Sari la conținut

Dictionar Tehnic


Clodius
 Share

Postări Recomandate

Foarte des intalnesc denumiri de piese incorect scrise sau cunoscute. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, este doar o observatie in preumblarile mele pe forumuri. "Cei care se simt atacati si comenteaza ca "aici nu e curs de gramatica sau similar" ar trebui sa stie ca exprimarea il caracterizeaza pe om, ca fel de exteriorizare in raporturile sale cu ceilalti semeni...o degradare a limbajului echivaleaza cu o involutie a limbii romane, cu ceea ce inseamna sa fii roman..."

 

Chiulasa/culasa, nu chiolasa, culoasa, chiuloasa etc

Volant, nu volanta

jiclor nu jigler sau jiglor

Culbutor, nu colbutor, colbotor

Janta, cu pluralul jante, nu geanta, gentzi, jante etc

Simering, nu semering

Vilbrochen nu vibrochen

Ralanti nu relanti

Marsarier nu marsalier

anvelopa/pneu si nu cauciuc

cui poantou - nici ponton (alt sens) nici pointo

 

Deasemenea recomand si citirea acestei pagini http://dexonline.ro/corect.php

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA...exprimarea ma caracterizeaza,dar folosesc de o viata:

Jigler

Vibrochen

Relanti

Cauciuc/Guma

In rest celorlalte le spun cum ai zis tu ca este corect.

In plus acestea sunt denumirile care se folosesc in lumea asta ...-a motoarelor- nu avem cum sa schimbam...

Salutari,dar nu prea isi are rost topicul.

PS:E tare cand mai aud la cineva Cui Ponton :burnout: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu folosesc uneori acesti termeni intr-un mod incorect, dar asta nu-mi ofera nici mie nici altora o scuza.

Lumea asta a motoarelor si a masinilor, a tehnicii in general, este la fel. Nu putem decat sa ne perfectionam nu sa involuam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cea mai mare problema a forumului, mai nou, stalcirea denumirii corecte a unei piese... :cheers:

 

Janta, cu pluralul jante, nu geanta, gentzi, jante etc <= e bine sau nu jante ? :hug:

 

Sa nu fie cu suparare, dar e cam degeaba topicul asta... Cand ii vezi pe unii ca scriu cu "k" in loc "c", "q" in loc de "cu", "y" in loc de "i", sa nu mai zic de dezacorduri comise la greu, o iei razna.

Si inca o treaba, nu am auzit sa zica nimeni cui pointo, ci doar pontou, adica pe romaneste...

 

Deci sa gresesti o denumire e una (poate nu esti mecanic sau nu ai idee cum se numeste corect piesa aia) si sa faci dezacorduri, sa scrii prescurtat la greu si cu accente de "mirc" e alta!

 

 

Bafta! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem decat sa ne corectam. Eu nu pun in discutie aici modul de scriere tip mirc ci folosirea corecta a termenilor tehnici, pt ca la urma urmei suntem pe un forum tehnic. Daca n-ai auzit tu/eu/altcineva, sau n-ai folosit un anumit termen in mod corect nu inseamna ca nu e asa si lucrul acesta nu ne scuza.

Cel mai mult ma deranjeaza in ultima vreme folosirea termenului chiuloasa :burnout: :cheers:

Asfalt uscat

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clodius ai dreptate in faptul ca exprimarea il caracterizeaza pe om...insa in alt sens nu in ceea ce ne-ai adus tu la cunostinta. De exemplu daca omul vorbeste vulgar, cu limbaj de cartier, deja sti ca e un smecheras de asta rebut al societatii :hug: . La fel cunosti si omul care e stilat si vorbeste elegant...si care merita sa faca parte din societate.

 

Insa daca toata lumea ar invata acest dictionar tehnic/ biologic/chimic/fizic/informatic/ etc etc ...pai acela ar trebuii sa fie atotstiutor.

Inteleg caci tu cunosti acest dictionar tehnic,(probabil lucrezi in domeniu), insa daca te intreb despre recursivitate la informatica, cam ai dat-o in bara. Sau la fizica despre forta Lorentz...

