Sari la conținut

Turism In Zona Turnu Magurele


Ravenitza
 Share

Postări Recomandate

Am tot cautat pe google locuri frumoase de vizitat in zona Turnu Magurele, Rosiorii de Vede, insa nu am gasit mare chestie. Asa ca ramane sa ii intreb pe cei care au vizitat aceasta zona, ce locuri vi s-au parut frumoase si merita vizitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu aveti nimic de vazut. in rosiorii de vede m-am nascut, maica-mea era de acolo. e un mic oras de provincie, total neinteresant. daca mergi pana la rosiori apoi te intorci putin catre alexandria e un drum peste camp la dreapta care merge la tr magurele. am fost cu moto, e cam de gs, nu e in cea mai buna stare dar e liber mergi cum vrei. in tr magurele e o carciuma in centru unde am mancat bine.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai de motor, el merge pe orice aproape. Nu imi fac griji ca m-ar lasa la un enduro mic...

post-7727-1211821165_thumb.jpg

Ideea de traseu era: Buc-Turnu Magurele- Rosiorii de Vede- Bucuresti

 

Ma intereseaza cetati din Turnu Magurele, peisaje, drumuri frumoase (nu neaparat asfalt perfect).

 

 

am gasit totusi in Rosiori de Vede: Cetatea Cazacilor si in Turnu Magurele: Cetatea romana Turris, Cetatea medievala Turnu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai de motor, el merge pe orice aproape. Nu imi fac griji ca m-ar lasa la un enduro mic...

post-7727-1211821165_thumb.jpg

Ideea de traseu era: Buc-Turnu Magurele- Rosiorii de Vede- Bucuresti

 

Ma intereseaza cetati din Turnu Magurele, peisaje, drumuri frumoase (nu neaparat asfalt perfect).

 

 

am gasit totusi in Rosiori de Vede: Cetatea Cazacilor si in Turnu Magurele: Cetatea romana Turris, Cetatea medievala Turnu

 

te poti duce alexandria - rosiori - tr magurele - zimnicea- giurgiu - buc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca ai ajuns sau daca nu in Turnu Magurele este o discoteca sau carciumioara ceva de genul asta pe malul dunarii facuta de cel ce a luat de suflet orasul.......Nicolae sau Niculai , ceva de genul asta, eu am ajuns intamplator nu am servit nimic acolo era inchis ! Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ai ce sa vezi in zona aia. socrii mei s-au mutat pe lnaga orasul ala, asa ca stiu bine zona.

 

turnu-magurele e un oras micut, pe care-l traversezi in 5 minute. n-ai obiective, n-ai carciumi interesante, sau o arhitectura aparte. odata iesita din oras, daca te indrepti catre corabia, vei merge o buna parte de drum (aprox. 7 km) paralel cu oltul. drumul este destul de nasol (cca 5 km) e neasfaltat, pentru ca se intampla ca deseori oltul sa isi iasa din matca. vei trece peste un pod ingust din fier, pod construit de nemti in al doilea razboi mondial si apoi vine podul peste olt. te poti opri linistita sa faci niste poze, zona e frumoasa, vara se mai retrage raul si ies la iveala niste plaje mai frumoase ca la mare, numai din nisip fin. dupa ce treci si de asta, vei avea in partea stanga comuna Islaz iar in drepata comuna Moldoveni. Moldoveni e o comuna neimportanta, in schimb Islazul (unde sunt ai mei socrii) e o localitate cu insemnatate isotrica (vezi Proclamatia de la Islaz - revolutia de la 1848). in centrul comunei e un monument proaspat amenajat (de fapt tot centrul s-a refacut, pentru ca pana acum un an sau doi erau numai obscheti pe acolo). daca tii drumul drept, vei ajunge la dunare. pe malul celalalt sunt bulgarii; plaja este destul de ok. pentru o noapte, merge pus un cort si trasa o chefuiala pe malul dunarii, dar se poate sa aveti probleme cu soldatii de frontiera de prin zona. daca nu intri nici in islaz, nici la moldoveni, drumul duce catre Corabia, oras care am inteles ca-i destul de frumos, micut, curat. nu am fost niciodata pe acolo, dar mi-a povestit un fost coleg de faculate care a facut liceul pe acolo. ai grija cu benzinariile, la intrarea in turnu-magurele dinspre alexandria e un petrom pe drepata. pana la corabia nu mai e nici o benzinarie (mi se pare ca s-a deschis acum una in Islaz, dar nu recomand calitatea benzinei de acolo), deci mare grija si la asta. daca mai ai alte nelamuriri, buzz pe mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ravenitza daca vrei si poti week-endul viitor ma bag si eu cu fata pe traseu asta.Am rude in Izlaz si daca avem probleme cu granicerii avem unde inopta.Nu cred ca o sa fie probleme pe malul dunarii deoarece nu incalcam fasia de granita.Plaja de pe malul Dunarii este superba.Drumul nu este foarte nasol,cum spunea si Metal Heart este o portiune intre Turnu Magurele si Izlaz unde nu este asfalt dar drumul este destul de bun.Astept un PM de la tine sau daca vrei putem vorbi pe mess.Id-ul meu de mess este tot dumistef.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci baieti de informatii, sa zicem ca e o ambitie de a descoperi in fiecare partea a Romaniei ceva frumos si sunt sigura ca sunt...trebuie :)

