Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Honda Varadero 125


Postări Recomandate

si acum cateva de pe transalpina (mentionez ca am facut doar o parte din transalpina , de la obarsa lotrului la novaci , din lipsa de timp , si am ales asa deoarece se zice ca e mai frumos tronsonu asta decat sebes la obarsa lotrului) :

 

Salut!

 

Ce cauciucuri ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

Am deja o mobra, dar cei cu care ies cel mai des au enduro, mai exact Translap, si vreau sa-mi iau ceva sa pot merge mai mult cu ei, adica sa pot iesi de pe asfalt :blink:

Mi s-a recomandat Varadero de 125, m-am documentat, mi se pare super OK, dar am o intrebare: pot sa merg cu 100-110km/h pe distante lungi fara sa o omor?

Nu ma intereseaza top speed ci doar viteza de croaziera. Daca e sub 100km/h nu prea pot sa ma tin dupa Transalp-uri :rose:

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varadero are 5 viteze , intr-a 5-a 1000 rpm = 10 km/h , varadero are 12000 rpm (14000 pm pe rosu ) , ea merge turata pana la aprox 12600 rpm (unde intra in joc limitarea din fabrica a motorul , fiind pe rosu la turatii ) , poti merge cu 100 km/h , nui problem , dar depinde foarte mult de conditii : drum , trafic , pante (urcare ) , VANT (conteaza foarte mult vantu , daca el bate din fata , nu depasesti 90 km/h ) , pasager , bagaje , si cu greu ajungi la 120 km/h , ea deja de la 110 km/h trage greu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea mare ca dimensiuni ? sau ?

 

ca dimensiuni. m-am urcat si nu-i de mine, nu pot s-o tin.

 

varadero are 5 viteze , intr-a 5-a 1000 rpm = 10 km/h , varadero are 12000 rpm (14000 pm pe rosu ) , ea merge turata pana la aprox 12600 rpm (unde intra in joc limitarea din fabrica a motorul , fiind pe rosu la turatii ) , poti merge cu 100 km/h , nui problem , dar depinde foarte mult de conditii : drum , trafic , pante (urcare ) , VANT (conteaza foarte mult vantu , daca el bate din fata , nu depasesti 90 km/h ) , pasager , bagaje , si cu greu ajungi la 120 km/h , ea deja de la 110 km/h trage greu

 

Multumesc, e tot ce vroiam sa stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai .. are aproape aceleasi dimensiuni ca transalp.

 

E vorba in principal de greutate:

Varadero 125cc din 2002 are 150kg la gol si vreo 170kg la plin iar inaltimea seii de 80cm.

Un Transalp din 1998 are 191kg la gol, cel din 2002 are 196kg iar cel din 2009 are 218kg :rose:

Saua Transalpului este undeva peste 83cm. (sursa Bikez.com)

Dupa cum vezi, diferentele sunt majore.

Pentru mine (care nu ma pot lauda cu o inaltime ametitoare) dimensiunile de mai sus devin foarte impotante in cazul asta.

Mobra mea are cam 170kg la gol si peste 190kg la plin dar saua e mai joasa si am mai coborat-o un pic si tot nu ajung cu toata talpa jos. Avantajul este ca la categoria asta conteaza sa ajung macar cu jumatate de talpa jos, pe cand la enduro trebuie sa poti sa pui piciorul jos ferm.

Mi-as fi dorit sa pot merge cu un Transalp, dar trebuie sa ma multumesc cu ceva mai mic pe care sa-l pot manevra bine off road, mai ales la manevrele de pe loc. Iar Varadero 125cc mi-a fost recomandat chiar de Transalpisti :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand un virago de 125 in primii 4 ani si dupa 4 ani un virago de 250 numai daca e limitat cu cui la acceleratie altfel nu , sa nu se arate bestia :rose:

Editat de Zvastic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand un virago de 125 in primii 4 ani si dupa 4 ani un virago de 250 numai daca e limitat cu cui la acceleratie altfel nu , sa nu se arate bestia :rose:

 

Iti recomand sa vb mai putin :blink: Vezi ca vb mult si prost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[Numele quote = 'Data Pushu' = '1 octombrie 2009, post 05:58' = '2127622 ']

Salutare,

Deja Am Mobra o, dar cei cu grijă e cel mai des au enduro, mai Translap exactă, si vreau sa-mi iau ceva sa pot merge mai mult cu ei, adica pot sa ieÂşi de pe asfalt: P

Mi sa recomandat Varadero de 125, m-am documentat, mi se pare super OK, dar am o intrebare: pot sa merg cu 100-110 kilometri pe oră pe distante lungi Fara sa o omor [/ color] [/ b]?

Nu ma intereseaza viteza de top ci doar Viteza de croaziera. Daca e sub 100 km / h, nu prea pot sa ma tin dupa Transalp-uri: D

Multumesc!

[/ quote]

 

vorbesti si tu cu prietenii tai transalpisti sa mearga si ei cu 90-100... :rose:

in schimb in afara asfaltului este ok varadero, se prezinta bine...mai ales daca o incalti cu heidenau k 60

post-43087-1254467399_thumb.jpg

post-43087-1254467450_thumb.jpg

post-43087-1254467469_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu stiu ce cauciucuri produce firma pentru offroad, sau cat sunt de bune, insa toate cunostintele mele se feresc de aceasta firma cand vine vorba de incaltat motociclete care ruleaza pe asfalt.Am auzit numai pareri proaste legate de Heidenau, in special cand vine vorba de asfalt ud.

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce cauciucuri produce firma pentru offroad, sau cat sunt de bune, insa toate cunostintele mele se feresc de aceasta firma cand vine vorba de incaltat motociclete care ruleaza pe asfalt.Am auzit numai pareri proaste legate de Heidenau, in special cand vine vorba de asfalt ud.

:cheers:

Mersi de incurajare,marti imi soseste setu' de Heidenau :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare , stiti cumva pe unde pot gasi piese pt honda varadero 125 , ca am avut un accident ( /index.php?showtopic=431791 ) si am nevoie de piese pt toata partea frontala (inafara de telescoape , roata , frana , in rest TOT <carene , semnalizari , far , parbriz , rezervor , alte piese din plastic din interiorul carenelor , etc )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare , stiti cumva pe unde pot gasi piese pt honda varadero 125 , ca am avut un accident ( /index.php?showtopic=431791 ) si am nevoie de piese pt toata partea frontala (inafara de telescoape , roata , frana , in rest TOT <carene , semnalizari , far , parbriz , rezervor , alte piese din plastic din interiorul carenelor , etc )

Baaaa tu ai luat regie proprie?

Trebuia sa vii mai intai pe la mine sa mai crestem dauna si apoi puteai sa te duci la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu carei exact treaba pt ca tata nu e dela cu gura mare , trb sa il tragi de limba daca vrei sa iti zica cate ceva si nu iti spune tot sau lucruri importante , pur si simplu a venit la mine si mia zis sa caut piese pt motor si atat

 

a , si cred ca sa rezolvat , fac comanda la honda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu carei exact treaba pt ca tata nu e dela cu gura mare , trb sa il tragi de limba daca vrei sa iti zica cate ceva si nu iti spune tot sau lucruri importante , pur si simplu a venit la mine si mia zis sa caut piese pt motor si atat

 

a , si cred ca sa rezolvat , fac comanda la honda

Te jupoaie aia in plm, ai vazut ce preturi au ?

Iti fac eu rost de ele second, iesi mult mai ieftin.

Revervorul a fost indoit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...