Sari la conținut

Scuteristii, Pericol Pentru Circulatie


le_KiKi
 Share

Postări Recomandate

Pina la urma este vina Politiei ca nu se implica,si daca nu se implica scapa fenomenul de sub control (daca nu cumva l-a scapat).Pt ca un scuter se poate cumpara usor,nu este scump,tentatia este mare de a merge in conditii de ilegalitate cu el (fara casca,asigurare etc).Daca s-ar organiza de catre Politie macar o data pe saptamana actiuni ,in marile orase , de genul filtrelor care opresc pe cei in ilegalitate i-ar mai speria putin.Dar cata vreme nu ai opreste nimeni,cata vreme ei nu stiu sau nu vor sa stie ce trebuie facut pt a conduce un vehicul pe drumurile publice,cata vreme Politia noastra doarme atunci vor fi din ce in ce mai multi din astia,din pacate....pentru ca fenomenul asta nu se opreste vorbind pe forumuri,pe forum intra in general cei foarte pasionati si care au idee despre legalitate si invata de la altii de pe aici...dar procentul celor care nu intra pe forum pentru a constientiza problema asta cred ca depaseste 90% din totalul scuteristilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

trebuia sa rad nu?

repede cas din cluj gata cfr gata m*** (nici macar nu stii cenzura) si te miri de ce nu este civlizatie in bucuresti

poate vii odata in cluj sa stai cateva luni ca ii diferenta

fara vrajeli si alte chestii

daca tot ii pana acolo nam nimic cu fotbalu

faceti diferente

 

frate voi intreceti orice masura :laugh: vai civilizatilor :) vorbiti de parca Bucurestiul e in Congo si voi sunteti Parisul ... Bineinteles ca Bucurestiul e mai putin civilizat decat toata tara ca e plin de nesimtiti si tarani veniti din Moldova, Transilvania etc ... Aia cu bun simt au ramas acasa, e vorba aia: mai bine fruntas la mine in sat decat codas la oras ...

 

legat de ideea topicului politia e de vina ...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de ideea topicului politia e de vina ...

Ce aberatie... Cum poti sa afirmi asa ceva? Fiecare este responsabil pt faptele sale, cu exceptii conform legii.

Mai erau cativa pe aici care incepeau sa injure pe cei de la pimarie ca uda strazile si au cazut ei ca-s prosti si n-au adaptat viteza la conditiile de drum. Mai au putin si incep sa-i injure pe maturatori ca stau pe marginea drumului si curata strazile de jegul pe care-l fac pietonii si soferii care arunca gunoaie pe strazi. Sau si pt asta sunt vinovati politistii comunitari ca nu-i vad cand fac asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aberatie... Cum poti sa afirmi asa ceva? Fiecare este responsabil pt faptele sale, cu exceptii conform legii.

Mai erau cativa pe aici care incepeau sa injure pe cei de la pimarie ca uda strazile si au cazut ei ca-s prosti si n-au adaptat viteza la conditiile de drum. Mai au putin si incep sa-i injure pe maturatori ca stau pe marginea drumului si curata strazile de jegul pe care-l fac pietonii si soferii care arunca gunoaie pe strazi. Sau si pt asta sunt vinovati politistii comunitari ca nu-i vad cand fac asta?

 

daca politia actioneaza conform legii, nu mai vezi la oras sau la sat scuteristi fara acte(numar, curs de legislatie) fara casca, necivilizati in trafic.

trebuie arsi rau: dosare penale, amenzi usturatoare, chiar si puscarie daca se dovedeste ca scuterul este furat etc etc ...

iti spun un lucru pe care trebuie sa-l ti minte : romanul nu intelege de vorba buna, intelege daca-l calci in picioare sau daca-i iei banii de mobile smechere, mall, cluburi, manele, benzina, mancare ...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilnic vad minim 4-5 politisti de rutiera in cei 12 km pana la birou, si minim 1-2 scutere fara numar sau fara casca. Cum de nu se intalnesc cele 2 elemente?

 

corrrrrect, da incearca sa faci o excursie in jurul bucurestiului ca te ingrozesti : numar scuter pe cap de locuitor 1/5, 99% din scutere fara numar, 99% din acestea super scutere, numai branduri si arata impecabil(exista 2 variante: salariu mediu in satele din jurul buc este intre 600-1000 eur, ori sunt furaciuni)...