Plimbarica o sa o fac curand, indata ce termin cu primul examen la facultate, insa nu in grup mare, ci 2-3 motoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

precizare.oltul nu a iesit niciodata sa acopere drumul.e asa prost din alte interese iar pe plaja dunarii nu se poate pune cortul noaptea,amenda si te si ridica ce de la frontiera.ar mai fi de vizitat punctul de confluenta al oltului cu dunarea un pic inainte de islaz nu am fost dar am inteles ca e f frumos.si nu uita de cetatea de la corabia Sucidava (fantana secrteta cam la 20m sub pamint superba), faleza dunarii unde e o terasa draguta, biserica din centrul sila intrare in corabia mai este un monument si piciorul de pod.Corabia ,cum a mai spus cineva ,e un oras mic,frumos,curat cu f multa verdeata si f linistit . Stiu asta pt ca io aici stau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

precizare.oltul nu a iesit niciodata sa acopere drumul.e asa prost din alte interese iar pe plaja dunarii nu se poate pune cortul noaptea,amenda si te si ridica ce de la frontiera.ar mai fi de vizitat punctul de confluenta al oltului cu dunarea un pic inainte de islaz nu am fost dar am inteles ca e f frumos.si nu uita de cetatea de la corabia Sucidava (fantana secrteta cam la 20m sub pamint superba), faleza dunarii unde e o terasa draguta, biserica din centrul sila intrare in corabia mai este un monument si piciorul de pod.Corabia ,cum a mai spus cineva ,e un oras mic,frumos,curat cu f multa verdeata si f linistit . Stiu asta pt ca io aici stau

pai daca stai prin zona, poate ni te alaturi cand ajungem pe acolo. Bem un suc pe faleza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand planuiti o plimbare pe acolo? Vreau si eu sa vad cetatea de care povestea "indecisul"

Hmmm....ideea era momentan sa ma informez, cred ca pe undeva pe 14-15 iunie, inca nu stiu exact datorita examenelor. Initial vroiam sa plec singura, dar vad ca sunt doritori asa ca cel mai probabil, o sa fac un mic grupulet. Dupa ce stabilesc ziua si traseu, etc...dau un PM celor care se anunta ca sunt interesati! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am fost acum o saptamana cu motoru` pana Moldoveni (langa Izlaz) de unde sunt bunicii mei, si va spun ca drumul intre Turnu Magurele si Izlaz este foarte prost, eu am un Ducati 900ss din `99 rosu, eu de mic mi-am pierdut verile prin zona si stiu ca in afara de un gratar la Olt/Dunare nu prea ai ce sa vezi...

 

Cu ocazia asta ii salut pe si baietii motociclisti din Alexandria cu care m-am intalnit la Petrom!

