Sari la conținut

Turul tarii


ZORRO
 Share

Postări Recomandate

Fratilor, care ati mai fost, sau care nu, eu vreau sa fac turul tarii (nu chiar tot). Asta iarna puneam asta la cale cu Hannibal (care merge) si cu Baiazid care pleaca in tari mai calde la vara. Marea mea dorinta este sa ajung in Maramures cu motorul. Care stiti trasee de mers lejer cu drumuri bune, pitoresti, un traseu pe unde se poate sta combinat la cort si pe la gazda, ieftin si bun, va rog postati si voi. Binenteles cine vrea sa se alature e binevenit, ca e mai bine mai multi (nici foarte multi da nici prea putini). Ca durata in jur de 8-10 zile, ca sa intre si odihna de dupa. Si daca aveti si sfaturi tehnice pentru drumuri asa de lungi si mai bine. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai schita...Bucuresti pe undeva pana in Maramures, apoi poate Apuseni (in cazul in care nu am dat km peste cap), si apoi inapoi Bucuresti. Tocmai asta vroiam, sa imi zica cineva (mai multi) sa o iau pe ruta X ca e drumul bun, frumos, sa nu o iau pe Y ca e plin de tigani, plin de gropi ca a fost el anul asta si e distrus, etc. Poate prindem si o intalnire, sau mai luam altii de pe drum prin alte orase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propun ceva de genul:bucuresti, bacau, piatra neamt, manastiri, trecerea muntilor prin pasul tihutza, sighetul marmatiei, sapanta, manastirea barsana (a must see - e un coltz de rai), apoi in jos spre cluj, alba (sa'l multumim shi pe yo5peb :o ),

turda, sibiu, venit pe transfagarashan, curtea de argesh, piteshti, A1, bucuresti. END

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa catzi suntem, ce paRR ai de traseu?

cea mai complicata portiune e cea prin pasul tihuta shi apoi urcarea-coborarea muntzilor gutaiului de langa baia mare.. ar mai fi shi transfagarashanul..

dar e beton..

din pacate, io in proportzie de 80% nu am cum sa ma alatur anul asta.. :wave:

 

aa, shi btw, eshti singur pana acuma.. :o

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu traseul sunt ok, pana ma pun atent pe harta, pe Trans nu stiu daca se baga Adi (Hannibal), probabil se baga da tre sa vb cu el. Si suntem doi, eu si Hannibal, cel putin asta iarna zicea ca merge. Si ma gandesc ca nici Baiazid nu e 100% pierdut.

DMW de luat motor sigur iti iei, iar traseul ma gandesc sa asteptam sfaturi de la cei care cunosc asfaltul din zonele tarii. Binenteles ca esti pe liste, iti iei IJ, ca Adi tot cu IJ-ul merge.

Am fost anul trecut in Grecia si am zis ca neaparat tre sa vad mai bine tara asta, ca nu e prezentata cum trebuie da merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e un traseu facut de mine pentru turul romaniei, cu trecere pe la mine pe acasa!!!

2380 km :wave:

 

Bucharest (RO)

Otopeni (RO)

Tiganesti (RO)

Puchenii-Mari (RO)

Valea Calugareasca (RO)

Albesti-Paleologu (RO)

Mizil (RO)

Sahateni (RO)

Ulmeni (BZ) (RO)

Buzau (RO)

Faurei (BL) (RO)

Ianca (BL) (RO)

Urleasca (RO)

Lacu Sarat (RO)

Cazasu (RO)

Sendreni (RO)

Galati (RO)

Sendreni (RO)

Independenta (RO)

Tudor Vladimirescu (RO)

Liesti (RO)

Ivesti (GA) (RO)

Draganesti (GA) (RO)

Tecuci (RO)

Munteni (RO)

Birlad (RO)

Crasna (VA) (RO)

Vaslui (RO)

Solesti (RO)

Coropceni (RO)

Bucium (IS) (RO)

Iasi (RO)

Podu Iloaiei (RO)

Belcesti (RO)

Hodora (RO)

Hirlau (RO)

Nicolae Balcescu (BO) (RO)

Botosani (RO)

Dumbraven (SU) (RO)

