Sari la conținut

Bord Electronic


elm
 Share

Postări Recomandate

Domnilor,

 

Am o intrebare pentru cine a realizat asa ceva:

 

Intentionez sa pun pe Ij Jupi un bord electronic de pe la vre-o clasica vesto-japoneza. Adica ceva frumos, care sa arate bine pe Ij, dar care sa nu necesite vreun "semnal mecanic", numai cabluri electrice. La turometru e zimplu, mai nasol banuiesc ca e cu sursa de semnal pentru vitezometru.

 

A realizat cineva un astfel de proiect? Are cineva niste date concrete (schema electrica, materiale folosite, etc)?

 

Cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

elm te rog sa nu ma injuri dar am citit postul tau si singura expresie care mi-a venit in minte e proverbul ala..numai romanul face din c.a.c.a.t bici!

Acuma vezi ca era unu pe la scutere care facea niste borduri digitale...gen turometru temperatura si altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de kilometraj.....cum citeste viteza: prin impuls(nr de impulsuri/km) sau prin tensiune(variaza tensiunea odata cu nr de km).

ca sa incepi ar fi bine sa faci rost nu numai de bordul in sine ci si de senzorul ce preia rotatia pinionului(daca se afla in cutie) sau a rotii.

apoi te documentezi serios si cauti cate impulsuri da pe kilometru, daca afli atunci incepi sal calibrezi pe al tau(teste la greu si nervi de otel).

 

ps. sa nu te gandesti ca iti va fi mai usor cu turometrul!unul in 4T celalalt in 2T.

 

spor la modificat

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

elm te rog sa nu ma injuri dar am citit postul tau si singura expresie care mi-a venit in minte e proverbul ala..numai romanul face din c.a.c.a.t bici!

Acuma vezi ca era unu pe la scutere care facea niste borduri digitale...gen turometru temperatura si altele

 

Sangre, mama, acuma sa nu ma intelegi gresit; nu ma intereseaza sa fac cine stie ce improvizatie de doi bani.

Problema e simpla. Avem de ales intre un echipament mecanic si unul electric. Si cit timp putem alege intre ele, cred ca nu mai are rost sa spun care este mai fiabil (unul e c.a.c.a.t, celalalt e bici :lol: ). Nici acuma nu am reusit sa scot porcaria aia de cablu de vitezometru din lacasul in care s-a blocat. De asa-zisul melc nici nu se pune problema sa-l gasesc (uite, nu l-am intrebat pe dany). Am luat alta roata ca rezolvare si nu stiu daca asta e o solutie mai eleganta (daca se blocheaza si asta ce fac? :lol: ).

 

Bord numeric facut pe genunchi... Hmmm... mai iei la misto hai? :(

 

Acuma nu pot sa cred ca n-a facut nimeni asa ceva, iar mie, mi se pare o idee buna (am vazut pus bord de oltcit, dar nu se potriveste. Nu se incadreaza in peisaj.

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei improvizatii si nu doresti originalul :lol: , atunci utilizeaza afisajul electronic de bicicleta, la care setezi doar diametrul rotii si unitatea de masura(mile/km). Rezolvi problema simplu si ieftin si ai mai multi parametri (viteza, timp, km parcursi, si altii...) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, am uitat sa precizez o chestie. Prin bord electronic, nu ma refeream la ceva cu afisare numerica home-made, ci tot la un aparat cu ac indicator de la o motocicleta, doar ca electronic. Avantajul ar fi ca scap de transmisia mecanica de la roata la vitezometru si cu ocazia asta pun si turometru.

Si de-aia ma gindeam sa intreb daca nu are cineva facuta deja manevra, sa dea mai departe ideea :(

 

Eu am far lacrima cu vitezometru incastrat dar crapate si lupa farului si ecranul vitezometrului. Si ma cam tem sa nu ma trimita la plimbare aia de la rar, piese schimb pt asa ceva numai, iar daca schimb farul, tre sa pun si bord.

De-aici toata zbaterea cu solutii poate mai bune :(

 

Evident ca cel mai preferabil ar fi un bord original de Ij, daca stau si ma gindesc, cred ca e si cea mai simpla solutie (acu-mi dau seama ca-l pun eu p'ala electro, dar o trece raru'? Mda... :lol: )

 

Toate bune :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Domnilor, am uitat sa precizez o chestie. Prin bord electronic, nu ma refeream la ceva cu afisare numerica home-made, ci tot la un aparat cu ac indicator de la o motocicleta, doar ca electronic. Avantajul ar fi ca scap de transmisia mecanica de la roata la vitezometru si cu ocazia asta pun si turometru.

Si de-aia ma gindeam sa intreb daca nu are cineva facuta deja manevra, sa dea mai departe ideea :blbl:

 

Eu am far lacrima cu vitezometru incastrat dar crapate si lupa farului si ecranul vitezometrului. Si ma cam tem sa nu ma trimita la plimbare aia de la rar, piese schimb pt asa ceva numai, iar daca schimb farul, tre sa pun si bord.

De-aici toata zbaterea cu solutii poate mai bune :laugh:

 

Evident ca cel mai preferabil ar fi un bord original de Ij, daca stau si ma gindesc, cred ca e si cea mai simpla solutie (acu-mi dau seama ca-l pun eu p'ala electro, dar o trece raru'? Mda... :bigstar: )

 

Toate bune :crack:

 

Daca imi permiteti sa-mi dau si eu cu parerea.... Acu difera ce vrei tu prin bord, ce forma, ce asezare sa aibe. O solutie mai simpla ar fi sa pastrezi vitezometrul de IJ (numai ceasul), daca vrei turometrul cumperi unu de OLtcit sau Dacie(mai noua) , ambele electronice si le aranjezi cum vrei tu, poti sa faci o carcasa din plastic sau de ex sa le bagi in 2 cani de inox de dimensiuni convenabile(am vazut la un Nipru asta). Turometru poti sa-l faci rotund taind plasticul cu indicatiile si refacand indicatiile, gasesti ceva pe www.oltcit.ro .

Succes la modificari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...