Sari la conținut

Honda Transalp & On-off`road Lovers !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu zic ca nu-i fain ce o facut italianu , ca ii de apreciat ! :cheers: Da , asta deja ii inconstienta :huh: sa te iei sa te duci asa de nebun ... de unu singur !

Bravo lui ca i-a reusit tura :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si X9-le ( imi cer scuze ca imi scapa numele acuma ) s-a dus cu el ca nu am stiut exact cum ii drumul peste deal ! Putea fi noroi mai mare si cu scooterashu ar fi fost complicat !

Veste de ultima ora: tipa al carei nume iti scapa isi cumpara BMW F650 GS ca sa poata merge pe viitor cu noi. Am fost ieri si i-am probat viitorul motor si merge extraordinar...mai e nevoie de mici ajustari la "tractorash" (semeringurile, curatat lant, uns lant, schimbat bec fata, reparat claxon) dupa care tipa ni se va alatura.

Sa-i uram bun venit printre noi:)

P.S: se apropie weekendul si inca nu avem propuneri de excursie...eu plang daca stau acasa:P

Sal.

Editat de Picasso_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veste de ultima ora: tipa al carei nume iti scapa isi cumpara BMW F650 GS ca sa poata merge pe viitor cu noi. Am fost ieri si i-am probat viitorul motor si merge extraordinar...mai e nevoie de mici ajustari la "tractorash" (semeringurile, curatat lant, uns lant, schimbat bec fata, reparat claxon) dupa care tipa ni se va alatura.

Sa-i uram bun venit printre noi:)

P.S: se apropie weekendul si inca nu avem propuneri de excursie...eu plang daca stau acasa:P

Sal.

Super ! Sa o felicitam atunci :unsure: :cheers: , FELICITARI ... ( tot nu ai zis cum o cheama ) Trebuia sa imi aduci aminte !

Maruntisurile se fac la motor , cu putina rabdare si indemanare !

 

Cu iesitu undeva in acest week , va fi doar Duminica undeva scurt din lipsa de fonduri ! Trebuie sa ii pastrez pentru sapt viitoare !

In curand voi posta tura pentru sapt viitoare , doar ca mai am putin de lucru la harti ! Sper sa fie participanti ca o sa fie o tura frumoasa dupa parerea mea , combinata cu offroad destul de mult ! O parte din traseu l-am facut anu trecut in toamna, este vorba de Cheile Galbenei , de acolo Arieseni ! Dar acuma vreau sa bagam si Vf. Bihor , si pest. Scarisoara ... etc. Si cel mai probabil se pleaca de vineri dupamasa , asta ramane de vazut ... ca in 2 zile nu prea pot inghesui ce mi-am propus.

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ca sa fii sigur ca nu vin si eu nu? :huh:

Asa crezi ? :unsure: Oricum sigur ti-ar placea si tie ! Is superbe zonele ...

 

Schimbare de plan ... deja is sanse destul de mari sa mergem pe Valea Cladovei de Sambata 23.Iun.08 , pe la ora 18:00 si pana Duminica!

 

Ii cineva interesat ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ca sa fii sigur ca nu vin si eu nu? :cheers:

Tu vii cu mine

Ne facem topic nou: "Tarmac lovers" :unsure:

Pentru cei care nu stiu, "tarmac" este asfalt in engleza

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vii cu mine

Ne facem topic nou: "Tarmac lovers" :huh:

Nu pot sa va urez de cat SUCCES ! :cheers:

 

 

PS: Hai sa ne adunam " trupa saraca " si sa iesim de Sambata dupamasa spre seara pe Valea Cladovei pana Duminica cu cortul, la o frigare si la un pahar de vorba !

Pana la Cladova poate veni oricine, ii aproape , ii ieftin , ii fain, atentie is vreo 5 km de drum prafuit :unsure:

As vrea sa mergem pe Valea din Dreapta ! Este un loc fain si acolo , avantajul fata de dincolo ii ca este si umbra destul mai multa! Ca se anunta temperaturi ridicate.

 

Hai Dude , CuCun ... care atzi vrut peste noapte sapt. trecuta ... Si toti restu ! Calin , Nashoo , kato , etc numai insir pe toti ca daca scap pe unu afara o sa zica ca nu l-am spus intentionat B)

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa va urez de cat SUCCES !

