Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Honda Varadero 125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

baieti am o intrebare in numele unui prieten cu varadero 125 din 2002. La ce pret si de unde cumparati filtru de aer? el a gasit numai la 150 roni... mentionez ca el doreste filtru normal(nu sport)

 

inseamna ca l-a gasit la pret bun...eu am dat 200 lei si la reprezentanta honda era 250 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc baieti... naspa ca nu exista alt producator mai ieftin :D

 

uite, mai ieftin ar fi aici daca ai cum sa aduci http://www.wemoto.com/bikes/Honda/XL_125_V...ure/Air_Filter/

 

sau poti cauta un filtru de aer de masina care sa se potrivesca cat de cat cu cel de varadero si faci asa http://www.tacurcio.freesurf.fr/gallery-24517182.htm#...asta daca vrei si mai ieftin

 

parerea mea este ca nu trebuie sa te complici, oricum cu 150 lei e ok mai ales ca se schimba pe la 12000km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc baieti... naspa ca nu exista alt producator mai ieftin :D

 

uite, mai ieftin ar fi aici daca ai cum sa aduci http://www.wemoto.com/bikes/Honda/XL_125_V...ure/Air_Filter/

 

sau poti cauta un filtru de aer de masina care sa se potrivesca cat de cat cu cel de varadero si faci asa http://www.tacurcio.freesurf.fr/gallery-24517182.htm#...asta daca vrei si mai ieftin

 

parerea mea este ca nu trebuie sa te complici, oricum cu 150 lei e ok mai ales ca se schimba pe la 12000km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator VULPOIU

Am Âşi eu câteva întrebări, pentru cei care au de destul timp această motocicletă, ca să-Âşi poată forma o părere:

 

1: Cam care este balanța fiabilitate/costuri de întreținere? Adică, e destul de rezistentă pentru uzul cotidian - drumuri oarecum soft-enduro (străzi proaste, pietruite cu macadam de râu) ocazional ieÂşire pe dealuri, versus costuri piese ?

 

2: Care este consumul mediu - trafic urban lejer + înafara localității, neîncărcată, doar cu conducător aprox. 75 kg;

 

3: Manevrabilitate, frână, stabilitate.

 

Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am Âşi eu câteva întrebări, pentru cei care au de destul timp această motocicletă, ca să-Âşi poată forma o părere:

 

1: Cam care este balanța fiabilitate/costuri de întreținere? Adică, e destul de rezistentă pentru uzul cotidian - drumuri oarecum soft-enduro (străzi proaste, pietruite cu macadam de râu) ocazional ieÂşire pe dealuri, versus costuri piese ?

 

2: Care este consumul mediu - trafic urban lejer + înafara localității, neîncărcată, doar cu conducător aprox. 75 kg;

 

3: Manevrabilitate, frână, stabilitate.

 

Mulțumesc.

 

Eu am avut timp de 2 ani motocicleta asta cu 19.000km in bord din 2004 si am mai facut 18.000km cu ea...6.000km in primul an si 12.000km in al doilea an...

 

1. Costuri de intretinere...pai iti intra 1,1l ulei fara filtru si 1,3l cu filtru, uleiul se schimba conform cartii la 12.000km, filtru de ulei se schimba la al doilea schimb de ulei si te costa 20lei, filtru de aer se schimba la 12.000km si te costa 200lei, ai doua bujii de schimbat aprox 80lei, kit lant did 500lei si cam atat am schimbat la ea, nu mi-a picat cabul de ambreiaj acceleratie shoc sau kilometraj...aaa si anvelope 350 lei spatele si 280lei fata pirelli scorpion si lichide racire+frana vreo 50 lei ar mai fi si placute frana dar nu am schimbat si nu stiu preturi...cam astea sunt preturile pentru consumabile in rest nu am avut nici o problema

 

2. Consumul mediu undeva la 3,5...nu are indicator de benzina dar nu ai dece sa-ti faci probleme, nu ai sa ramai in pana de benzina, rezervorul ii de 17l+2lrezerva...cel mai mic consum a fost de 3,1 dar cu bagaje adica eu 100kg :crack: plus topcase...

 

3. Ciclistica destul de buna, pozitia buna la condus e ok si in oras destul de inalta sa urci o bordura destul de subtire sa te strecori printre masini, numai buna de condus la drum lung, cel mai lung drum facut cu ea vreo 600km fara probleme cu o pauza de alimentat si mancat, se descurca acceptabil si pe un drum de tara/soft-enduro, am facut traseul din muntii apuseni cu ea...gilau-mariesel-belis-huedin, am fost si pe forestier, cred ca daca o incalci cu crampoane se descurca si prin noroaie, are cam 160kg