Suceava (RO) 29

Granicesti (RO)

Radauti (RO)

Marginea (RO)

Sucevita (RO)

Vatra Moldovitei (RO) 1

Pojorita (RO)

Mestecanis (RO)

Iacobeni (RO)

Vatra Dornei (RO)

Cosna (RO)

Poiana Stampei (RO)

Muresenii Birgaului (RO)

Josenii Birgaului (RO)

Bistrita (BN) (RO)

Sintereag (RO)

Beclean (RO)

Uriu (RO)

Dej (RO)

Iclod (RO)

Apahida (RO)

Cluj-Napoca (RO)

Floresti (CL) (RO)

Gilau (RO)

Dumbrava (RO)

Huedin (RO)

Ciucea (RO)

Negreni (RO)

Borod (RO)

Gheghie (RO)

Alesd (RO)

Tileagd (RO)

Osorhei (RO)

Seleus (BH) (RO)

Oradea (RO)

Salonta (RO)

Ciumeghiu (RO)

Zerind (RO)

Chisineu Cris (RO)

Nadab (RO)

Simand (RO)

Zimandu Nou (RO)

Arad (RO)

Aradu Nou (RO) 6

Vinga (RO)

Ortisoara (RO)

Timisoara (RO)

Jebel (RO)

Voiteg (RO)

Deta (RO)

Stamora-Germana (RO)

Moravita (RO)

Jamu Mare (RO)

Comoriste (RO)

Gradinari (CS) (RO)

Oravita (RO)

Bozovici (RO)

Lapusnicel (RO)

Mehadia (RO)

Toplet (RO)

Gura Vaii (RO)

Drobeta-Turnu Severin (RO)

Gura Vaii (RO)

Toplet (RO)

Mehadia (RO)

Cornea (RO)

Domasnea (RO)

Slatina-Timis (RO)

Caransebes (RO)

Obreja (RO)

Otelu Rosu (RO)

Voislova (RO)

Bucova (RO)

Sarmizegetusa (RO)

Totesti (RO)

Hateg (RO)

Hunedoara (RO)

Simeria (RO)

Orastie (RO)

Aurel Vlaicu (RO)

Alba Iulia (RO)

Teius (RO)

Aiud (RO)

Unirea (AL) (RO)

Luncani (CL) (RO)

Luna (RO)

Cimpia Turzii (RO)

Luna (RO)

Luncani (CL) (RO)

Chetani (RO)

Ludus (RO)

Iernut (RO)

Sinpaul (RO)

Ungheni (MU) (RO)

Tirgu Mures (RO)

Acatari (RO)

Balauseri (RO)

Tigmandru (RO)

Hetiur (RO

Sighisoara (RO) 1

Apold (RO)

Bradeni (RO)

Soars (RO)

Fagaras (RO)

Lovnic (RO)

Dacia (RO)

Rupea (RO)

Hoghiz (RO)

Maierus (RO)

Feldioara (RO)

Brasov (RO)

Risnov (RO)

Rucar (RO)

Dragoslavele (RO) 7

Cimpulung (RO)

Schitu-Golesti (RO)

Pitesti (RO)

Bucharest (RO) 2384,3

post-13-1118403065_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti de coma omule, ia vezi nu cumva ai sarit niste localitati? Pai atunci trebuie sa bagam si Tulcea pe lista ca sa trecem si pe la mine pe acasa, ca drumul e super bun, avem si ceva autostrada, si vedem si delta cu ocaziunea asta. Hai ia tu motor si sa ne urnim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coane, da-i si un nume la turul asta al tau,...ceva stiintific" In cinstea intrarii Romaniei in UE ",glumesc ....dar ar merge ceva de gen " Sintem si noi pe aici " la motociclisti ma gindesc,.....o sa duci un manifest al comunitatii moto din Ro. stabilesti niste zile clare ,cit de cit , pe traseu ,azi aici miine in Focsani, :) , se anunta presa locala de catre localnici ,o poza, etc un sponsor, samd , S-ar auzi de noi si de partile alea bune,...

la mine in catun as putea face un pic de galagie si asa astia locali au eveniment si cind traverseaza prefectul strada ....

