Sari la conținut

Accident Snagov 27 05 2008


smok3
 Share

Postări Recomandate

nu e nimic discutabil. legea spune clar ca la 18 ani ai voie max 25kW timp de 2 ani, fara ca anii de scooter sau de 125cc sa conteze. ce considera politia e irelevant, nici nu luam in discutie asa ceva. omul era pe motorul nepotrivit la momentul nepotrivit iar asta l-a costat viata. nu discut acuma cum si de ce. un lucru insa, respectati odata legea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 685
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aseara am vazut accidentul la Prima..atunci mi am dat seama cine este. A stat cu noi la masa la pizza dupa Motocab, Ciolpani.

Sper ca vaca aia ( scuzati expresia) sa plateasca cu varf si indesat si cand va inchide ochii ziua, noaptea sa fie ingrozita de imaginile accidentului si suferinta care a lasat in urma. Pacat de un suflet nevinovat.

Dumnezeu sa il odihneasca in PACE ! Condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. 1000cm3 pt un pustan de 18 ani e moarte curata.

 

2. Ak_Raptor e un dobitoc dar asta nu inseamna ca nu are dreptate pe alocuri.

 

3. In Ciofliceni drumul e facut ciur si daca esti sanatos la cap nu poti circula cu masina cu mai mult de 60km/h, nu mai zic de motor; stiu pt ca trec aproape zilnic pe acolo.

 

4. Motorul ala a avut peste suta la cum arata.

 

5. Taranii din Ciofliceni sint un pericol public pt ca toti au vindut paminturile si si-au luat cazane pe care nu stiu sa le conduca asa ca e bine sa mergi incet.

 

6. Soferitza o sa scape fara nici o mustrare macar pt ca traim in Romania.

 

7. Daca luam statistic ultimele decese, majoritatea mortilor sint pustani fara minte dar cu motoare mari pt cit pot ei sa duca.

 

8. Viatza e dura fratilor asa ca bagati la cap si nu mai bociti ca muierile pe forum ca apoi sa ii dati 150 pe dn1.

 

9. E o insulta si o durere in plus pt parinti ca la inmormintarea unui motociclist sa te duci cu motocicleta.

 

10. Tot ce am scris mai sus constituie parerea mea personala si poate diferi flagrant de a majoritatii; cu toate astea mi-o sustin pina la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nimic discutabil. legea spune clar ca la 18 ani ai voie max 25kW timp de 2 ani, fara ca anii de scooter sau de 125cc sa conteze. ce considera politia e irelevant, nici nu luam in discutie asa ceva. omul era pe motorul nepotrivit la momentul nepotrivit iar asta l-a costat viata. nu discut acuma cum si de ce. un lucru insa, respectati odata legea!

...prietene...legea spune asta..dar nu e nicio sanctiune in legislatie...intelegi?....legea spune "NU AI VOIE MAI MULT DE....."....dar nu iti pot face nimic ca esti calare pe mai mult.....krede'ma....e cea mai proasta lege posibila....exista dar nu se aplica....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah s-a clarificat totul....

 

Aline mergea cu viteza peste 100km/h dar de vina a fost avocata cu pejoul

politia a gasito vinovata pentru omor din culpa....

 

Alin nu avea obiceiul sa franeze in viata lui nu a franat...(din spusele prietenilor)

probabil ca el a accelerat incercand sa fereasca masina dar a virat brusc....:crack:

 

inmormantarea va avea loc Sambata ... orele nu sau clarificat probabil 12-14:00

 

si avem voie cu motoarele scuterele masinile........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti... o intrebare:

 

A INCERCAT SA DEPASEASCA 2 MASINI IN ACELASI TIMP? Masinile erau "poponeata in poponeata" sau la distanta apreciabila insa el venind lansat a depasit-o pe prima si a ramas pe contrasens cu gandul s-o depaseasca si pe a 2a??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti... o intrebare:

 

A INCERCAT SA DEPASEASCA 2 MASINI IN ACELASI TIMP? Masinile erau "poponeata in poponeata" sau la distanta apreciabila insa el venind lansat a depasit-o pe prima si a ramas pe contrasens cu gandul s-o depaseasca si pe a 2a??

 

nu mah era doar avocata nu mai era nimik in fata sau in spate....

 

doar ca avocata s-a uitat a vazut ca nu vine a virat.... dar intr-o fractiune de secunda a aparut alin dupa colt din curba de la ciofliceni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nimic discutabil. legea spune clar ca la 18 ani ai voie max 25kW timp de 2 ani, fara ca anii de scooter sau de 125cc sa conteze. ce considera politia e irelevant, nici nu luam in discutie asa ceva. omul era pe motorul nepotrivit la momentul nepotrivit iar asta l-a costat viata. nu discut acuma cum si de ce. un lucru insa, respectati odata legea!