 

Asa ca fiecare cu domeniul lui de activitate, si fiecare isi vede de vocabularul lui pe care il foloseste.

Din pacatenu exprimarea incorecta a acestor termeni tehnici este singura problema a forum-istilor, ci gramatica, limbajul, autostapanirea nervilor si cel mai dezastruos este prostia din capul unora, dar din fericire nu avem astfel de minunatii care sa activeze zilnic, numai asa din an in pasti. :(

........................................................................

Daca esti bun in mecanica, atunci fa un topic despre mecanica, in care sa postezi numai tu anumite chestii foarte des folosite pentru reparatia scuterelor si care nu le stie multa lume...de exemplu: Cum se desface ambreiaju/variatorul, cum se schimba consumabilele(placute frana...cum aerisesti dupaia sa faci presiune). Pentru ca desii s-au discutat mult, tot mai vin useri care intreaba pe sectiunea service.

Eu zic ca asa ai face un topic bun, probabil chiar pus in Top List si blocat, in care sa poata scrie 2 3 useri, chestiile utile, nu ca dupa fiecare post de al tau vin 20 care zic ca ai facut un post bun :cheers:

Numa bine! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu lucrez in domeniu. Sunt chiar departe de el (economist), dar asta nu m-a impiedicat sa invat termenii pe care i-am folosit atunci cand am incercat sa exprim o problema sau parere.

Nu arunc cu pietre in nimeni. Vreau doar sa invatam impreuna sa folosim corect cei mai comuni termeni tehnici, asa ca hai sa-i mai pun inc-o data cu tot cu link-uri catre dexonline.ro

 

culasa/Chiulasa, nu chiolasa, culoasa, chiuloasa etc

Volant, nu volanta

jiclor nu jigler sau jiglor

Culbutor, nu colbutor, colbotor

Janta, cu pluralul jante, nu geanta, gentzi, jante etc

Simering, nu semering

Vilbrochen nu vibrochen

Ralanti nu relanti

Marsarier nu marsalier

anvelopa/pneu si nu cauciuc

cui poantou - nici ponton (alt sens) nici pointo

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marius, multumesc de aprecieri. Dar ce ai adus nou in acest topic? Am putut invata ceva de la tine? Ai spus ceva util?

NU, ai postat "de pomana"... trist ca a trebuit sa te bagi in seama.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu folosesc uneori acesti termeni intr-un mod incorect, dar asta nu-mi ofera nici mie nici altora o scuza.

Lumea asta a motoarelor si a masinilor, a tehnicii in general, este la fel. Nu putem decat sa ne perfectionam nu sa involuam.

 

tot evolutie se cheama si asta :burnout: ... doar oamenii fac dictionarul, nu dictionarul face oamenii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un topic de pomana :burnout:

Ce pot sa zic....................trist :cheers:

 

de pomana lu' Pruteanu vrei sa spui,nu? k trebuia sa-i facem pomana de vreo 3 saptamani...

eu fol cuvintele astea, le scriu si le pronunt corect (sper) de vreo 15 ani, dar mi-a fost greu la-nceput sa port dialog cu unul care nu o facea corect: parca lasam impresia ca ma "dau smecher"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca am ajuns sa facem topicuri de gramatica si limba romana pe un forum de scutere...este grav.

Clodius.....ce am adus nou pe acest topic? NIMIC..........si nici nu vreau sa aduc ceva nou si util pe acest topic care nu ar trebui sa existe.

Decat sa faci topic-uri inutile mai bine iesi la o plimbare cu scuterul ca e vreme frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivele deschiderii nu le mai repet. Marius, te rog citeste primul post si nu te mai baga in seama aiurea. Daca pe tine nu te deranjeaza cand cineva scrie chiuloasa, geanta samd este problema ta.

Rog un moderator sa stearga tot acest off topic. Cine vrea sa contribuie aici este binevenit, restul sa se abtina.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca am ajuns sa facem topicuri de gramatica si limba romana pe un forum de scutere...este grav.

