca deocamdata numai am vrut sa ma informez, inca nu am strans nici un ban pt roti si oricum daca nu gasesc ceva ce sa-mi convina (ca si pret) renunt la aceasta idee si raman cu cauciucurile "mixte",oricum informatia e binevenita si e bine de stiut.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa cauti pe advrider.com informatii despre roti.din ce am aflat eu,nu se potrivesc de la alt model.Petrica stie el ceva despre caponord,dar nu merg schimbate de la aprilia pe ktm.''caponord'' se numesc rotile facute la comanda de Woody's Wheel Works din state,si intr-adevar acestea sunt de 19/17, spitate dar care pot fi folosite tubeless

daca mai astepti o luna doua poate ti le dau eu pe ale mele,sunt inca bune,eu le-am schimbat cu un set de 19/17 de la Woody pe care am sa le probez acum cand ajung acasa.daca sunt multumit de ele,te anunt si ti le pot da,impreuna cu o pereche de anvelope de strada(continental trail attack) folosite cam 500 de km.

 

numai bine

 

Daca nu le vrea Hosszu, le iau eu Indi. Chiar este o varianta buna sa nu mai stau sa schimb anvelope in functie de sezon.

 

Una peste alta lasati vrajala si spuneti se baga careva la o tura weekend-ul asta. Si daca da va astept cu un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta lasati vrajala si spuneti se baga careva la o tura weekend-ul asta. Si daca da va astept cu un semn.

 

... esti sigur ca vrei in week-endul asta ? :)

_____________________________________________

In alta ordine de idei, intr-o viitoare tura, poate o luati si voi spre sud sa va insotesc si eu ..... pe cat posibil ! Hai, ca va duc in locuri frumoase !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... esti sigur ca vrei in week-endul asta ? :)

_____________________________________________

In alta ordine de idei, intr-o viitoare tura, poate o luati si voi spre sud sa va insotesc si eu ..... pe cat posibil ! Hai, ca va duc in locuri frumoase !

 

A fost o gluma cu weekend-ul asta binenteles.

Urmatoarea tura o sa fie in linii mari pe urm traseu Bucuresti-Giurgiu-Zimnicea-Corabia-Calafat-Drobeta-orsova-Moldova Noua-Oravita-Cheile Nerei-Baile Herculane-TG Jiu-Bucuresti.

Inoptam Sambata seara la o pensiune pe malul Dunarii mai aproape de Oravita.

 

te sun cu cateva zile inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o gluma cu weekend-ul asta binenteles.

Urmatoarea tura o sa fie in linii mari pe urm traseu Bucuresti-Giurgiu-Zimnicea-Corabia-Calafat-Drobeta-orsova-Moldova Noua-Oravita-Cheile Nerei-Baile Herculane-TG Jiu-Bucuresti.

Inoptam Sambata seara la o pensiune pe malul Dunarii mai aproape de Oravita.

 

te sun cu cateva zile inainte.

 

Hmm ... nu suna rau ! Mi-ar placea ! Chiar ma gandeam la traseul asta, in primavara asta !

Zona dintre Orsova si Bazias este ... ,,enervant" de frumoasa ! Au niste pensiuni pe acolo de un rustic autentic ... si un bors de peste ... mama, mama ! :)

 

Clar, as merge ! V-as astepta in com. Bujoru (jud. TR), la ,,rascrucea" spre Zimnicea si am continua impreuna !

 

O singura rezerva am ! :) Daca o sa fiti toti cu LC8 si o sa rulati in ritmul pe care il stiu si eu ..... nu pot sa va incurc ! Altfel un tempo de 120-140km/h, il poate sustine si batranica mea !

 

Sper sa ne auzim ! Bafta mare ! :)

 

P.S. Daca vine si @indi, eu nu mai merg ! :) ............... glumeam ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm ... nu suna rau ! Mi-ar placea ! Chiar ma gandeam la traseul asta, in primavara asta !