Regulamentul de aplicare a OUG...

 

QUOTE

Art. 55 ...

(2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

Si ceva mai jos:

 

QUOTE

Art. 226. - Constituie contraventie si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

...

f) nerespectarea prevederilor art. 7, art. 50 alin. (2) lit. d), art. 55 alin. (2), art. 120 alin. (3), art. 121, art. 149-152, art. 170 alin. (1) si art. 172 alin. (2), cu amenda de la 2.000.000 lei la 8.000.000 lei.

 

 

Deci este contraventie , nu infractiune .

Si legea cum este deobicei interpretabila , se poate considera A1 o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! RIP Aline! Nu suntem aici sa te judecam, ci sa te plangem :crack: .

 

Va rog pe toti, nu il mai judecati pe Alin pentru ceea ce era inainte, un iubitor al vitezei. Ati vazut masina, ati vazut motocicleta, ati vazut alte accidente, comparati si dati-va seama ca acelea nu sunt urme de accident la viteza mare. S-a rupt furca de la motocicleta din impact, era normal, furca inseamna 2 tevi goale pe dinnauntru e normal sa se rupa, mai ales la impact cu garajul de beton.

Priviti aceste argumente:

1. Masina a fost lovita de motocicleta in partea din fata, semn ca doamna de la volan a virat cand el era foarte aproape (excludem viteza lui Alin in functie de avariile masinii si motocicletei).

2.Masina condusa de doamna apartinea sotului ei, care are 2m inaltime, ea era miniona, nu cred ca avea oglinzile reglate.

3.Dupa ce l-a proiectat pe Alin in lateral, a urcat cu masina pe el,deci daca era in viata Alin dupa impact, i-a luat si a doua sansa la viata.

4.Schimbarea directiei de mers, virajul, presupune asigurare fata-spate... Unde este aceasta asigurare a conducatoarei auto?

5. Fuga de la locul accidentului a conducatoarei auto.

6. Carenele de la motocicleta erau decat desprinse, nu sparte... Ce ziceati de viteza?

Ref la cei care il acuza ca pilota VTR 1000, credeti ca daca era un scuter si il proiecta lateral, apoi se urca cu masina pe el, ar fi trait ALIN ?

 

1. Zi tu zau! EXPERTULE!! Iti arat 3 cazuri diferite cand 2 vehicule au impact pe partea lateral-frontala si circula in ||

2. Lucru total neimportant si imposibil. Nu te urci in masina fara sa-ti reglezi oglinzile chiar daca esti cea mai blonda dintre blonde. E din instinct si daca nu ai oglinzile reglate nu poti parca. Ce facem incercam sa descoperim penibilitati??

3. Alin a murit la impactul cu solul nu cu masina. Masina aia putea sa treaca de 2x peste el nu ii fractura cervicala deoarece roata e mai lata decat spatiul dintre casca si trunchi. Repet: EXPERTULE!!

4. Poate ca s-a asigurat si moto era in unghiul mort in momentul respectiv sau nu incepuse depasirea celeilalte masini. E aiurea sa vb de chestia asta cand practic asta e baza cazului si pana acum singura vina a soferitei.

5. Poate s-a dus la politie sa reclame accidentul speriata fiind de consatenii care iesisera sa o linseze. In astfel de cazuri se exclude fuga de la locul acc.

6. Ca avea 200km/h. Cu cat viteza este mai mare cu atat impactul este pe suprafata mai mica, deoarece corpul se infige scurt si puternic nu incet si propagat :lol: EXPERTULE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog frumos nu mai va dati q parerea aiurea !!!! a fost un baiat de nota 10 de vina a fost doamna nu sa uitat in oglinzi el depasea masina din spatele avocatei si urma sa o depaseasca si pe aceasta .... nu mai va dati q pararea aiurea daca nici nu il cunoaste sunt unuldin cei mai bun prieteni a fost un om de nota 10 !!! abtinetiva de la comentarii!!!

inmormantarea va avea lok sambata si am nevoie de sprijinul tuturor motociclistilor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah s-a clarificat totul....

 

Aline mergea cu viteza peste 100km/h dar de vina a fost avocata cu pejoul

politia a gasito vinovata pentru omor din culpa....

 

Alin nu avea obiceiul sa franeze in viata lui nu a franat...(din spusele prietenilor)probabil ca el a accelerat incercand sa fereasca masina dar a virat brusc....:crack:

 

inmormantarea va avea loc Sambata ... orele nu sau clarificat probabil 12-14:00

 

si avem voie cu motoarele scuterele masinile........

pateutz nu mai fa presupuneri dubioase , eu de cate ori am mers cu el si au aparut diferite situatii periculoase l-am vazut cum frana ... e absurd sa zici ca el in viata lui nu a franat...pastreaza-ti luciditatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erau 2 sau 3 masini chiar. Unul din soferi a dat o declaratie la politie, ca martor.Nu stiu de ce nu s a vorbit de asta pana acum sau de ce nu aflam varianta oficiala a martorului, singurul indreptatit sa aprecieze viteza si derularea nenorocirii.Masinile sau a doua masina, din cate am intles eu, incetineau pt a lasa pe cucoana aia sa faca stanga.

