Sari la conținut

sare din viteza !


scaf
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

pinioanele alea au 2 seturi de dinti, dintii normali care permit pinioanelor de pe cele 2 axe sa se invarta(pe o axa ai 1 si 3 si pe alta 2 si 4) si mai au niste dinti care blocheaza intre ele pinioanele de pe aceeasi axa! ei despre ultimii dinti vorbea $ilver

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o confuzie mica de termeni: Crabotii sunt niste "gheare" care agata harta cutiei la actionarea schimbatorului . Dintii aia laterali de pe pinioane se numesc de obicei "catei". Astia in timp se rotunjesc la cap(odata cu marginea gaurilor in care intra in pinionul alaturat) dar pot fi polizati egal si drept ca solutie de compromis.

 

Cauza mai poate fi si o furca stramba/uzata...

... sau distante/jocuri incorecte intre pinioane dar asta se intampla cand la asamblare inversezi niste saibe sau schimbi distanta intre cartere cu o garnitura prea groasa, strangere incorecta samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauza:

- nuturi de cuplare laterale (craboti) uzati (rotunjiti)

- joc incorect la distantele laterale dintre pinioane (de-aia nu se mai imbuca bine si sare)

- furca de cuplare uzata (se vede uzura la demontare)

Remediere:

- polizat crabotii la unghi de 90 grade sau putin ascutit

- reglat distantele intre pinioane (laine de reglaj)

- schimbat furca de cuplare vitezele I-II

 

Spor la treaba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate modelele de IJ au probleme cu saritul din viteza si de obicei motivul sunt crabotii. Daca sunt furcile uzate, cutia sare peste viteze sau nu intra, nu sare din viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am IJ jupiter 4 si am libetul intre viteza 2 si 3

Explicatimi asta

Si becul de bord se aprinde numai intre 2 si 3

Pot sa o las pe liber si intre 1 si 2 dar am joc foarte mic si risc sa ramina in viteza si ...restul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ai umblat in cutie, nu? vezi ca axul de la schimbator (are o semiluna pe el care angreneaza melcul cu furcile) nu e pus bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

sau melcul nu e pus bine! vezi ca pe melc exista ma multe santuri in care se infinge martorul de liber! santul mai mare e pt. liberul dintre 1 si 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...