Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Honda Varadero 125


Postări Recomandate

stii care este ideea...sa nu o strici mai tare, sa ai grija ce mecanic iti alegi!

 

bafta!

 

Din nefericire in Romania mersul la mecanic e ca biletul la Bingo. Am avut parte de mecanici cu renume care mi-au facut praf motorul dar si de tipi priceputi care in garaj au facut treaba mai buna decat multi profesionisti.

Totusi, avand in vedere faptul ca e o banala operatiune de verificare si intretinere (frecventa am vazut ca e undeva la 12000 km) ar trebi sa fie un mecanic de tot rahatu' ca sa o dea in bara. La amicii mei tot el a facut reglajele si a iesit treaba buna. Sincer sper sa nu aiba o zi proasta cand o sa dau eu pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Peste 8.000rpm în mare parte din timp.

 

Bai chivule , tu nu ai varadero , deci nu ai de ce sa vorbesti , si pana la urma , ce cauti bai neseristule pe topicul nostru

 

si acum sa raspund la intrebare : in functie de starea mea (si am 3 stari) :

 

1 (cand is plictisit si nam chef de nimic ) Schimb pe la 4.000 ~ 5.000 rpm

2 (mers normal cu motocicleta , si cum vara e de turatii , avand cuplu la 9500 si caii la 11000 ) schimb la 6.000

3 (cand bag mana la blana ) schimb la 11.000~12.000

 

eu am luat-o la 17.000 , azi am 30.000 si nu iam desfacut deloc motorul , doar i-am schimbat uleiul de motor si filtrul , da pe rand (din cauza lipsei de filtru , intai am schimbat uleiul si dupa 300 km i-am schimbat si filtrul de ulei ) si dupa cum vedeti cu maraie , nu a comentat deloc , nu trocaie , nu bubuie , nu bate , deci e honda ....cesamai , am si bagat-o pe aratura si noroaie si tot nimic :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le spuneam doar cum merg cu pocnitoarea ta.

 

Am uitat să zic de a doua mea stare: când merg cu ea numai cu a doua în limitare :lol: nu de altceva, da' să îi poponeataăț bujiile că Marius merge ca mamaia până în 5 mii.

 

P.S. dacă te-ai logat la Marius pe calculator, să Âştii că ți-a rămas parola stocată acolo :)

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 12000 km se face verificare jocului...si daca este necesar se regleaza, nu?

 

Exact. La 12000, 24000,36000, s.a.m.d. se face o verificare, iar daca se constata joc se face reglaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
am sa ma prezint la smaeb , voi ?

 

cu motocicleta?

 

eu am facut in weekend-ul trecut o plimbare de aprox. 800km...bacau-moinesti-comanesti-darmanesti-slanic moldova...am incercat forestierul slanic-poiana sarata dar nu prea a mers...nu eram sigur daca am luat-o corect asa ca m-am intors prin tg. ocna si am luat-o spre onesti-tg.secuiesc-brasov-poiana brasov-rasnov-bran(aici m-am cazat - 120 lei) iar a doua zi(duminica)...brasov-intorsura buzaului...am mai incercat si pe aici un forestier :laugh: pe la nehoiu...gura teghii, am vrut sa ajung spre Marasesti, dar m-am intors...cica s-ar infunda drumul in muntii Penteleu...in fine si am luato direct spre buzau-ramnicu sarat-focsani-marasesti-adjud-bacau...cam 800km...frumos, vreme buna

 

motocicleta s-a descurcat impecabil...sa traiasca cei care au facut-o :lol: se descuraca si pe forestier iar pe E85(buzau-bacau) am tinut-o...100-110-120 :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo ! , trebuia sa anunti si tu despre tura ta de weekendul trecut ca eu sigur veneam ca sa ne intalnim , mai discutam si ne mai plimbam , poate ne incumetam mai mult la drumurile forestiere :laugh: poate data viitoare , si da , vin cu motorul la smaeb :lol:

 

mai mult ca sigur o sa il recunoasteti in parcare :wacko:)

Mesaj completat

frate , cat ma oftic ca nu am venit si eu pe acolo weekendul trecut , eu deabia astept sa plec pe undeva (nu conteaza unde , doar sa plec , sa nu mai stau degeaba , sau sa ma frec prin oras de colo colo) , da nu prea am cu cine , si daca e sa ii imbarlig pe aia mai mari , iti dai seama ca nu ma pot tine dupa ei ...

Editat de marius_vararu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo ! , trebuia sa anunti si tu despre tura ta de weekendul trecut ca eu sigur veneam ca sa ne intalnim , mai discutam si ne mai plimbam , poate ne incumetam mai mult la drumurile forestiere :laugh: poate data viitoare , si da , vin cu motorul la smaeb :lol:

 

mai mult ca sigur o sa il recunoasteti in parcare :wacko:)

Mesaj completat

frate , cat ma oftic ca nu am venit si eu pe acolo weekendul trecut , eu deabia astept sa plec pe undeva (nu conteaza unde , doar sa plec , sa nu mai stau degeaba , sau sa ma frec prin oras de colo colo) , da nu prea am cu cine , si daca e sa ii imbarlig pe aia mai mari , iti dai seama ca nu ma pot tine dupa ei ...