 

Repet, ce am mentionat mai sus, nu vine din surse oficiale sau de la martori, direct.Nu stiu EXACT daca erau 2 masini sau una, nu stiu daca erau oprite cu stopurile aprinse sau daca se apropiau de masina care vroia sa faca stanga si inca rulau, cert e ca Alin NU rula cu 150 km/h in nici un caz, asa cum a spus un fraierica, si cum s au grabit altii plini de "intentii bune" sa judece si as jigneasca un pusti mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah soferita a fugit de la locul accidentului pentru ca ii era frica sa nu o bata satenii .... asa am auzit de la niste colegii de clasa

 

 

 

si nu va mai certati....nu mai faceti pareri....

 

nu mai e faceti degeaba pareri...decat Alin stie ce s-a intamplat....

 

Din intelesul satenilor exista doar un martor care era in zona cu un ATW......

 

si nu mai va certati...... alin nu mai e... gata cu certurile

:crack::(:lol::(:lol::(:D:(:D:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si in primul rand la multa lume ii esti frica de politist si nu vor sa dea declarati ..... "martorul" va dati seama ca a fost un pr de al politistului !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog frumos nu mai va dati q parerea aiurea !!!! a fost un baiat de nota 10 de vina a fost doamna nu sa uitat in oglinzi el depasea masina din spatele avocatei si urma sa o depaseasca si pe aceasta .... nu mai va dati q pararea aiurea daca nici nu il cunoaste sunt unuldin cei mai bun prieteni a fost un om de nota 10 !!! abtinetiva de la comentarii!!!

inmormantarea va avea lok sambata si am nevoie de sprijinul tuturor motociclistilor !!!

 

 

nu avem deunde sa stim daca s-a uitat in oglinzi...

poate ca s-a uitat dar alin era in unghiul mort....(daca stiti ce e ala...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da un martor care ea in fatza lui q atv eu am aj la fata lokului dupa amx 30 de min

 

 

ba nene nu mai va dati atat q parerea daca nu stiti ce sa intamplat sa fiti si voi bagatori de seama aiurea

 

 

daca se uita in oglinda nu se mai intampla noob

 

 

la ora 7 la arc toti motociclisti sunt bine veniti !! in memoria lui alin!! se vor imparti afise q el !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se uita in oglinda nu se mai intampla noob

 

daca esti motociclist adevarat si ai experienta.Un motor daca intra in unghiul mort al unei masini soferul din masina nu il vede :|

Editat de pateutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, mai treceti pe la scoala. Grea limba romana, bine ca mergeti pe motoare. O noua generatie de analfabeti.....bine ca aveti motoare. Voi va uitati la ceea ce scrieti inainte sa apasati butonasul ala de "Add reply". Daca baga si un test de limba in cadrul examenului pentru permis o sa ajungeti toti biciclisti.....Geez

 

Sorry de off-topic. Te apuca dracii cand vezi atata prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfffai iar Pejou 407!!!!! :crack: la fel ca si acu o 2-3 sapt la accidentul lui Remus din Cluj-N din loc Baci, ce sa-i faci soferi de pejoie cum am mai spus si-n alt topic..... :lol: Tot cred ca a avut ceva viteza motociclistu.......doar ca inainte de impact cred ca o mai franat....

Apropo de ce ai spus mai sus de examenele psihologice....nu cred ca un "nebun" n-o sa conduca si fara carnet, mai rau inca cel mai probabil va conduce si un motor neimatriculat si tot unul peste 100 CP poate chiar furat :lol:

In primul rand, RIP!!!!!! In al doilea rand, pt cei care generalizeaza, ciocul mic....nu sunt de vina cei cu "Pejou 407"...Sunt posesorul unuia, dar am si un motor de 1300 cmc si sincer imi pare rau k se ajunge la capat pt unii.... Sincere condoleanta familiei si prietenilor lui...se pare k era iubit!!!! Voi incerca sa ajung la inmormantare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca tu comentezi aiurea sunt anumite ipoteze !! auze nu era surda tobele lui erau .... tremurai langa motor!! nu mai vb aiurea te rog !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa incetati cu cearta asta puerila? Prodane , scrie si tu frate normal ca nu se intelege nimic ...

 

 

Gata , nu mai postez aici ... ne vedem la inmormantare , sa posteze cineva ora si locatia exacta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...