Zona dintre Orsova si Bazias este ... ,,enervant" de frumoasa ! Au niste pensiuni pe acolo de un rustic autentic ... si un bors de peste ... mama, mama ! :)

 

Clar, as merge ! V-as astepta in com. Bujoru (jud. TR), la ,,rascrucea" spre Zimnicea si am continua impreuna !

 

O singura rezerva am ! :) Daca o sa fiti toti cu LC8 si o sa rulati in ritmul pe care il stiu si eu ..... nu pot sa va incurc ! Altfel un tempo de 120-140km/h, il poate sustine si batranica mea !

 

Sper sa ne auzim ! Bafta mare ! :)

 

P.S. Daca vine si @indi, eu nu mai merg ! :) ............... glumeam ! :lol:

 

Nu am idee cand vine Indi, dar daca va fi si el cu atat mai bine.

In principiu o sa mergem usurel deoarece o sa avem cu totii pasageri. O sa fiu eu cu lc8-ul, un ktm lc8 Superenduro, Bmw 1100gs, transalp si cam atat.

Cred ca weekend-ul 27-28.03 facem tura asta, binenteles daca nu e vremea naspa.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am idee cand vine Indi, dar daca va fi si el cu atat mai bine.

In principiu o sa mergem usurel deoarece o sa avem cu totii pasageri. O sa fiu eu cu lc8-ul, un ktm lc8 Superenduro, Bmw 1100gs, transalp si cam atat.

Cred ca weekend-ul 27-28.03 facem tura asta, binenteles daca nu e vremea naspa.

 

bafta

 

Aaa ... mergem cu femeile ? E bine de stiut, ca sa o pregatesc pe a mea ... psihic ! :)

 

Proprietarul LC8-ului Superenduro, este cumva userul @Pacman ? Intreb asta ca ne cunoastem !

 

Ok...e in regula ! Ne auzim la un telefon mai aproape !

Bafta mare ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa ... mergem cu femeile ? E bine de stiut, ca sa o pregatesc pe a mea ... psihic ! :)

 

Proprietarul LC8-ului Superenduro, este cumva userul @Pacman ? Intreb asta ca ne cunoastem !

 

Ok...e in regula ! Ne auzim la un telefon mai aproape !

Bafta mare ! :)

 

Da, el este, Pacman (Florin)-superbaiat. Sper sa o pot lua si eu pe mandra mea daca am cu cine sa las bebele. Daca nu il iau pe fina-miu pasager.

Te sun inainte cu o saptamana sa punem detaliile la punct si sa rezervam cazare.

 

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa cauti pe advrider.com informatii despre roti.din ce am aflat eu,nu se potrivesc de la alt model.Petrica stie el ceva despre caponord,dar nu merg schimbate de la aprilia pe ktm.''caponord'' se numesc rotile facute la comanda de Woody's Wheel Works din state,si intr-adevar acestea sunt de 19/17, spitate dar care pot fi folosite tubeless

daca mai astepti o luna doua poate ti le dau eu pe ale mele,sunt inca bune,eu le-am schimbat cu un set de 19/17 de la Woody pe care am sa le probez acum cand ajung acasa.daca sunt multumit de ele,te anunt si ti le pot da,impreuna cu o pereche de anvelope de strada(continental trail attack) folosite cam 500 de km.

 

numai bine

Cat te-a costat transportul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat te-a costat transportul?

 

salut,transportul a fost aproape 200 de dolari cred,nu mai tin minte exact.

 

@Caponord...excelent traseul..eu ar trebui sa ajung acasa pe 22,23...deci am sa fiu si eu prezent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,transportul a fost aproape 200 de dolari cred,nu mai tin minte exact.

 

@Caponord...excelent traseul..eu ar trebui sa ajung acasa pe 22,23...deci am sa fiu si eu prezent

 

 

Buna treaba. Te astept cu un telefon cand ajungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De si pe off nu prea sustinem zicala : "Bigger is always better", iata un exemplu :

 

 

LC8-ul avut noroc ca a venit in viteza, altfel putea sa o uite ingropata la baza dealului !