Clodius.....ce am adus nou pe acest topic? NIMIC..........si nici nu vreau sa aduc ceva nou si util pe acest topic care nu ar trebui sa existe.

Decat sa faci topic-uri inutile mai bine iesi la o plimbare cu scuterul ca e vreme frumoasa.

Eu is de acord cu acesto topic.Dar unele cuvinte mi se par corect zise si in alt fel...Cui Pontou de exemplu. Nu e corect ?? Sau Jiglor? Caci is f des folosite si de mecanici. Asa ca unii termeni is corect zisi si mai romaneste :burnout:

....................

Am fost si eu criticat recent pt ortografie...si nu m-am certat cu nime caci mi-a atras atentia. Insa vad ca aici au dat cativa in tine caci ai facut un topic despre scrierea corecta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius, te rog citeste primul post si nu te mai baga in seama aiurea.

 

:burnout:

Eu nu ma bag in seama aiurea, eu doar vreau ca aceasta sectiune de SCUTERE sa ramana sectiune de scutere, nu de gramatica, limba engleza, franceza si alte subiecte care nu isi au locul.

Nu este de ajuns ca forum-ul merge greu??? Mai trebuie sa il completam si cu topic-uri aiurea?

Hai sa faca fiecare un topic cu ce a visat in ultima saptamana...........sa vedem unde se ajunge :cheers:

P.S. Am citit primul post de la bun inceput............si am ramas uimit de subiect. :hug:

Rog adminu' sa stearga acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut topicul in aceasta arie pt ca aici activez, asta nu inseamna ca nu este aplicabil oriunde.

Daca voi nu considerati util sa vorbiti corect romaneste sau in limbaj tehnic (fie si doar pt simplul motiv ca "asa zice toti" :burnout: ) atunci lucrul acesta spune multe despre limitarea voastra.

Nu atac pe nimeni, doar vorbesc la modul general, dar uitati-va de la inceputul topicului si spuneti-mi cati au mai adaugat un cuvant nou pt noi sa invatam si cati au facut off topic.

Cu parere de rau, cred ca o sa ma retrag pe vwforum la masinile mele :cheers:, iar pt scuter o sa ma informez si singur pt ca oricum mare ajutor (cu mici exceptii) n-am prea primit aici.

Numai bine tuturor si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Clodius, cred ca efortul este laudabil, insa educatia lingvistica, daca nu este asimilata din copilarie/tinerete... nu prea are sanse la adulti. Daca nea Gica asa a "apucat" sa spuna el la arborele cotit, adica vibrochen(hahahaha)... asa o sa-i spuna toata viata!

Nice try, however(hai, sariti, am scris in engleza!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem semantica?

.....

Si totusi nimic on topic?

Inca astept fie un moderator sa stearga off topicul fie pe cineva sa adauge termeni noi.

 

Nu facem nimic atat de rusinos ca semantica. Facem doar chestii politicoase.

 

Se spune 'nu mă supărați, mai aduceți fo două beri' nu 'domniÂşoară, încă o bere'. Tehnic vorbind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

Eu nu ma bag in seama aiurea, eu doar vreau ca aceasta sectiune de SCUTERE sa ramana sectiune de scutere, nu de gramatica, limba engleza, franceza si alte subiecte care nu isi au locul.

Nu este de ajuns ca forum-ul merge greu??? Mai trebuie sa il completam si cu topic-uri aiurea?

Hai sa faca fiecare un topic cu ce a visat in ultima saptamana...........sa vedem unde se ajunge :angryfire:

P.S. Am citit primul post de la bun inceput............si am ramas uimit de subiect. :baldy:

Rog adminu' sa stearga acest topic.

Daca iti spun ce am visat acum vreo 2 nopti :baldy: , ma baneaza adminul 3 luni :angryfire:

 

Serios clodius, o fi bun topicul asta, dar e deschis unde nu trebuie! Trebuia deschis la "Articole si tutoriale" sau la "Service"

Oricum, multumim ca te zbati sa ne delimitezi :baldy:

 

 

Bafta! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...