Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

SALUTARI DOMNILOR

VIN SI EU CU O INTREBARE PENTRU DOMNII ATASISTI.....

SUNT DETINATORUL UNUI BMW K750sport DAR IN ACTE NU SUNT EU PROPRIETAR ,SI M-AM GANDIT DACA CUMPAR UN ATAJ

SI IL PUN PE BMW APOI FAC RAR,AUTENTIFICAREA SI APOI ACTELE PE NUMELE MEU....E POSIBIL ASA CEVA???>

SAU CARE SUNT POSIBILITATILE DE A TRECE BMW-ul PE NUMELE MEU CU ATAS (mi_as dorii ff>mult sa pun un ataj la bmw)

VA ROG SA MA AJUTATI CU SFATURI CUM TREBUIE PROCEDAT.

ASTEPT PARERI AVIZATE DE LA CINEVA CARE A TRECUT PRIN ASA CEVA,EVENTUAL SI COSTURILE AFERENTE....

VA MULTUMESC ANTICIPAT CU STIMA THEO

uite un atas pt tine. http://www.okazii.ro/catalog/37688808/Stei...eta-epoca-.html

dar e cam piperat pretu.dar totus e un inceput de drum sa iti cauti atas.succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal

O replica a unui atas Stoye confectionat in urma cu cel putin 30 ani intr-un atelier particular din Cluj,

isi asteapta linistit randul la restaurare. Atasul albastru cu rosu este un Stoye autentic care cat de curand va intra la reanimare. Posesor amicul meu Pepi care inca nu are un cont pe acest forum dar cat de curand o sa aiba. Atasul negru tot Stoye va echipa Simsonul care acum este in faza de restaurare.

Pentru atasul de M o sa revin cu informatii mai precise.

post-46887-1264974425_thumb.jpg

post-46887-1264974472_thumb.jpg

post-46887-1264974527_thumb.jpg

post-46887-1264974759_thumb.jpg

post-46887-1264974795_thumb.jpg

post-46887-1264975037_thumb.jpg

post-46887-1264975236_thumb.jpg

post-46887-1264975279_thumb.jpg

post-46887-1264975321_thumb.jpg

post-46887-1264975467_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Asadar iata ce a fost la mine anu trecut. Am luat un MZ 250, oricum nu mai era original cind l-am luat, in feb sau mart 2008. in primavara acelui an am facut identificare si omologare, undeva la 2,5 mil lei vechi. Apoi in 2009 cumparat atas de Jupiter 3, in stare ok si apucat de facut prinderi ca MZ-u meu nu avea asa ceva. Iese bine treaba, fac teste de mers cu atas, pun si cablu de frina la el, si instalatie electrica, TOT. Merg la RAR in oct 2009 si fac omologare atrizanala. A fost cam 3,5 mil lei vechi, am facut in prealabil cintarire la tot ansamblul ( la o firma care are cintar si e autorizata sa elibereze bon de cintar ), apoi am mers la RAR. Ideea este ca acolo, banuiesc, au gasit in hirtzogaria lor ceva numit MZ ES 250 cu atas ( 1962 ). Cum al meu era trecut in acte ca fiind din 1962 cred ca au banuit ca e tipul ala. Asadar asta a fost. Amu cu BMW nu stiu care o fi treaba. Trebuie mers si intrebat la RAR-ul tau din oars ce si cum, sa nu te apuci de lucru degeaba, timp si bani. Sper sa reusesti cumva sa il faci cu atas, in real si in acte, si sa te numeri printre putinii posesori de asa ceva. Oricum nu suntem prea multi, sper ca ai observat. Daca ai vreo pila sau ceva asemanator la RAR, nu ar strica sa USE IT.

 

Sper sa mearga bine proiectul. Astept vesti pozitive.

wheelsandspeed@yahoo.com

 

PS: Mersi de Up-ul de la vinzare de Honda Africa Twin...am decis ca nu o mai vind. E prea buna....