 

incerc sa ajung si eu la smaeb...dar cu masina, poate ne vedem pe acolo

 

pe unde ai vrea sa mergi? ce obiective ai?

eu as vrea sa fac anul asta...nordul moldovei, delta dunarii, sighisoara, transfagaresan...sa mai trag o tura la mare...m-ar tenta sa fac si turul Romaniei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu mai bine facem turul romaniei ca sa le includem pe toate ? , eu as vrea sa mai ajung pe transalpina , pana nu o asfalteaza astia pe toata (transalpina e intre sebes si novaci ) ,as vrea sa ajung si pe la sighisoara , la ceteatea aia de la brasov , si delta dunarii....sa trecem de tulcea , sa ne ducem cat mai mult . si apoi om vedea noi daca o mai face si alte tururi

Editat de marius_vararu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu mai bine facem turul romaniei ca sa le includem pe toate ? , eu as vrea sa mai ajung pe transalpina , pana nu o asfalteaza astia pe toata (transalpina e intre sebes si novaci ) ,as vrea sa ajung si pe la sighisoara , la ceteatea aia de la brasov , si delta dunarii....sa trecem de tulcea , sa ne ducem cat mai mult . si apoi om vedea noi daca o mai face si alte tururi

 

si pe mine m-ar tenta transalpina...ideea este ca eu lucrez, sunt liber doar in weekend iar ca sa fac turul romaniei imi trebuie mai multe zile...poate vreo 2 saptamani, deci imi trebuie concediu...sa fie mai la vara iunie-iulie

 

oricum trebuie compus un traseu, sa atingem punctele mai importante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia e ca nu cred ca ma vor lasa ai mei vreo 2 saptamani sa plec

 

vineri , sambata , duminica ma vor lasa sa plec da 2 sapt .....nu cred ca am sanse , sau poate maxim o saptamana , dar sa ne adunam mai multi si sa le explic exact ce si cum

Editat de marius_vararu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia e ca nu cred ca ma vor lasa ai mei vreo 2 saptamani sa plec

 

vineri , sambata , duminica ma vor lasa sa plec da 2 sapt .....nu cred ca am sanse , sau poate maxim o saptamana , dar sa ne adunam mai multi si sa le explic exact ce si cum

 

pai mai vedem...mai spre vara sa fie, poate ne strangem mai multi! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

haideti fratilor , nimic nimic ....., ce ati mai facut ? la smaeb cel mai mult mi-a placut parcarea , de acolo mi-am luat 2 dresuri de neopren pt telescoape , ca sa protejez semeringurile si cam atat . weekendul asta plec pe la buzau 3 zile , si am sa ma plimb pe acolo (cheia , brasov , vulcani , padure , cetatea aia , etc ) . Voi nimic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat 2 dresuri de neopren pt telescoape , ca sa protejez semeringurile

 

ceva poze?

 

si eu ma pregatesc pentru o tura mai lunga dar saptamana viitoare...concediu fara plata :huh::cheers: ... bacau - sighisoara - vatra dornei - nordul moldovei(manastiri), vreo 3-4 zile insa nu stiu sigur, sa vad si vremea

 

si duminica care a trecut am mai tras o tura de 300km prin apropiere izvorul muntelui, baraj bicaz, cheiile bicazului, lacul rosu

 

trebuie sa-mi iau un aparat foto :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandare ap foto : samsung es15 , pretul variaza intre 230 si 300 , in functie de unde il iei ( in ron deisgur ) , mia luat 1 luna sa gasec unu care sa faca bine poze

 

o sa pun si poze , momentan sun la cineva in telefon .

 

ce bine de tine ca stai la munte si ai unde sa te plimbi cac*lau , in schimb , noi astia de la ses , trb sa mergem o groaza ca sa dam de ceva frumos... asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
si eu ma pregatesc pentru o tura mai lunga dar saptamana viitoare...concediu fara plata :):P ... bacau - sighisoara - vatra dornei - nordul moldovei(manastiri), vreo 3-4 zile insa nu stiu sigur, sa vad si vremea

 

si din cauza vremii am renuntat la tura asta si am ales ceva mai scurt bacau-vaslui-barlad(lacul cuibul vulturilor)-adjud-bacau...cam 300km

 

ceva poze

post-43087-1273949890_thumb.jpg

post-43087-1273949967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce bine de tine ca stai la munte , cand iti vine , imediat o tura prin munti si gata , in schimb noi astia de la ses , avem o groaza de mers pana la munte ca sa vedem si noi ceva + ca mai apoi trebuie sa ne si intoarcem (alti 100km cel putin de campie) .... bravo tie , tine-o tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...