 

deci cum frate acolo nu-s politisti ?!

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar vina nu este in totalitate a politistilor. Ei sunt elementul coercitiv.

Cat despre romani... nu e vorba numai de ei. Stii ce se zice de germani? Ca au fost educati cu chitantierul :laugh: Asa ar trebui si la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca s-ar lasa mai degraba cu dosare penale..decat cu amenzi....foarte multe scutere au probleme grave,95%din ele sar de 45km/h

 

toate sar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca s-ar lasa mai degraba cu dosare penale..decat cu amenzi....foarte multe scutere au probleme grave,95%din ele sar de 45km/h

 

bine,acum daca vorbim despre viteza,sa fim sinceri,nici un motociclist nu il vad sa mearga prin oras cu viteza legala de 50km\h.....bine,tu pui in discutie faptul ca este scoasa limitarea de 45km\h la scutere..dar sa fim seriosi,si cu limitare daca te bate vantul din spate sau esti intr-o vale tot sari de 60 km\h asa ca este un factor putin subiectiv viteza la scuter...dar,privind obiectiv,asa este...scoaterea limitarii la un scuter este o operatiune ilegala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca politia actioneaza conform legii, nu mai vezi la oras sau la sat scuteristi fara acte(numar, curs de legislatie) fara casca, necivilizati in trafic.

trebuie arsi rau: dosare penale, amenzi usturatoare, chiar si puscarie daca se dovedeste ca scuterul este furat etc etc ...

iti spun un lucru pe care trebuie sa-l ti minte : romanul nu intelege de vorba buna, intelege daca-l calci in picioare sau daca-i iei banii de mobile smechere, mall, cluburi, manele, benzina, mancare ...

 

De acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,...........sensuri.....

Mda...buna!...cred ca scuterul pentru un baiat(sau fata dar mai rar in Romania) este privit ca pe un lucru care'ti etaleaza bogatia si "smecheria"..in general copiii de bani-gata cand s au plictisit de fitele pe bicicleta trec la scutere..cat mai mari...cat mai puternice..nu poarta casca ca nu vrea sa dea jos armani de la ochi si nu pun o cotiera sau o tibiera pt ca par "prosti"...faza ca merg pe contrasens...nu stiu ce RRasa sunt aia dar cred ca privesc scuterele ca pe biciclete si pot merge unde le vrea (cuvant urat)cat despre TIGANI ASI NU RROMI ( :laugh: :) ) natie de ultimul nivel de inteligenta care se duc in tari straine fac violuri omor oameni distrug masini si cand ii prinde zic ca sunt romani...a doua zi vezi la stiri ca "romanii dracii europei.....ca sa nu mai zic de marea lor "valoare" cand merg pe scutere cu zambetul lui guta,negriciosi (AIA NU E CULOARE!!!! ESTE UN STRAT GROS DE JEG) ,cu 10 kg de fier vopsit in galben la gat si cu o foto dea'lu salam pe scuterul debea furat...in locul pUlitiei romane i as impusca unu cate unu cand i as vedea pe un scuter\moto :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scoaterea limitarii este ilegala ci fapta de a circula fara permis categoria A/A1 cu un astfel de scuter.

orice modificare care face ca vehiculul sa nu mai corespunda cu ce este trecut in cartea de identitate este ilegala atat timp cat vehiculul respectiv nu este re-omologat la RAR...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

impins de la spate sau nu,nu are cum sa depaseasca 55 km maxim...am mers cu zeci de scutere limitate....nici unu n-a sarit de 45! in nici o conditie de mers(favorabila sau nu)

 

oricum....prea putine vin limitate....in general cele de firma mai sunt limitate....dar si acestea au cam picat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kiki vad ca faci mult tam tam pe seama scuteristilor ....dar din cate vad eu cea mai mare problema a vehiculelor pe 2 roti sunt cei cu motoare de viteza ...eu nu am carnet A/A1 ...dar pot sa fac pariu ca stiu mai multa legisltie decat 30% din soferii(moto sau auto) din trafic...poate si din cauza tata o avut o scola de soferi si o fost instructor ... si nu mo lasat sa ies cu scuteru din curte pana nu am stiut toate semnele de circulatie, pe unde is toate depasirile interzis, pe unde este stationare intersiza si cum tre sa acorzi sau sa primesti prioritate intr-un sens giratoriu sau intersectie !

