Sari la conținut

Fumul Negru


Postări Recomandate

va salut. odata /sapt ii mai dau si eu cate un 13-14mii rpm. (pe loc nu in mers). prima oara scoate mult fum negruuu , a 2 -a oara mai putin a 3-a si mai putin si cam atat nu-i mai dau. peste 1 sapt ( 300km rulati) iarasi ii dau si se intampla tot la fel mult fum prima oara mai putin a 2-a si tot asa. eu zic ca e funingine din galerii depusa in turatii joase(normale). mai am 2 prieteni zzr si yzf tot asa de prin 96-97 oricat si oricand le-ar coxa nu scot gram de fum. sa fie problema de la amestecul aer-benzina sau ceva infundat???? ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut. odata /sapt ii mai dau si eu cate un 13-14mii rpm. (pe loc nu in mers). prima oara scoate mult fum negruuu , a 2 -a oara mai putin a 3-a si mai putin si cam atat nu-i mai dau. peste 1 sapt ( 300km rulati) iarasi ii dau si se intampla tot la fel mult fum prima oara mai putin a 2-a si tot asa. eu zic ca e funingine din galerii depusa in turatii joase(normale). mai am 2 prieteni zzr si yzf tot asa de prin 96-97 oricat si oricand le-ar coxa nu scot gram de fum. sa fie problema de la amestecul aer-benzina sau ceva infundat???? ms mult

 

Eu zic s-o mai intetzesti si tu in mers la 13-14mii din cand in cand, nu numai pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma, tre sa cureti motorul. Da-i la fiecare stop 13-14 000. Cand nu mai iese fum negru si apare fum alb inseamna ca motorul s-a curatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma, tre sa cureti motorul. Da-i la fiecare stop 13-14 000. Cand nu mai iese fum negru si apare fum alb inseamna ca motorul s-a curatat.

aha am inteles . ms mult de sfat chiar mi-ai fost de ajutor :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma, tre sa cureti motorul. Da-i la fiecare stop 13-14 000. Cand nu mai iese fum negru si apare fum alb inseamna ca motorul s-a curatat.

 

:banana: :kali: ;) ;) bun bancu`

 

 

fum negru pt un motor cu benzina 4 timpi, inseamna consum mai mare de combustibil, fum albastru consum de ulei

ar trebui curatate, verificate si re sincronizate carburile daca ai asa ceva, daca e injectie trebe mers pe stand, la carburatoare cineva priceput le face si fara stand

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut. odata /sapt ii mai dau si eu cate un 13-14mii rpm. (pe loc nu in mers). prima oara scoate mult fum negruuu , a 2 -a oara mai putin a 3-a si mai putin si cam atat nu-i mai dau. peste 1 sapt ( 300km rulati) iarasi ii dau si se intampla tot la fel mult fum prima oara mai putin a 2-a si tot asa. eu zic ca e funingine din galerii depusa in turatii joase(normale). mai am 2 prieteni zzr si yzf tot asa de prin 96-97 oricat si oricand le-ar coxa nu scot gram de fum. sa fie problema de la amestecul aer-benzina sau ceva infundat???? ms mult

 

Sa nu imi zici ca tu ti-ai luat CBR600 ca sa mergi cu 5000 rpm :rolleyes: . Si daca vrei sa stii turatiile joase nu sunt normale la un motor sport, asa cum ai zis tu mai sus. Mai da-i si tu rpm pana in rosu cateodata...dar in mers, nu la neutru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu e nerecomandat sa turezi motorul asa de tare pe liber? Din cite stiu nu e recomandat de facut asa ceva decit in sarcina. Scuze de offtopic, dar chiar is curios sa stiu daca-i asa sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu e nerecomandat sa turezi motorul asa de tare pe liber? Din cite stiu nu e recomandat de facut asa ceva decit in sarcina. Scuze de offtopic, dar chiar is curios sa stiu daca-i asa sau nu.

asa am auzit si eu dupa ce am apucat sa-i dau coxala pe loc. un prieten cu yzf de 600 o bubuie nu doar din bobine ci din contact la fiecare iesire , altul cu un zzr 600 la fel ii da la intruniri de cate 7-8 portii bune de zici ca sare in aer nu alta+ cai fierbe apa pana ce iese abur de sub sea :rolleyes: pana acum n-au avut nici un fel de probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie curatate carburile facut sincro si apoi reglat amestecul cu colortune (cea mai importanta faza a reparatiei)

reglat amestecul cu colortune sper k se face la toate service-urile unde se si sincronizeaza nu??sper.....k oricum tre sa merg cu ea in alt oras k aici pe o raza de 100km nu se ocupa nimeni cu asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...