Sari la conținut

Am ajuns la Gibraltar


Postări Recomandate

Turul Europei partea II - a

 

Am plecat marti 7 iunie 2005 si am ajuns la Gibraltar. Dupa 9 000 km, in doua saptamini, marti 21 am ajuns inapoi in Bucuresti.

Etapizare: Bucuresti, Arad, Viena, Freiburg ( Riegel) linga Strasbourg, 3 zile excursii locale cu cei cca 300 motociclisti participanti, Trieste, Nice, Taragona. Alicante, Almeira - Gibraltar, si inapoi.

Parcurs max pe zi 1000 km ( ex. Innsbruck - Arad).

Viteza obisnuita pe autostrada 140 km/ h. Numarul de ore de condus zilnic cca 8.

Costurile taxelor pentru autostrazi sunt importante in Italia, Franta si Spania ( de la 3 la 20 euro pentru portiuni de zeci de km).

Motocicleta, FJR 1300, s-a comportat bine. Am schimbat odata uleiul, la Marsilia, singur, fiindca era sarbatoare.

Pina la Freiburg si apoi pina la Gibraltar am circulat singur. Am vrut sa trec la Tanger dar am fost inconjurat de " localnici" si am renuntat.

Sunt foarte multe de spus dupa o astfel de expeditie. Concluzia este ca Romania este o tara minunata, cel putin in comparatie cu sudul arid al Spaniei.

Iata si citeva poze.

 

Constantin

post-13-1119691239_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nu miati facut si mie o vizita in barcelona....si vam spus asta de anul trecut...

cind mai treceti prin barcelona dati si voi un semn de viata,tare as vrea sa mai stau la o bere cu motociclisti romini....

VA SALUT din BARCELONA

roby :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari.

Majoritatea traseului l-am vazut si eu dar din autocar, dar oricum e super.

Sper ca tot mai multi dintre noi vor avea ocazia sa faca astfel de trasee.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul ! :laugh: Sint multi care au posibilitati dar nu au in suflet astfel de chemari si de aceea trebuiesc mediatizate astfel de initiative.Sincer visez la asa ceva dar din pacate inca nu-mi permit . De aceea nu pot sa spun decit: drum bun sosea uscata si mai pune-ne si nouo din cind in cind cite o poza din peregrinarile facute !

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt o asemenea excursie :baldy: La mai multe in viitor :crack:

 

Ma insel eu sau Honda a fost schimbata cu o Yamaha? :laugh:

Am mai vazut schimbarea asta undeva :drink: ... sa fie oare Valentino? :crack: :(

j/k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costi, continui sa ma uimeshti. Ma intreb ce vei face dupa ce vizitezi toata europa?

 

Mult succes shi drum uscat.

 

 

PS: mai ushor pe autostrada :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos traseu. Poate in viitor ne-am putea anunta undeva aici pe forum inainte de asa ture, ca in perioada de 14-25 iunie, in mare plictiseala ad dat si eu o tura pana pe coasta Dalmatiei, ca asa singur n-am avut chef de hoinareala mai mare. Am facut vreo 2500 de km (singurel tot traseul). Poate la anu` ne adunam mai multi.

Inco odata felicitari si tot respectu`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Felicitari pt un drum pe care multi motociclisti si l-ar dori. :bounce:

Eu l-am facut ani in urma dar din pacate nu pe doua roti.

Acuma Vestul Salbatic sa-l mai adaugi la palmares.

Arizona, Nevada, California.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa vreau si eu sa ajung (si la varsta dar si la raid)  :bounce:

203769[/snapback]

Asta cam asa e.....felicitari pentru traseu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...