Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Nu te obosi.

 

Eu am avut asa:

15/46 = normal.

15/45 = ok, functional, no problems; a 5a enervanta la 70-80 la ora

15/42 = praf; consum ridicat la drum intins, probleme sub 2500rpm in orice treapta, a 5a obligatoriu peste 3500

14/42 = 15/45 = ce am acum si e mult mai bine inclusiv la drum intins decat 15/42.

 

Voi trece in partea cealalta: 14/47 sau 14/46 -- macar stiu ca am cuplu hardcore. Oricum mai mult de 100 la ora nu e safe motocicleta. Incerca o frana de urgenta cu disc stock.

 

Domi nu e bun la drum intins si raportul lung nu il ajuta DELOC. Poti sa ma crezi pe cuvant sau poti sa incerci pe pielea ta ;)

Eu am momentan 15/48 , nu-ti poti inchipuii ce cuplu poate dezvolta , pentru ce am eu nevoie ( cross-enduro ) e extraordinar , ce-i drept pentru portiunile de touring-enduro nu ma obosesc sa sar de 90 km/h , asa cum au zis colegii , Dominatorul nu prea e construita pentru viteze mari , daca vrei viteza treci la sport-touring , sau speed , sau la ceva touring ... oricum daca chiar vrei sa experimentezi nu ai decat , o sa te convingi singur , dar nu uita ca e un monocilindru si nu-i prea plac turatiile foarte mari pentru portiuni lungi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15-42 am avut, si nu am stiut ca dc nu imi place,,,,,pana am pus 15-47

e incomparabil

schimbarile de treapta foarte usoare, acc muuuult mai buna

ca viteza,,,,eu oaricum nu sar de 120, decat la depasiri. intins pe la 90

acolo imi place

nici zgomot in casca,,,nici curenti mari de aer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar 15/50 a incercat careva? is curios daca se poate merge cu raportul asta cat de cat pe off, adica la urcari mai abrupte sa nu se ridice intr-o roata daca tragi un pic de gaz.

Nu exista pinion de 50 pentru Dominator. Cel mai mare este de 47.

Cel mai mic pinion mic este de 14.

 

Drept urmare, daca folosesti 14/47 e mai hardcore decat un 15/15. Raportul este mai mare si greutatea fiarelor este mai mica.

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista pinion de 50 pentru Dominator. Cel mai mare este de 47.

Cel mai mic pinion mic este de 14.

 

Drept urmare, daca folosesti 14/47 e mai hardcore decat un 15/15. Raportul este mai mare si greutatea fiarelor este mai mica.

Iti spun eu sigur ca exista , cel putin de 48 , asa am eu acum !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista pinion de 50 , vezi :google: :google: . Deja ma bate un gand . Cred ca intre timp , o sa imi pun unul pe fata de 14 sa vad cum e . O sa mai studiez cum e cu rapoartele .

Editat de kryst666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Sunt in cautarea unui CDI pt un Domi de 250 si nu am gasit decat pe la 100 eu aici ceea ce e mult pentru mine si pt o mobra din 1992

si am o intrebare:

se pot folosi si alte CDI-ri de la alte motociclete? Am gasit pe ebay:

http://www.ebay.co.uk/itm/380519321874?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

sau:

http://www.ebay.co.uk/itm/Honda-CG125-CB125-XR125-XR200-XR250-XL125-XL185-CDI-/260951657982?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item3cc1ee4dfe

 

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt CDI incearca si aici, http://www.super-bikes.ro/index.php/skr-blog/86-cdi-uri-moto-de-la-un-cilindru-pana-la-4.

 

pt un cilindru 250 lei.mentionez ca nu am eu asa ceva, ci userul Eliadar si-a pus pe Africa 2 bucati si e incantat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% semisintetic? E echivalent cu 50% sintetic? Acum exista si varianta 10W50 semisintetic. Mai bun pentru anotimpuri reci si destul de vascos cand se incinge motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...