Sari la conținut

Ulei Furca Bmw F650 Classic


Postări Recomandate

Am si eu o dilema. Vreau sa-i schimb uleiu la furca de BMW F650 Classic. De care trebuie? Din documentatiile mele stiu ca intra 600ml in fiecare crac al furcii, dar nu stiu nimic despre uleiurile astea. Imi puteti da niste indicatii?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar pt BMW f650 trebuie ulei 10W. Eu l-am cumparat de la Automobile Bavaria, dar exista si produs de alte firme la fel de bun. Pt Suzuki am cumparat Putoline. Mai rau este ca trebuie sa cumperi 2L si folosesti numai 1,2L :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ii clasic intradevar 600 ml in fiecare ( sa il lasi sa curga bine ) si motulul ii ok ...in al meu am bagat 15 w motul si avea telescoapele mai tari .....la franare nu se mai lasa pe fatza atat si eu zic ca este mai bine... sa ai grija sa nu strangi surubelele de scurgere prea tare ca se strica filetul imediat si atunci ai o problema si sa folosesti o palnie larga sa nu dai pe langa ...succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati-mi intrebarea stupida, dar uleiul de furca e pentru toate modele de motoare nu ? :rusinica: Vreau sa-mi iau si eu pentru Aprilica mea, ceva mai soft...

Ceva mai soft este 5w , dar cred ca mai bine merge 10 w si da , sunt pentru toate tipirile nu conteaza ca ai aprilia , honda sau bmw uleiul de furca e ulei de furca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care vascozitatea uleiului este cea recomandata de producator { ex 10 w } , prea mult ulei inseamna furca tare iar prea putin furca moale .

Editat de moto_fane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati-mi intrebarea stupida, dar uleiul de furca e pentru toate modele de motoare nu ? :rusinica: Vreau sa-mi iau si eu pentru Aprilica mea, ceva mai soft...

Pe scurt:

2,5W - vascozitate pentru cross

5W - vascozitate pentru enduro frecvent

7,5W si 10W - vascozitati uzuale pentru strada, naked, enduro-touring, sportive, in functie de greutate, specificatiile producatorului, etc

15w - vascozitate pentru sportive ce frecvent sunt la curse sau pentru motocicletele grele cu arcuri mai moi, etc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...