Sincer cred ca e usor sa da-i sfatturi de pe margine ,dar :blbl: am probleme cu actele la simsonache si pina nu ma vad cu saci in caruta doar adun piese.... :wave:

Mai tinem legatura ! Asfalt uscat ! ! ! :o :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coane, da-i si un nume la turul asta al tau,...ceva stiintific" In cinstea intrarii Romaniei in UE ",glumesc ....dar ar merge ceva de gen " Sintem si noi pe aici " la motociclisti ma gindesc,.....o sa duci un manifest al comunitatii moto din Ro. stabilesti niste zile clare ,cit de cit , pe traseu ,azi aici miine in Focsani, :) ,  se anunta presa locala de catre localnici ,o poza, etc un sponsor, samd , S-ar auzi de noi si de partile alea bune,...

  la mine in catun as putea face un pic de galagie si asa astia locali au eveniment si cind traverseaza prefectul strada ....

  Sincer cred ca e usor sa da-i sfatturi de pe margine ,dar  :blbl: am probleme cu actele la simsonache si pina nu ma vad cu saci in caruta doar adun piese.... :wave:

    Mai tinem legatura ! Asfalt uscat ! ! !  :o  :o

Nu e rea ideea, dar nu cred ca vom stii sigur unde vom fii si cand, si nici nu vreau sa trec prin orase mari, si mai ales sa cazez in oras, ca de oras sunt satul. Asa daca se considera de toti participantii ca e o idee buna sa ne facem o imagine mai draguta cred ca se poate rezolva, dam anunt ca, cautam virgine dornice sa fie sacrificate si se rezolva, or mai fi in tara asta cateva. Il chemam si pe B sa negocieze rapirile si s-a rezolvat imaginea.

Glumesc. Spor la reparat si poate te luam pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E super ideea voastra,sper si eu sa pot face prin august-septembrie un tur de tara de 1800-2100 km,va doresc asfalt uscat :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la traseul asta iesiti mai bine la bani cu Grecia sau Turcia.

 

La voi implica: condus mult -> benzinica si mancare.

 

Cam 500.000 pe zi lejer.

 

La mine implica: condus pana la destinatie si inapoi -> benzinica (mai putina ca la voi).

mancarea e cam aceeasi. Iar cazarea 5 zile ... punem bani si luam o vila. Iesim la 10 euro.

 

+ vezi o tara straina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave:

idee buna

ma intereseaza si pe mine daca ar fi traseu un pic mai scurt

pot pleca de joi pana duminica maxim

o sa intreb motociclisti mai batrani despre traseu si o sa dau un post aici cu ruta daca se poate si nu e suparare

oricum ideea este super

 

mizil PH oricum treceti si pe la noi

e bine totusi ca mai suntem si noi mentionati, oricum sper sa reusim si anul acesta sa facem o intrunire la Baile Boboci daca vreti si puteti sunteti bineveniti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu facut de mine(auto, cu familia), cu ceva variatiuni. Eu am plecat de la mare, prin Braila, dar de la Bucuresti ajungi pe acelasi traseu prin Urziceni.

Am trecut prin Braila, Marasesti, Bacau (tare frumos oras), am urcat pe drumul european pana la Falticeni si Suceava. Acum doi ani era o sosea fantastica, asfalt ca-n palma, localnici care mergeau pe banda suplimentara sa nu incurce vitezomanii, singura grija a fost sa ma feresc de radare (detectorul a depistat vreo trei). Am dormit in Suceava, am fost la cetate, apoi am vizitat manastirile care mi-au fost aproape: Putna, Sucevita, Moldovita, Voronet. Merita, linistea si frumusetea vazuta acolo reincarca bateriile pentru o vreme buna si scoate si dracu' din noi :wave:

