Sari la conținut

Alta Problema Suzuki Dr 650 R


Postări Recomandate

Dupa problema cu suruburile care a fost rezolvata (si cu ajutorul vostru, evident ;)), mai ramane ultima si cea mai naspa problema care sta in calea resuscitarii DR-ului: capacul de la aprindere de pe partea stanga.

 

Povestea: kitul de lantz fiind muci, lantzul balanganea cam in voia lui pe-acolo (nu mai aveam cum sa il intindem); buuun.... s-a decis comandarea unui kit nou, zis si facut dar si-a bagat necuratu' coada unde nu trebuie cu urmatorul rezultat - s-a desprins lantul de pe coroana spate, s-a infasurat de 2 - 3 ori cat a putut pe pinion (ca motorul mergea deh) iar surplusul (ce nu s-a mai putut infasura) a fu.tut o ditamai lovitura in capacul de la aprindere facandu-l bucati! :laugh:

 

Am cautat peste tot (cred ca peste tot) ceva capac din dezmembrare, chestii trestii si nimic (asta se intampla acum fix o luna). Am vorbit cu baieti care aduc piese, vreo doi au raspuns afirmativ cererii cu pret de aproximativ 150 de euro si timp de livrare de o saptamana. Pana la urma am intrebat si la Power Motors (www.piesemoto.ro) si au spus ca aduc la 90 de euro tot in doua saptamani. Nici in ziua de azi nu a venit macar o "aroma" de capac, nu se stie nimic daca e pe drum sau ceva, au zis sa mai asteptam o saptamana. (am dat si avans 150 de RON normal). Pana acum nu am avut probleme cu ei, se pare ca asta ar fi prima greseala dar si cea mai cea! :laugh:

 

Intrebarea/rugamintea mea este: are cineva vreun capac de-asta de vanzare, sau vreun motor de DR cu totul din dezmembrare, accident ceva sau chiar nou (capacul nu motorul :hug:) sau macar un sfat pertinent, vreo informatie ceva. Tare imi e ca nu mai vine capacul comandat si de-asta zic sa caut alternative. :P

 

Multumiri anticipate!

;)

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce indicativ ai la motor(propulsor)? an fabricatie ? cu demaror sau numa kick?

am gasit ceva pe ebay, dar trebuie modelul

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicativ motor P408. Tipul ei este SP44B.

 

E ala cu kick starter (DR 650 R).

 

L.E.: ah si anul de fabricatie este 1993.

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi foarte bun asta, da-o in ma-sa de zgarietura.

Se polisheaza un pic si e ok ca doar nu merg cu ea la expozitie. ;)

Chestia e ca e de SP41B, ala din 1990-1991, seamana bine cu ce am eu in curte capacul dar asta a mea e 1993. Ma rog nu cred sa fie diferenta.

 

Treaba e ca n-am lucrat niciodata cu Ebay-ul, exista cineva aici pe forum care aduce de pe ebay?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaaa! Asta nu i DR u meu??? Ma rog, fostul? Ala alb cu rosu..

 

 

 

Cred totusi ca nu. Sfatul meu este sa scapi repede de DR ca de dracu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaaa! Asta nu i DR u meu??? Ma rog, fostul? Ala alb cu rosu..

 

 

 

Cred totusi ca nu. Sfatul meu este sa scapi repede de DR ca de dracu.

 

E un DR alb cu rosu intr-adevar. Nu vreau sa scap de DR ca e veninos rau! :( Plus ca nu imi tzipa de foame.

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaaa! Asta nu i DR u meu??? Ma rog, fostul? Ala alb cu rosu..

 

 

 

Cred totusi ca nu. Sfatul meu este sa scapi repede de DR ca de dracu.

 

poti sa dai si niste argumente pentru sfatul tau? ce ti se pare in neregula cu DR-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tin in tensiune astia de la Power Motors, ca cica vine pana vineri si ca sa mai astept, si am bani blocati la ei, caci aproape rezolvasem cu CataM sa aducem unul SH de pe Ebay.

 

Pashtele masii de treaba.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tin in tensiune astia de la Power Motors, ca cica vine pana vineri si ca sa mai astept, si am bani blocati la ei, caci aproape rezolvasem cu CataM sa aducem unul SH de pe Ebay.

 

Pashtele masii de treaba.

:lol:

 

 

daca nu se rezolva in nici un fel intra pe www.hessler-motorsport.de e un site specializat in DR-uri si proprietarul e un tip foarte de treaba, a bagat enduro si prin romania...trimite-le un mail. pe mine m-au ajutat de multe ori. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma a venit capacul prin Power Motors, cica a fost o greva a soferilor in Grecia si de-asta a intarziat, pana mea acu' nu mai conteaza!

 

Multumesc tuturor de sugestii si mai ales lui CataM. Cu prima ocazie ai o :cheers: de la mine :P

 

Ce e de invatat din asta? Mare atentie la kitul de lant!!

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...