 

Vreme cu soare si asfalt uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i'ote cum de adunara oltenii :))

 

si nevasta-mea ma batea la cap sa mergem pe la tara (Islaz), asa ca da-ti-mi si mie un mesaj cand va strangeti ca poate mergem mai multi, si pne vedem pe undeva la o plaja si o baie-n Dunare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu sunt din Turnu Magurele, imi dati si mie un PM cand va adunati, poate reusesc sa imi fac mobra pana atunci. Daca nu

 

De vizitat, nu prea sunt multe chestii... parcul central e dragut, daca te intereseaza dpdv arhitectural, catedrala de langa el este printre cele mai mari din tara, cateva poze aici cu orasul: http://s77.photobucket.com/albums/j70/Chey...%20Town%20Park/

 

Pe la Dunare, frumos: http://s77.photobucket.com/albums/j70/Chey.../Easter%202007/

 

Cateva poze de la cetate, nu a mai ramas mare lucru, ca deh, costa bani sa refaca... dar vara, daca esti insistent, gasesti scorpioni... B)

 

http://i77.photobucket.com/albums/j70/Chey...rs/DSC00088.jpg

http://i77.photobucket.com/albums/j70/Chey...rs/DSC00089.jpg

http://i77.photobucket.com/albums/j70/Chey...rs/DSC00087.jpg

http://i77.photobucket.com/albums/j70/Chey...rs/DSC00097.jpg

http://i77.photobucket.com/albums/j70/Chey...07/DSC04836.jpg

 

A mai zis cineva de varsarea Oltului in Dunare: Da, e chiar frumos acolo. :)

 

Cam atat ar fi de vazut... :)

 

Hmm... si da, inainte te cam luau granicerii pe sus daca innoptai langa Dunare. Speram sa se fi schimbat de cand cu UE, ca nu am mai facut asta de cativa ani buni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i'ote cum de adunara oltenii :))

 

Te inseli ! Partea din spre est de Olt se numeste ... Muntenia.

 

On-topic: Exista o gramada lucruri si locuri interesante de vazut, insa acestea nu sunt in vecinatatea ve'unei sosele. Trebuie sa te afunzi ,,in salbaticie".

In Turnu Magurele se poate vizita ruinele cetatii Turis (ce a mai ramas din ele...), iar in Rosiorii de Vede se poate vizita zidul fotificat construit pe vremea lui Mihai Viteazul. Este in centrul orasului si imprejmuieste o biserica ce a fost construita mai in'coa !

 

Plimbare placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli ! Partea din spre est de Olt se numeste ... Muntenia.

 

On-topic: Exista o gramada lucruri si locuri interesante de vazut, insa acestea nu sunt in vecinatatea ve'unei sosele. Trebuie sa te afunzi ,,in salbaticie".

In Turnu Magurele se poate vizita ruinele cetatii Turis (ce a mai ramas din ele...), iar in Rosiorii de Vede se poate vizita zidul fotificat construit pe vremea lui Mihai Viteazul. Este in centrul orasului si imprejmuieste o biserica ce a fost construita mai in'coa !

 

Plimbare placuta !

 

da, tot orasul teleorman este in muntenia cu exceptia.... ISLAZ si MOLDOVENI care sunt in oltenia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal oltenia incepe dupa ce treci oltul.Va astept cu drag la o plimbare,baie nu se poate face deocamdata sau ma rog nu daca esti treaz.e f frumos aici dar daca stai ani te plictisesti de iti vine sa-ti iei campii cum sunt io in momentul asta

 

Este valabil pentru orice loc de pe planeta asta, cat de frumos ar fi el. Dupa ce il descoperi si stai mai mult timp, ... ti se ia !

Intotdeauna ne dorim sa fim in alta parte decat in locul unde stam ! .......... din motivul asta suntem motociclisti ... LIBERTATE !

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal oltenia incepe dupa ce treci oltul.Va astept cu drag la o plimbare,baie nu se poate face deocamdata sau ma rog nu daca esti treaz.e f frumos aici dar daca stai ani te plictisesti de iti vine sa-ti iei campii cum sunt io in momentul asta

 

 

cand o sa ajung pe la Islaz, te anunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...