De la Voronet am luat cap compas spre Maramures prin Vatra Dornei catre Baia Borsa. Drum foarte bun, pante mai dure putin pe alocuri, serpentine garla, da' nimic periculos, la un moment dat mergi aproape 70 km fara sa vezi cine stie cati oameni. Nu e de mirare, avand in vedere ca treci peste 2 trecatori montane destul de inalte. Dupa ce am ajuns in depresiune, la Baia Borsa, drumul a devenit impracticabil si ingrozitor de aglomerat (era o mare de masini cu numar de Italia, aduse de afara si lasate neinmatriculate in tara, de credeai ca ai ajuns la broscari). De vizitat nu stiu ce ar fi, eu am mers la cineva acasa, da' gasiti voi :o. Ce pot sa va zic ca au in zona o palinca rasfiarta de peste 60 de grade, cu margele la buza paharului cat un sirag de perle, sa mori, nu alta. In cantitati mici e medicament, in cantitati mari antibiotic. Omoara toti microbii :blbl:

Din Sighet se poate iesi prin 2 parti, fie mergi prin pasul Gutii catre Baia Mare, fie cobori catre Moisei ca sa ajungi in Bistrita Nasaud. Ambele variante te duc cu cam acelasi numar de kilometri catre Cluj. Din Baia Mare insa, daca vrei sa lungesti traseul, poti merge prin Satu-Mare catre Oradea, oarecum paralel cu granita. Putin cam plicticos traseul asta, dupa Oradea (cu Baile Felix alaturi) se poate cobora catre Arad sau pe Virfurile, prin Rieni(izvorul de Scandic si de tarie de Bihor :o ) si apoi Brad (alt loc in care se face o palinca pe cinste) se ajunge in Valea Muresului la Deva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupunand ca ati mers pe Cluj, lucrul cel mai potrivit, zic eu, urmeaza sa coborati catre Sebes. De aici nu e departe Sibiul, in caz ca aveti chef de un superb oras medieval, dar intre Sebes si Sibiu coboara si drumul pe Valea Oltului. Puteti merge si pe Transfagarasan, daca va tin bracinarii, da' e prea mult pentru o tura lunga, Transfagarasanul cred ca merita un tur separat. Eu recomand Valea Oltului, unul din cele mai frumoase trasee pe care le-am umblat. E plin de pensiuni, moteluri, statiuni cum ar fi Calimanesti-Caciulata, pe malul Oltului sunt si manastiri superbe ca Turnu si Cozia, chestii pe care Transfagarasanul nu vi le ofera.

La capatul vaii e Ramnicu Valcea, de acolo drumul inapoi catre Bucuresti va e simplu, Dealul Negru si Draganul pana in Pitesti, autostrada... home sweet home.

In eventualitatea ca ati ajuns in Deva, recomandarea mea e sa coborati spre Petrosani (drumul e inca infect, ca se construieste culoarul catre bulgari prin Filiasi), dar va asteapta posibilitatea de a merge fie pe defileul Jiului pana la Targu Jiu (zona superba, are si manastiri si popasuri cu mancare buna si peisaje tari de tot), fie sa treceti peste pasul catre Voineasa, un traseu mai barbatesc, care va scoate tot catre Valea Oltului, la Brezoi. In ambele variante treceti sa va binecuvantez la Petrosani :wave:

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Week-end_ul dinnaintea intrunirii de la Sibiu eu si (deocamdata) inca vre-o 3-4 prieteni avem un traseu de vre-o 600km care se desfasoara asa:

Plecare din Alba Iulia spre Sibiu, Fagaras, Brasov,Bran, Moeciu, CampuLung,Pitesti (aici inoptam la cumnatu'meu) apoi plecarea spre Curtea de Arges,Transfagarasanul, Avrig, Sibiu (aici participam la intrunirea moto) apoi duminica spre casa...Alba Iulia.

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@f_zoltan: Multam de sfaturi, cred ca e ok traseul, eu vreau sa fac mai multe trasee ipotetice, si apoi cu partenerii de traseu sa stabilim unul, ca fiecare vrea pe acolo ca are bunicii, ca DMW vrea sa se dea cu Ludix-ul (ca motor cine stie daca isi ia) pe la el pe acasa, Hannibal prin Suceava ca o cunoaste deja supe bine, eu pe la Targu Jiu ca am rude cu livada de pruni in spatele casei, si cu damigene de tuica super calitate in beci, si cine mai stie care pe unde mai vrea, si de aceea inca astept sugestii, un drum pitoresc, unul fara gropi, etc. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...