Era o glumă, cu toate că are un sâmbure de adevăr: Âşi mie Âşi lui Luci ne place asfaltul, mai ales lui

ce naiba să scriu într-un topic nou? vrei să sară Âşacalii pe mine?

s-au schimbat mentalitățile oamenilor, au devenit mai răi, nu mai scrie nimeni nimic interesant, dar în momentul în care îi vine cuiva o idee sar 20 pe el să îl tragă de mânecă Âşi să-l facă albie de porci, că pe topicul deschis de X acum 15.000 ani la pagina 756 s-a mai discutat subiectul

scuzați-mi divagațiile pe topicul ăsta, dar este clar că lumea nu mai citeÂşte o carte, sau bloguri ale unor oameni de o cultură impresionantă, ci preferă să se certe pe forumuri

 

Pe de altă parte, iată că nenorocita asta de criză ne face să ne reamintim de ceea ce avem în județul nostru, in cazul de față, Cladova

 

Nu uitați să protejați mediul înconjurător, Âşi copiii noÂştri vor dori să iasă la iarbă verde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o glumă, cu toate că are un sâmbure de adevăr: Âşi mie Âşi lui Luci ne place asfaltul, mai ales lui

ce naiba să scriu într-un topic nou? vrei să sară Âşacalii pe mine?

s-au schimbat mentalitățile oamenilor, au devenit mai răi, nu mai scrie nimeni nimic interesant, dar în momentul în care îi vine cuiva o idee sar 20 pe el să îl tragă de mânecă Âşi să-l facă albie de porci, că pe topicul deschis de X acum 15.000 ani la pagina 756 s-a mai discutat subiectul

scuzați-mi divagațiile pe topicul ăsta, dar este clar că lumea nu mai citeÂşte o carte, sau bloguri ale unor oameni de o cultură impresionantă, ci preferă să se certe pe forumuri

 

Pe de altă parte, iată că nenorocita asta de criză ne face să ne reamintim de ceea ce avem în județul nostru, in cazul de față, Cladova

 

Nu uitați să protejați mediul înconjurător, Âşi copiii noÂştri vor dori să iasă la iarbă verde

Da, asa ii cum zici ! De acord ! :unsure:

 

Dar acuma vin cu o propunere ! :cheers:

 

Vreau saptamana viitoare sa mergem la Cheile Galbenei , Groapa Ruginoasa de langa Vartop , sus pe Vf. Bihor 1849 m , Pestera Scarisoara si daca ne permite timpul sa mergem de la Campeni la Avram Iancu de unde sa urcam sus pe Vf. Gaina 1484 m si sa coboram in Halmagiu !

 

Cel mai probabil plecam de Vineri dupamasa pe data de 29.Iunie.09 !

 

Plecam din Arad , prima zi facem traseul urmator:

Pana la Pietroasa doar asfalt ...

post-26086-1243028377_thumb.jpg

 

De aici in colo traseul cu partea offroad o vedeti mai in detaliu pe HARTA 3D. Si anume: Drumul din Pietroasa pana la locul de campare pentru prima noapte ( asta in cazul ca plecam cum am stabilit de vineri dupamasa 29.iunie.09 ) de langa locul de campare incepe si drumul spre Groapa Ruginoasa, drumul pana unde incep Cheile Galbenei , inclusiv ele ! Iar de aici drumul peste deal pana in Arieseni de aproximativ 12 km.

Din Arieseni continuam drumul spre Campeni , dar ne oprim in prima comuna dupa Arieseni , Garda de Sus ... de unde urcam spre Pestera/Ghetzarul Scarisoara !

De la Scarisoara ne intoarcem in Arieseni si urcam sus pe Vf. Bihor 1848 m, pana unde sunt tot cam 12 km de offroad de la drumul principal DN75 (Stei - Campeni - Turda ) Aici campam a doua noapte daca ii conform planului cu plecarea de Vineri. Daca se pleaca Sambata dimineata la prima ora atunci tot aici pe drumul in sus spre Vf. Bihor , la 1600 m altit. vom campa prima si singura noapte ... Sambata pe Duminica. Si atunci numai campam la Cheile Galbenei.

 

Pe HARTA 3D traseele le gasiti in partea din dreapta. Titlurile sunt numerotate si trecute cu majuscule , culoarea alba, iar explicatiile de pe traseul sunt trecute cu culoarea portocalie. Va rog sa dati pe ele si veti vedea exact cum duce traseul. Sa nu uitati sa va instalati plugin-ul cei care nu vedeti harta. Plugin-ul se gaseste in partea din mijloc , sus a hartii!

 

Daca ne impartim bine cu timpul si mai avem chef, atunci putem merge din Arieseni pana aproape de Campeni , inanite cu vreo 5-10 km si facem Dreapta spre Avram Iancu de unde urcam sus pe Vf. Gaina la 1484 m si coboram in Halmagel , Halmagiu ...

Harta cu traseul din Arieseni pana in Avram Iancu , Halmagiu ...

