Sari la conținut

reglaj amortizoare


Postări Recomandate

cine stie cum se regleaza amortizoarele :huh: ?????.......pe spate cred ca e simplu, adica are un surub cu S si H .........................dar pe fata sunt 2 telescoape, cu 2 suruburi si mai sunt si 2 piulite mari care sunt tot de reglaj..............

........intreb pt ca la un moment dat am avut o surpriza ff neplacuta :laugh: , adica a trebuit sa franez brusc si fata a inceput sa oscileze puternic...............la franari obisnuite nu se simte absolut nici o vibratie! :laugh:

............poate stie cineva ce si cum :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in principiu la supersportive ai trei posibilitati de reglaj pe amortizor (indiferent ca e fata sau spate):

Preincarcarea arcului, care trebuie sa fie de la mediu in sus, pentru stabilitate (apropo ce ziceai de oscilatii la frinare puternica).

Detenta (cit de repede se destinde amortizorul)

Compresia (cit de repede se "infunda" amortizorul).

Ultimele doua actioneaza asupra hidraulicii si trebuiesc reglate in functie de drum (gropi, valuri etc). Aici trebuie sa te joci putin cu ele, depinde de cum simti motocicleta....

In orice caz, un amortizor moale e confortabil dar nu se comporta bine in situatii limita sau la condusul sportiv. Asa ca incearca reglajele de la mediu spre hard (H).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, offtopic...cu presiunea in roata cum stai?

Chiar asa ai facut pana aia ???????? :laugh: Si parca trebuia intors si cauciucul ca italienii aia nu se prea pricepeau la gume!!!! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
........intreb pt ca la un moment dat am avut o surpriza ff neplacuta :huh: , adica a trebuit sa franez brusc si fata a inceput sa oscileze puternic...............la franari obisnuite nu se simte absolut nici o vibratie!

Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme,este oproblema tipica la Kawa,din cite am inteles.Si a mea face la fel(Zzr 1100)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...sa nu-ti faci absolut nici o problema X. Este perfect normal....

On topic: incearca niste reglaje mai tari. Verifica si presiunea in roti. Verifica rulmentii de la jug, sa nu aiba joc, si pe cei de la roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum naiba sa nu fie nici o problema???........eu sper sa glumiti.......

.........am fost nevoit de multe ori sa pun frana brusc....cu ex ducati-ul meu blocam amandoua rotile si motocicleta mergea linistita in fata, fara sa ma arunce fara sa vibreze.......

........era sa fac pe mine de frica cand am pus frana cu kawa si a inceput sa se zbata ghidonul in ambele parti..........ceva nu e in regula acolo.........am fost in bv la honda si au ridicat-o de fata......nu are nici un joc la telescoape sau ghidon

......rotile le-am echilibrat, nu bat, rulmentii sunt ok

............ma gandesc ce este vorba de un reglaj al telescoapelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

..Mai,acum nu avem de unde stii cit de rau iti bate jugul.La mine exista o tremuratura pe frinare,dar este ceva care o poti stapini,nu este foarte puternica.De asta iti spuneam ca este tipic pentru Kawasaki.Alte motoare nu o au.Verifica cauciucul de fata.Cind am luat-o pe a mea,cauciucul parea in stare buna,dar daca te uitai atent avea crapaturi in el(motocicleta statuse oprita foarte mult timp) si pe frinare facea exact asa cum descrii tu situatia.Incearca si cu reglajul telescoapelor..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu a sesizat nimeni ironia ?????????

Bineinteles ca e foarte grav. Si totul e din amortizoare, daca jugul e OK.

Eu pateam la Yamaha (desi e un enduro si era oarecum de asteptat) la viteza in jur de 120 kmh - incepea sa oscileze ghidonul.

I-am intarit ambele suspensii (fata-spate) si de atunci e totul OK. Asta tinind cont ca eu nu am reglaje pe hidraulica, doar pe arc (pe spate). Pe fata a trebuit sa fac niste bucse sa comprim arcul.

Asa ca fa cum am spus : arcul mai tare (si pe spate !) si setarile hidraulice de la mediu in sus.

Astept rezultatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...