 

post-43087-1298801042_thumb.jpg

Editat de vld_bc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci , intretinerea e a dracu de ieftina , pa an ai de schimbat : ulei + filtru . atat , te ajung cam 100 si ceva lei , placutele sunt 100 roni fiecare ( 100 fata si 100 spate ) kitul de lant cu o-ringuri e 400 roni (Honda sau DID), cauciucuri Heidenau : 160 fata si 220 spate roni , bujiile tin (eu inca le am pe cele originale si merg , dar acum folosesc NGK iridium pt ca leam luat la redus ) filtrul aer tine , nu ai trb , nu il schimbi la 12 mii , cand se imbacseste ,pt ca tine mult pe unde mergi cu moto .

consum ???? tine de mana si variaza de la 2,75 in oras pana la 4 . manevrabilitate excelenta , te strecori printre masini , pietoni , copaci , bolovani , cainii , cratere , gropi, pietre de nu stii cei cu tine ( te ajuta foarte mult pozitia) , la tavaleala si enduro tine , nai probleme , faci off-road daca ai ooa si cauciucuri bune .

fiabilitate ??? :blink:) are 41 mii si am schimbat doar consumabile ...deci trage tu concluzia , dar tine si de tine daca ai grija de ea , daca o mai speli , o mai ingrijesti din cand in cand .

rezervorul are 15L + 2 rezerva defapt , confortul e maxim , mai ceva ca fotoliul de acasa , eu am pe ea si top-case , e al naibii de practic , afara poti merge in limitele legale fara probleme , tine .

daca mai alte intrebari , nu ezita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Vă mulțumesc!

E atractivă. ÂŞi destul de ieftină. Deci Âşi raportul motocicletă/preț e destul de bun. Se găsesc prin afară Âşi la 1000 euro. (mai scumpe cele de după 2007 - pe injecție).

 

Un singur lucru nu am întrebat: la drum întins e logic că merge, constant, bănuiesc că lejer 100-110 km/h. Întrebarea e alta: cum stă la "reprize" cu celelalte mai mari? Adică ca Âşi exemplu, ce Âşanse am să mă țin de un Transalp sau un F650 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar tine si de tine daca ai grija de ea , daca o mai speli , o mai ingrijesti din cand in cand .

off: daca ii mai citesti o poveste de noapte buna si ii dai un pupic:))

on: varadero sunt motociclete bune :blink: nu incape discutia ... daca nu esti un vitezoman si un iubitor de ss-uri i-ati varadero;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă mulțumesc!

E atractivă. ÂŞi destul de ieftină. Deci Âşi raportul motocicletă/preț e destul de bun. Se găsesc prin afară Âşi la 1000 euro. (mai scumpe cele de după 2007 - pe injecție).

 

Un singur lucru nu am întrebat: la drum întins e logic că merge, constant, bănuiesc că lejer 100-110 km/h. Întrebarea e alta: cum stă la "reprize" cu celelalte mai mari? Adică ca Âşi exemplu, ce Âşanse am să mă țin de un Transalp sau un F650 ?

 

ai grija cu cele la 1000 euro...totusi una noua ajunge aprox 5000 euro, eu unul nu mi-as lua injectie nu vad avantajul injectiei fata de carburatie pentru un model de 125 plus ca, carburatia raspunde mai bine la acceleratie chiar daca consumul ar fi mai mare...

 

la drum intins intr-adevar merge fara probleme cu 100-110 chiar 120km/h iar sa te tii dupa un transalp/f650, adica 15cp vs aprox 50cp se poate dar sa fie si ei de acord cu asta ca daca vor sa te lase in urma o pot face, eu mai ieseam cu un prieten care avea un burgman de 400 vreo 30 cp era ok ma tineam dupa el chiar il faceam pe viraje ciclistica buna pentru varadero si pe drumuri proaste il lasam in spate dar la drum intins se schimba treaba, el era seful :blink:

 

acum am vazut ca esti din vaslui am fost vara trecuta pe acolo bacau-vaslui-barlad-bacau fara probleme avand in vedere calitatea drumului...

 

p.s. Marius rezervorul este de 17L+2L asa scria in certificatul de inmatriculare http://www.pro-bike.ro/catalog/detalii-XL+...adero-4222.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

200 de lei filtrul de aer?????????????

la bmw e vreo 4-5 euro,champion sau delo

 

ii oem si din cate am vazut s-ar schimba la 18.000km nu la 12.000 cum am scris mai sus, deci nu cred ca este capat de tara 200lei pt 18.000km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. Marius rezervorul este de 17L+2L asa scria in certificatul de inmatriculare http://www.pro-bike.ro/catalog/detalii-XL+...adero-4222.html

 

Are 17,5 litrii in total. Confuzia apare de la liniuta aia de dupa capacitate rezervor. Pe unele siteuri rezerva apare 2 l "included" iar pe altele http://www.bikez.com/motorcycles/honda_xl_...radero_2003.php apare doar litrajul total. Oricum, e genul de moto la care uiti cand ai alimentat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

fratilor da absolut nimeni sunt mai multi aventurieri aia cu aprilia rs decat noi si noi putem sa mergem si pe munte .... eu m-am tot plimbat nu am lasat-o deloc sa se raceasca , doar seara ...chiar nu mai sunt varaderisti in romania sau le tineti in beci ? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...