 

 

Si de aici catre casa Varfurile - Buteni - Ineu - Siria - Arad !

Harta ...

post-26086-1243028408_thumb.jpg

 

Mai multe detalii pe parcurs ...

post-26086-1243028396_thumb.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se mai anunta nimeni pt. iesirea de astazi ?

Mda , tot timpu asa`i , cand vrei sa gasesti pe cineva nu-i nimeni ... cand ii un pic mai altfel si nu se poate , atunci se anunta lumea si ar venii toti :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica completare pentru Tura De Saptamana Viitoare!

 

Cateva date referitoare la numarul de kilometri din aceasta tura :

 

Arad - Pietroasa = 150 km ( asfalt )

Pietroasa - Arieseni = cca 50 km ( offroad ) cu tot cu deviere la Groapa Ruginoasa

Arieseni - Pestera Scarisoara si retur = cca 50 km ( jumate asfalt jumate offroad )

Arieseni - Vf. Bihor 1849 m si retur = 25 km ( offroad )

Arieseni - Arad = 190 km ( asfalt )

Arieseni - Campeni - Avram Iancu = 50 km ( asfalt )

Av. Iancu - Vf. Gaina 1848 m - Halmagiu = cca 45 km ( offroad )

Halmagiu - Arad = 130 km ( asfalt )

 

Daca facem varianta mai scurta , si anume ceea fara sa mai mergem din Arieseni la Avram Iancu 50 km , si de acolo sa trecem la Halmagiu pe la Vf. Gaina cca 45 km ! Tura va avea 450-500 km.

 

Daca facem tura mai lunga cu bucata din Arieseni - Av. Iancu - Halmagiu cca 100 km , si de acolo Arad 130 km. Tura va avea max 650 - 700 km.

 

Am incercat sa calculez cat de cat ... la partea offroad am aproximat , cele de pe asfalt 80-90 % ii bine cat am scris ! La toata tura pot gresi un 50 km !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil plecam de Vineri dupamasa pe data de 29.Iunie.09 !

O mica recorectare pentru tura asta ! Este in 29-31 Mai 09 Am ramas eu cuplat cu Iunie ! Ne scuzati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plimbarea din data de 23-24.Mai.09 , pana pe Valea Mica a Cladovei cu cortu !

Eu las pe altii mai poeti sa povesteasca, pun doar slide-u ! :cheers: Oricum toata lumea s-a simtit bine , dupa parerea mea ! Poate mai putin GIV :) ... `tutzi beeep-u beeep de cuc , sa te beeepp beeep beeepp de pasare ordinara care te-ai instalat deasupra cortului meu , si asa mai mai departe :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plimbarea din data de 23-24.Mai.09 , pana pe Valea Mica a Cladovei cu cortu !

Eu las pe altii mai poeti sa povesteasca, pun doar slide-u ! :cheers: Oricum toata lumea s-a simtit bine , dupa parerea mea ! Poate mai putin GIV :) ... `tutzi beeep-u beeep de cuc , sa te beeepp beeep beeepp de pasare ordinara care te-ai instalat deasupra cortului meu , si asa mai mai departe :P

 

Faina treaba,bravo voua! In special lui Florian la care cred ca ia picat bine in natura.Provizii vad ca a avut din belsug.La mai multe iesiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina treaba,bravo voua! In special lui Florian la care cred ca ia picat bine in natura.Provizii vad ca a avut din belsug.La mai multe iesiri!

Ms Ms , da lui Florian i-a placut mult sa doarma in compania cucilor si a pasarelelor :)

Provizii au fost destule , ajungea la toata lumea pentru 2 zile numa cat a dus Florian , dar sa nu uitam nici de portia adusa de Dani ( Marele Alb ). A fost frumos , interesant. Am fost destul de multi pana la urma ! Noroc ca au venit si cu masina 4 pers si au adus un gratar ceva mai mare decat ce am avut noi si am putut frige mai bine si mai repede ce am avut.

 

Pacat ca nu ai venit si tu Kato , iti placea sigurat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da, faine pasarele!...ia aici o inregistrare cu ele!...

...si mai zice lumea ca e galagie prin orase :) cei sensibili la sunete turbulente sa nu asculte!..pot fi provocate neplaceri! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da, faine pasarele!...ia aici o inregistrare cu ele!...

...si mai zice lumea ca e galagie prin orase :) cei sensibili la sunete turbulente sa nu asculte!..pot fi provocate neplaceri! :P

:cheers: tare de tot.Floriane,se simtea singur cucul ala si cred ca era in perioada de imperechere.Cand mai mergi du si cateva petarde cu tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...