Sari la conținut

Instalatie de iluminat cu Xenon


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut

pai cel mai mult mi a luat sa dau carenele jos

si am kautat un loc pentru droser....la mn a mers sub bord kiar, prins cu coliere din plastic, ai posibilitatea sa l pui cam unde vrei k e cablul lung ..restul nu adaptezi nimikk are kitul de montaj inclus..ce sa zic jumatate de ora cu tot cu carene...noaptea am scapat de mers cu stres...din cauza k am un singur far si nu face minuni...acum xenonul face de 10x banii, deci nu i moft...k sa arate motorul nuj cum+ k si ziua se vede f distinct...ce sa zic cu montajul tre sa te adaptezi la fatza locului

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Gata! Farul cu LED-uri este gata. Functioneaza! A fost testat noapte in oras, noaptea in afara, ziua in oras si afara si ... este foarte bun.

 

Aici se poate urmari intreaga constructie. Cateva poze:

post-10187-1204108661_thumb.jpg Pozitie auto (incandescenta) vs pozitie moto LED

post-10187-1204108708_thumb.jpg Pozitie auto (incandescenta) vs faza scurta LED

post-10187-1204108730_thumb.jpg Pozitie auto (incandescenta) vs faza lunga LED

 

Mai am:

post-10187-1204108853_thumb.jpgpost-10187-1204108877_thumb.jpg

post-10187-1204108925_thumb.jpgpost-10187-1204108954_thumb.jpg

post-10187-1204109055_thumb.jpg

Astea nu se vad prea bine dar va puteti forma o parere despre spot:post-10187-1204109592_thumb.jpgpost-10187-1204109606_thumb.jpgpost-10187-1204109617_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ranga pozele de la pow cand am motoarele unu langa altul nu au iesit? (cbr-ul f4 ala cu galben) Ca atunci stiu ca a facut poze cineva si pe pozitie si faza scurta si lunga la ambele motoare odata. Asa s-ar vedea bine diferenta.

 

bine... cel mai ok se vede la fatza locului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ranga pozele de la pow cand am motoarele unu langa altul nu au iesit? (cbr-ul f4 ala cu galben) Ca atunci stiu ca a facut poze cineva si pe pozitie si faza scurta si lunga la ambele motoare odata. Asa s-ar vedea bine diferenta.

 

bine... cel mai ok se vede la fatza locului :P

Nu am intrat inca in posesia lor. Nu stiu inca ce a iesit si cum! :) De indata ce o sa le am... o sa le postez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK! pe la 7!

 

--- Mesaj completat în 28 Feb 2008 09:22 -------------
Am fost aseara la arc si am pus mobra langa gixerul lui cracky. Scopul meu de a fi peste xenon ca intensitate a luminii a fost atins. Este evident mai puternic. Dar, si este un mare dar aici: orbeste mai abitir decat xenonul la aceeasi intensitate a luminii. O sa-l modific, o sa-mi fac altul cu led-uri cu unghi de vedere mult mai ascutit. In mod normal ar trebui sa rezolve problema. Cred ca am cam atins apogeul astfel: Consum mult mai mic, lumina mult mai puternica, Fiabilitate in exploatare mult mai buna (ramane de dovedit). Ramane de inbunatatit spotul astfel incat sa nu mai orbeasca si sa vad ce naiba fac cu omologarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succes Ranga in continuare cu proiectul si cu omologarea! Poate peste vreo cativa ani am sa zic, Nepoate, tipul asta de far a fost inventat de un amic de-al meu! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, are faza lunga mai tare..

 

:P :)

 

Gata gata, nu mai glumesc ca vine dezu si el cum habar n-are incepe sa vorbeasca !

 

Deci : Ii rupe capul la xenon, singurul dezavantaj este ca rupe la ochi ! Dar o rezolva maestrul si pe asta !

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ranga, daca vei putea face sa nu mai orbeasca atat, merita munca, timpul si banii bagati. Acum e doar un far misto insa care orbeste si-ti umple frigiderul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ranga, daca vei putea face sa nu mai orbeasca atat, merita munca, timpul si banii bagati. Acum e doar un far misto insa care orbeste si-ti umple frigiderul :)

 

Se poate face. Eu i-l am pe mobra de prin toamna. am iesit foarte mult noaptea dar prin oras. in afara o singura data (noapte). Este reglat cam asa:

Pozitie - 10% din intensitate

faza scurta -20%

faza lunga -90%

 

Cu faza scurta inca n-am primit nici un flash cum ca deranjez pe cineva, insa la 20% este ceva mai slaba ca un xenon, dar mai buna decat cea cu incandescenta. Deci este utilizabil, dar pe mine nu ma multumeste inca.

 

Rezolvarea este simpla: In locul led-urilor de 34 de grade folosesc LED-uri de 17 sau pe cele de 12 grade.

In plus astea au valoarea intensitatii luminii (in candela) aproape tripla. Ma astept la rezultate mult mai bune.

O sa incerc sa schimb si sticla farului caci am auzit un zvon (de la zidu) ca are un mic rol in a imprastia putin lumina, si cum eu am multa lumina... imprastie prea multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...