Am 15 ani si va urez multa bafta si asfalt uscat !

Si niciodata nu am incalcat legile de circulatie stiind ca acel lucru este interzis !

Editat de Vlaaad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

apropos : Aseara , tarziu pe la ora 22:00 , ma intorc si eu acasa , obosit , plictisit , si tot asa... EU , cu bicicleta +vesta reflectorizanta , stop , far ...POULA MEA, DE TOATE... in spate , claxoane, macaieli de scuter obosit... eu , ma dau mai intrr-o parte sa-i las sa treaca , ca SE STIE ca au numai un neuron unii , si ala faultat... REZULTATUL MANEVREI MELE? TRECE PE LANGA MINE CU VITEZA LA CRED CA NICI 2 CM , SI CU CLAXONU APASAT INCONTINUU... ACUMA VA ZIC SINCER , NU GENERALIZEZ , DAR VOI SCUTERISTII SUNTETI NISTE RA.HATI INFECTI , RET.ARZI , SI NESPALATI :laugh: SI SPER SA VA VAD NUMAI PE SUB ROTILE AUTOBUZELOR SI CU CREIERII IMPRASTIATI PE ASFALT :) ASTA ASA , SA NU MA "LUNGESC LA VORBA"

 

ah , si am si eu permis de mai bine de 3 ani , am avut si motocicleta , am si acum DAR N-AM FACUT NICIODATA ASA , CAND AM TRECUT PE LANGA ORICE TIP VEHICUL...

se vede ca sunt in ROMMANIA :P

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu cred ca e zi sa nu vad un scuter sa nu treaca pe ROSU!(in seara asta am fost chiar enervat de tupeu unora)

 

azi am vazut un nene cu motoru cum a luato frumusel pe contrasens iar dupa 50 m de mers pe contrasens sa suit pe trotuar pt ca erau masini parcate pe carosabil , a trecut printre cativa pietoni care asteptau in statie un autobuz dupa care a traversat pe trecerea de pietoni si sa dus tot inainte ...

 

o fi bine? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate,n-am nimic cu scuteristi....precum s-a zis si in prima pagina...nu cred sa fie vreun colorat pe forum.....sau vreunu din categoria celor enuntati...

 

dar....acuma,fie vorba intre noi....daca ai scuter...si te doare in basca ca n-ai carnet deci n-are ce sa-ti ia...decat maxim bani....asta nu inseamna ca trebuie sa iti faci de cap..CORECT?

 

si R4Z0r....acuma ca a trecut un motor...asta e...dar nu trec toti....eu mai rar am vazut motoare sa comita asa greseli grave(cu exceptia vitezei :laugh: ) dar eu vad zilnic cate un scuter care comite o greseala GRAVA(grava inseamnand trecut pe rosu,incalcat marcaj continuu,neacordare de prioritate,si multe altele)

 

DARK-RAIDER...cam dur nu crezi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
frate,n-am nimic cu scuteristi....precum s-a zis si in prima pagina...nu cred sa fie vreun colorat pe forum.....sau vreunu din categoria celor enuntati...

 

dar....acuma,fie vorba intre noi....daca ai scuter...si te doare in basca ca n-ai carnet deci n-are ce sa-ti ia...decat maxim bani....asta nu inseamna ca trebuie sa iti faci de cap..CORECT?

 

si R4Z0r....acuma ca a trecut un motor...asta e...dar nu trec toti....eu mai rar am vazut motoare sa comita asa greseli grave(cu exceptia vitezei :lol: ) dar eu vad zilnic cate un scuter care comite o greseala GRAVA(grava inseamnand trecut pe rosu,incalcat marcaj continuu,neacordare de prioritate,si multe altele)

 

DARK-RAIDER...cam dur nu crezi? :lol:

