Sari la conținut

Imi Atarna Doua Furtune. Este Normal?


indispus
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Astazi ma pun in genunchi si arunc de curiozitate un ochi pe sub dansa, fara motiv, de curiozitate. Observ ca langa cric atarna un un furtunas negru de vreo 5 cm. Am facut si niste poze... cam asa arata. M-am aplecat mai bine, si vad ca vine de sub rezervor, probabil de prin partea superioara a motorului, posibil chiar si de la carburator. Poza. Alta poza. Nu am reusit sa-l urmaresc sa vad exact de unde iese :angryfire:.

 

Trec pe partea dreapta a motorului si observ un alt astfel de furtun, putin ascuns dupa ambreiaj. Poza. Alta poza. Acesta din urma urca spre carburator, dar nu garantez ca din el iese. Vizibilitatea nu mi-a permis sa confirm asta.

 

 

Este normal ca aceste doua furtune sa 'vanture' libere, sau ar fi trebuit 'infipte' pe undeva?

Chestia e ca motorul merge ok, nu am observat nimic anormal...

Editat de indispus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cert este ca e foarte normal. Sunt furtunuri de refulare. Am si eu 2 tot acolo la Yamaha YZF600R si mai stiu multi care le au. Ceea ce nu+s sigur este de unde sunt (nu vreau sa zic o prostie). Daca stie altcineva mai bine, ok daca nu am sa ma uit eu cand am timp in cartea tehnica si iti zic. Pana atunci stai calm ca e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cert este ca e foarte normal. Sunt furtunuri de refulare. Am si eu 2 tot acolo la Yamaha YZF600R si mai stiu multi care le au. Ceea ce nu+s sigur este de unde sunt (nu vreau sa zic o prostie). Daca stie altcineva mai bine, ok daca nu am sa ma uit eu cand am timp in cartea tehnica si iti zic. Pana atunci stai calm ca e ok.

Sunt ok acolo

in functie de model di tip de moto ar fi furtune pentru refulare de la:rezervor, supraplin carburatoare,supraplin rezervor,pompa benzina,drenaj carburatoare,drenaj apa buson rezervor ,etc :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul este de la rezervor si comunica cu gaura pe care o vezi daca scoti busonul de la rezervor.

al 2-lea este de la antigel.

e normal sa fie asa, dar la mine I parca nu atirna asa jos, sau depinde din ce pozitie ai facut poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok baieti, deci e normal... M-ati mai linistit :angryfire:. Multumesc!

 

Eu nu le-am mai vazut pana acum (am motorul de 2 luni si ceva), si intrasem la banuieli :angryfire:.

 

M-am uitat prin cartea de service cateva minute, dar am cedat rapid, fara sa gasesc ceva :angryfire:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: Vezi ca are furtunita cronica! :angryfire: Doar 2 ai?Ti-a dat TNT un raspuns complet.Cel mai des intalnesti doar pe cel de prea plin benzina si antigel in vasul de expansiune,iar la unele de la baterie...!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...