Cel cu enduroaica a gresit copilareste, crezand ca pe suprafata aia are vre'o treaba cu aderenta la viteza mica, altfel ... urca fara probleme !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LC8-ul avut noroc ca a venit in viteza, altfel putea sa o uite ingropata la baza dealului !

Cel cu enduroaica a gresit copilareste, crezand ca pe suprafata aia are vre'o treaba cu aderenta la viteza mica, altfel ... urca fara probleme !

Sunt constient ca putea sa urce si ala "micu", dar na, e un filmulet care mi-a captat atentia..... :bounce:

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.blue-moon-travel.ro/index.php/t...90-banat-caras-

 

Acesta este locul unde am gasit cazare cel mai avantajos pt noaptea de 27 Martie. O sa postez aici si nr de cont pt ca fiecare sa poata plati in nume propriu, nr de tel il aveti in link, mai am un nr de telefon al persoanelor de la cabana. Va trebuii sa-i sunam sapt viitoare sa le spunem cu ce mancare vrem sa ne primeasca (contra cost binenteles). Camera simpla 40RON, dubla 750 Ron. Sunt 7 duble si 3 simple si daca vrem toata vila este 630ron.

 

Traseul : Bucuresti-Alexandria-Turnu Magurele-Corabia-Calafat-Drobeta-Orsova-Berzasca. ziua 2 : Moldova Noua- Cheile Nerei-Baile Herculane-Tg Jiu- Rm Valcea-acasa(in functie de ora ne intoarcem pe autostrada sau nu)

 

Cam asta este baieti.

Vorbim.

Mesaj completat

http://www.blue-moon-travel.ro/index.php/t...90-banat-caras-

 

Acesta este locul unde am gasit cazare cel mai avantajos pt noaptea de 27 Martie. O sa postez aici si nr de cont pt ca fiecare sa poata plati in nume propriu, nr de tel il aveti in link, mai am un nr de telefon al persoanelor de la cabana. Va trebuii sa-i sunam sapt viitoare sa le spunem cu ce mancare vrem sa ne primeasca (contra cost binenteles). Camera simpla 40RON, dubla 750 Ron. Sunt 7 duble si 3 simple si daca vrem toata vila este 630ron.

 

Traseul : Bucuresti-Alexandria-Turnu Magurele-Corabia-Calafat-Drobeta-Orsova-Berzasca. ziua 2 : Moldova Noua- Cheile Nerei-Baile Herculane-Tg Jiu- Rm Valcea-acasa(in functie de ora ne intoarcem pe autostrada sau nu)

 

Cam asta este baieti.

Vorbim.

 

Rectificare: pentru orice zi de weekend pretul este de 50Ron/persoana si contul este RO02BTRL01401202J14472XX, BANCA TRANSILVANIA,SUCURSALA CONSTANTA, SC BLUE MOON TRAVEL, servicii turistice Perla Clisurii , op-urile trebuie sa ajunga la mine cristianangheloiu@yahoo.com si la adresa de e_mail office@blue-moon-travel.ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... cum era de asteptat ! Am anuntat nevasta despre calatoria cu pricina .....

Mi-a adus aminte ca saptamana viitoare vine popa la noi sa faca sfestania la casa ...... :drink:

... deci, nici macar singur nu pot sa merg ! Mare rahat ! Chiar imi doream sa ma plimb in duduit de LC8 ! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... cum era de asteptat ! Am anuntat nevasta despre calatoria cu pricina .....

Mi-a adus aminte ca saptamana viitoare vine popa la noi sa faca sfestania la casa ...... :drink:

... deci, nici macar singur nu pot sa merg ! Mare rahat ! Chiar imi doream sa ma plimb in duduit de LC8 ! :wink:

 

lasa ca vor mai fi si alte plimbari :D

 

 

Mesaj completat

Te astept cu un semn Indi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...