 

Multumesc pentru sfaturi,asa voi proceda....voi merge la RAR pentru a culege toate informatiile necesare si apoi voi trece la cumpararea unui ataj.....RESPECTE THEO

 

Multumesc robert pentru linkul atasat dar cand am vazut ce pret are m-a luat ameteala...(sau era de la cognac :disappointed: )

 

 

-Eu imi propusesem sa caut un model de ataj VELOREX (Jawa) sau ceva de JUPITER,PLANETA....ceva mai nou.....dar pot lua in considerare si ceva de NIPRU,URAL daca as gasii...

 

Astept sfatul ,parerile domniilor voastre care model ar fii mai bun ,util si nu in ultimul rand design...ce as putea monta pe BMW k75s

 

Multumesc anticipat pentru sfaturi,pareri...RESPECTE THEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se preteaza cele de Ural/Nipru, sunt mai grele si iti asigura stabilitate.

8wcahz.jpg

fjojg4.jpg

f3fe9t.jpg

Sunt din nou atasist dupa o pauza de un anisor. Obiectul este corcitura 100% nu are pe el nimic original este o copie nereusita cadru tip Ij si barca model Stoye. A fost foarte mult de lucru cadrul era facut sa reziste minim la 1 Tona a trebuit modificat usurat constructorul era maniac cu sudura ax cu siguranta Ok dar sudat pe urma bine ca sa TINA. Barca are tabla deosebit de bine deformata cred ca prima data a trecut tancul peste si pe urma a fost croit si ... Astazi am iesit sa incerc este in regula mai necesita mici reglaje. Dupa terminare afirm ca era mai usor si iesea mai frumos daca faceam totul de la inceput din nousi era mult mai ieftin.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Salutari !

 

Scuze ca revin dar lucrurile sunt mai incurcate. Atasul l-am luat de la cineva care-l tinea in curte, acte nu are, pot sa-l fac sa arate bine, prinderi la fel se pot face, dar unde se poate gasi in tara asta a lu peste UNITATE AUTORIZATA care sa faca adaptarea la motocicleta, neavind prinderi? Deci in situatia asta ce se poate face? Vreau sa stiu daca a mai fost cineva in situatie similara,( acte lipsa si prinderi lipsa ) cum s-a descurcat? Ma intereseaza tare aspectele astea spre a sti daca are sens sa ma apuc de lucru , daca merita sa investesc timp si bani sau mai buna ar fi alternativa de a cumpara o motocicleta cu atas, cu acte in regula...

 

Multumiri anticipate...

 

salut. cred ca avem probleme foarte mari in legatura cu a pune un ataj la o moto solo, in romania. sant si eu in situatie. am luat o moto solo si de 1 an incerc sa o inscriu cu ataj si nu se poate. .....motocicleta cu acte in regula, inmatriculata. am cumparat un ataj de la o moto in circulatie. cumparat cu contract de vanzare=cumparare. ataj cu serie pe el. m-am dus la RAR..... RAR SPUNE ASA: ACTUALMENTE, PE TERITORIUL ROMANIEI NU ESTE VREO PERSOANA SAU VREUN SERVICE AUTORIZAT CARE SA FACA OMOLOGARI LA MOTOCICLETE. ( exemplu: a pune un ataj la o moto solo) si cu asta se termina toata povestea. deci acea persoana sau service autorizat care sa sudeze acel prinderi la cadrul motocicletei de care se va prinde atajul nu exista in romania .atentie: asta mi-a spus REGISTRUL AUTO ROMAN. da, e mai simplu sa cumperi o moto cu ataj si asa nu ai probleme.dar asta merge numai daca vrei un: simson,ij,jawa, jupiter 2,3,4,5, dnepr,ural (dar si acestea sa fie deja inscrise cu ataj) sau altceva di fostele comuniste sau sa aduci ce doresti de afara cu ataj.

Mesaj completat

Salutari !

 

Scuze ca revin dar lucrurile sunt mai incurcate. Atasul l-am luat de la cineva care-l tinea in curte, acte nu are, pot sa-l fac sa arate bine, prinderi la fel se pot face, dar unde se poate gasi in tara asta a lu peste UNITATE AUTORIZATA care sa faca adaptarea la motocicleta, neavind prinderi? Deci in situatia asta ce se poate face? Vreau sa stiu daca a mai fost cineva in situatie similara,( acte lipsa si prinderi lipsa ) cum s-a descurcat? Ma intereseaza tare aspectele astea spre a sti daca are sens sa ma apuc de lucru , daca merita sa investesc timp si bani sau mai buna ar fi alternativa de a cumpara o motocicleta cu atas, cu acte in regula...