:) , AUZI , "le kiki" NICI NU AI IDEE CAT DE MULT URASC SCUTERISTII, am mai avut probleme cu ei(cu unul mai "rau") , da' cand am aruncat bicicleta si m-am dus la el , sa-i mut fata la spate , a bagat mana-n gaz , ca m-a vazut destul de hotarat sa-i bag una din fundul gradinii... :D MAI SUNT SI LASI ! si , NU , nu-mi voi schimba parerea niciodata despre scuteristi! n-am fost deloc DUR , BA DIMPOTRIVA , ASA AR TREBUI SA SE POARTE RESTUL PARTICIPANTILOR LA TRAFIC , CA SA STIE CA NU-S EI CEI MAI "JMECHERI" DE PE SOSEA! de fapt , ce vorbesc eu aici?! incerc sa conving ROMANUL sa ia atitudine in fata incalcarii drepturilor lui :D nu cred ca o sa reuseasca cineva nici in 100 de ani... CU ROMANU' TOTUL E GREU... :D , SI MAI STII CARE-I "PROBLEMA"? DACA , (DOAMNE-FERESTE... :( ) MA DADEA JOS DE PE BICICLETA , SI DADEAM CU CAPU' DE SOSEA , NU CRED CA MAI VB CU TINE ACUM! ...AM CAZUT CU MOTORUL SI M-AM DUS 10 METRI IN CAP(CASCA) SI "CRED" CA STIU CAM DESPRE CE E VORBA... ei , scuteristii HABAR N-AU , de fapt ...la singurul neuron pe care-l au... :P :laugh:

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai "bikerule adevarat" (DARK-RIDER-82), ti s-a urcat adrenalina la cap de la viteza? Vorbeste frumos sau abtine-te!!! Nu toti sunt asa cum ii enumeri si-i pui/puneti la zid.

Sunt multi care incalca regulile chiar si cele de bun simt nu numai de circulatie, dar aceia nu ii veti gasi pe aici pe forum. Asta seara am numarat cel putin 3 scutere cu pustani cu freza-n vant, dar nu pot sa nu zic ca am vazut si scuteristi in regula. Si ce ma deranjeaza este ca ne punetii si pe noi in aceeasi oala.

Faceti presupuneri peste presupuneri si ne jigniti fara motiv. Daca unii sunt dobitoci, nu inseamna ca asa sunt toti.

Eu unul am permis categoria B si mi-am luat scuter pt a ma deplasa catre/de la serviciu in traficul din Bucuresti (le_KiKi, iata ca nu ma doare la basca, au ce sa-mi ia). Merg la serviciu in costum si nu ma urc niciodata pe el fara casca, geaca cu protectii si manusi.

 

PS. Flame-ul este interzis pe forum, din cate stiu eu. Asa ca linisteste-te

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) , AUZI , "le kiki" NICI NU AI IDEE CAT DE MULT URASC SCUTERISTII, am mai avut probleme cu ei(cu unul mai "rau") , da' cand am aruncat bicicleta si m-am dus la el , sa-i mut fata la spate , a bagat mana-n gaz , ca m-a vazut destul de hotarat sa-i bag una din fundul gradinii... :D MAI SUNT SI LASI ! si , NU , nu-mi voi schimba parerea niciodata despre scuteristi! n-am fost deloc DUR , BA DIMPOTRIVA , ASA AR TREBUI SA SE POARTE RESTUL PARTICIPANTILOR LA TRAFIC , CA SA STIE CA NU-S EI CEI MAI "JMECHERI" DE PE SOSEA! de fapt , ce vorbesc eu aici?! incerc sa conving ROMANUL sa ia atitudine in fata incalcarii drepturilor lui :D nu cred ca o sa reuseasca cineva nici in 100 de ani... CU ROMANU' TOTUL E GREU... :D , SI MAI STII CARE-I "PROBLEMA"? DACA , (DOAMNE-FERESTE... :( ) MA DADEA JOS DE PE BICICLETA , SI DADEAM CU CAPU' DE SOSEA , NU CRED CA MAI VB CU TINE ACUM! ...AM CAZUT CU MOTORUL SI M-AM DUS 10 METRI IN CAP(CASCA) SI "CRED" CA STIU CAM DESPRE CE E VORBA... ei , scuteristii HABAR N-AU , de fapt ...la singurul neuron pe care-l au... :P :laugh:

:lol:

 

nici acum nu mai generalizezi ? , hai ma date-n p***

-daca mai postezi ceva te injur si de morti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...