Sari la conținut

Care E Mai Buna?


bidiutza
 Share

Postări Recomandate

www.bikez.com e cat de cat util ca sa afli specificatiile tehnice si cum arata o anume motocicleta.

Comparatiile sunt niste tampenii si se bazeaza pe note date de catre useri (subiective sau chiar la intamplare).

 

Cea mai buna comparatie se poate face de catre oameni care au avut / mers / studiat problema deja.

 

Eu iti pot spune parerea mea (tot subiectiva evident) ca Honda Transalp este o motocicleta foarte buna atat ca fiabilitate cat si din punct de vedere a scopului sau: enduro-touring / adventure, si as prefera-o oricand in locul italiencei.

 

Honda Transalp 650: motor 2 in V racit cu apa, 53 de cai dezvoltati la 7500 rpm, cuplu 55 Nm la 5500 rpm, 5 trepte de viteza, greutate in jur de 190 de kg la plin.

Avantaje: motorul 2 in V mai echilibrat decat monocilindrul, vibrati mai putine, mai elastic decat monocilindrul, alura foarte confortabila, manevrabilitate foarte buna in ciuda greutatii.

Dezavantaje: bineinteles greutatea destul de mare.

 

Aprilia Pegaso 650: monocilindru racit cu apa, 50 de cai, 54 Nm, 5 trepte de viteza, greutate aproximativ 180 de kg la plin.

Avantaje: oleaca mai usoara si mai manevrabila decat Transalpul, mai usor de intretinut monocilindrul, confortabila la randul sau;

Dezavantaje: motor mai putin elastic, mai putin puternica decat Transalpul, faptul ca are motor Rotax :hug: .

 

Ca un sfat, daca vrei sa se preteze mai bine la tavaleala (nu la enduro/offroad ci tavaleala in general) eu recomand un Transalp de 600 de cmc, si nu cel de 650 care are un look "de vitrina" de ti-e si mila sa o bagi pe un drum de tzara.

 

Sper sa posteze si posesori care au mers mai mult timp si probabil stiu ceva mai multe decat mine. :cheers:

 

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Simpla intrebare...sper sa aveti respunsuri mai lungi:P

aprilia pegaso

sau

honda transalp

 

amindoua au aceiasi cmc si acelasi an.. care e "mai buna"? :cheers: ..merita data o aprilia pe o honda?

honda, clar......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...