 

Multumiri anticipate...

 

salut. cred ca avem probleme foarte mari in legatura cu a pune un ataj la o moto solo, in romania. sant si eu in situatie. am luat o moto solo si de 1 an incerc sa o inscriu cu ataj si nu se poate. .....motocicleta cu acte in regula, inmatriculata. am cumparat un ataj de la o moto in circulatie. cumparat cu contract de vanzare=cumparare. ataj cu serie pe el. m-am dus la RAR..... RAR SPUNE ASA: ACTUALMENTE, PE TERITORIUL ROMANIEI NU ESTE VREO PERSOANA SAU VREUN SERVICE AUTORIZAT CARE SA FACA OMOLOGARI LA MOTOCICLETE. ( exemplu: a pune un ataj la o moto solo) si cu asta se termina toata povestea. deci acea persoana sau service autorizat care sa sudeze acel prinderi la cadrul motocicletei de care se va prinde atajul nu exista in romania .atentie: asta mi-a spus REGISTRUL AUTO ROMAN. da, e mai simplu sa cumperi o moto cu ataj si asa nu ai probleme.dar asta merge numai daca vrei un: simson,ij,jawa, jupiter 2,3,4,5, dnepr,ural (dar si acestea sa fie deja inscrise cu ataj) sau altceva di fostele comuniste sau sa aduci ce doresti de afara cu ataj.

Mesaj completat

Aveti nevoie de act de provenienta a atasului daca motocicleta nu avea prinderi pentru atas trebuie sa dovediti ca modificarile au fost facute la o unitate autorizata si daca nu o baga la omologare aveti noroc. Pe mine m-a costat inmatricularea cu atas cat toate actele la motocicleta.

Succes.

 

SALUT. eu incerc de 1 an sa inscriu o motocicleta la care vreau sa-i pun ataj. nu am reusit. rar mi-a spus ca legarea unui ataj de o moto trebuie facuta de o persoana sau de un service autorizat RAR. am intrebat unde pot gasi asa ceva. REGISTRUL AUTO ROMAN IMI SPUNE: PE TERITORIUL ROMANIEI ,LA ORA ACTUALA NU EXISTA O PERSOANA SAU UN SERVICE AUTORIZA SA FACA ASTFEL DE LUCRARI. (e vorba de a se suda acel 4 puncte unde va veni prins atajul) vad ca dvs ati reusit. daca vreti sa ma ajutati(mai sant si altii in situatie) si vreti sa-mi spuneti......cum ati reusit? va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. cred ca avem probleme foarte mari in legatura cu a pune un ataj la o moto solo, in romania. sant si eu in situatie. am luat o moto solo si de 1 an incerc sa o inscriu cu ataj si nu se poate. .....motocicleta cu acte in regula, inmatriculata. am cumparat un ataj de la o moto in circulatie. cumparat cu contract de vanzare=cumparare. ataj cu serie pe el. m-am dus la RAR..... RAR SPUNE ASA: ACTUALMENTE, PE TERITORIUL ROMANIEI NU ESTE VREO PERSOANA SAU VREUN SERVICE AUTORIZAT CARE SA FACA OMOLOGARI LA MOTOCICLETE. ( exemplu: a pune un ataj la o moto solo) si cu asta se termina toata povestea. deci acea persoana sau service autorizat care sa sudeze acel prinderi la cadrul motocicletei de care se va prinde atajul nu exista in romania .atentie: asta mi-a spus REGISTRUL AUTO ROMAN. da, e mai simplu sa cumperi o moto cu ataj si asa nu ai probleme.dar asta merge numai daca vrei un: simson,ij,jawa, jupiter 2,3,4,5, dnepr,ural (dar si acestea sa fie deja inscrise cu ataj) sau altceva di fostele comuniste sau sa aduci ce doresti de afara cu ataj.

Mesaj completat

 

 

salut. cred ca avem probleme foarte mari in legatura cu a pune un ataj la o moto solo, in romania. sant si eu in situatie. am luat o moto solo si de 1 an incerc sa o inscriu cu ataj si nu se poate. .....motocicleta cu acte in regula, inmatriculata. am cumparat un ataj de la o moto in circulatie. cumparat cu contract de vanzare=cumparare. ataj cu serie pe el. m-am dus la RAR..... RAR SPUNE ASA: ACTUALMENTE, PE TERITORIUL ROMANIEI NU ESTE VREO PERSOANA SAU VREUN SERVICE AUTORIZAT CARE SA FACA OMOLOGARI LA MOTOCICLETE. ( exemplu: a pune un ataj la o moto solo) si cu asta se termina toata povestea. deci acea persoana sau service autorizat care sa sudeze acel prinderi la cadrul motocicletei de care se va prinde atajul nu exista in romania .atentie: asta mi-a spus REGISTRUL AUTO ROMAN. da, e mai simplu sa cumperi o moto cu ataj si asa nu ai probleme.dar asta merge numai daca vrei un: simson,ij,jawa, jupiter 2,3,4,5, dnepr,ural (dar si acestea sa fie deja inscrise cu ataj) sau altceva di fostele comuniste sau sa aduci ce doresti de afara cu ataj.

Mesaj completat

 

 

SALUT. eu incerc de 1 an sa inscriu o motocicleta la care vreau sa-i pun ataj. nu am reusit. rar mi-a spus ca legarea unui ataj de o moto trebuie facuta de o persoana sau de un service autorizat RAR. am intrebat unde pot gasi asa ceva. REGISTRUL AUTO ROMAN IMI SPUNE: PE TERITORIUL ROMANIEI ,LA ORA ACTUALA NU EXISTA O PERSOANA SAU UN SERVICE AUTORIZA SA FACA ASTFEL DE LUCRARI. (e vorba de a se suda acel 4 puncte unde va veni prins atajul) vad ca dvs ati reusit. daca vreti sa ma ajutati(mai sant si altii in situatie) si vreti sa-mi spuneti......cum ati reusit? va multumesc.

Daca nu are din fabrica prinderi pt. atas este mai greu si costa cam mult

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Daca nu are din fabrica prinderi pt. atas este mai greu si costa cam mult"

 

o estimare? cam cât înseamnă în bani?... ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea Simson, e a 3 oara cand iti spun. Cand raspunzi unui interlocutor imediat, nu mai apasa butonul Quote (aia inseamna citeaza), apasa butonul Fast reply sau Add reply, ca nu stau sa editez toata ziua dupa tine.

 

 

On topic-daca moto nu a fost prevazuta din fabrica, va costa peste 1500 de euro sa o omologati, si oricum e f greu de omologat in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am scris de fiecare data acolo unde ti-am editat posturile.

Mesaj completat

Nu mai apasa butonul @reply de la postul unui user, apasa butoanele fast reply sau add reply din partea dreapta jos a ecranului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

triste Âştiri pentru oameni... dar dacă chiar vrei se poate... adică sper să nu se lase cu rate-n bancă pentru plata rar-ului... glumeam...

mulțam de răspunsuri, sper să scap mai ieftin... cu faza acte de moto cu ataÂş "adaptate" la moto respectiv....

'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salutari,

Of...vinde cineva un motor cu atas la pret de criza?

Ce inseamna "pret de criza"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Daca nu are din fabrica prinderi pt. atas este mai greu si costa cam mult"

 

o estimare? cam cât înseamnă în bani?... ???

 

eu am africa twin cu atas de ural si ca sa o pot inscrie in romania am facut mai intii acte in germania asta dupa ce am fost si am vb cu cei de la rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu 2 Nipre cu atas in stare buna, una originala abia facut RK la motor de catre mine in stare f buna, cealalta usor modificata total functionala. PM pentru detalii. Preturile ~800 Euro bucata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Daca vrei asa ceva la un pret de 800 euro. tel 0745109970.

post-15635-1275066690_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor va multumesc pt. efort....dar nu am doar 500 de euro. :lol: De ex.am gasit pe bike shop Nipra verde cu atas din Barlad( pretul e ok...dar nu imi permit sa ma duc dupa ea din cauza distantei) Inca o data multumesc si mai astept. Sanatate si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...