Sari la conținut

Protest in fata guvernului


photocreep
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 357
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care a fost scopul actiunii de mai sus?

 

Scopul a fost sensibilizarea opiniei publice, a tuturor participantilor la trafic, si a autoritatilor competente, cu privire la situatia neagra cu care se confrunta cei care se deplaseaza pe motor cu 2 roti.

 

Prin prezentarea actiunii drept "protest inedit" desi s-a facut referire la intreaga comunitate moto, aceasta a aparut ca un grup "inedit". NU suntem in nici un fel inediti, nici noi si nici protestul nostru. NU suntem o adunatura de clowni, de cersetori, de spalatori de parbrize la semafor, de cersetori in metrou.

 

Avem anumite obligatii, si anumite drepturi, la fel ca toti ceilalti. Dar nu ne-am adunat acolo ca sa aratam cu degetul pe cei vinovati, cum credeau unii. Ne-am adunat ca sa ne aratam pe noi insine, sa aratam ca suntem in suferinta.

 

E drept ca suferinta naste ura, dar cu nici un chip nu trebuie sa fim receptati ca o adunatura de ciudati, "freaks", antisociali, certati cu legea. Nu ne-am adunat acolo ca sa injuram ,sa scuipam, sa aruncam cu pietre, sau sa ridicam in furci pe cineva. Ne-am adunat acolo ca sa ne facem vazuti si auziti.

 

Asta e cel mai important efect pe care am dori sa-l obtinem in urma manifestarilor de acest gen, "flash mob".

 

Vreau sa spun ca asta seara era important sa se vada comunitatea, si suferinta comunitatii in intregul ei, si nu suferinta personala, frustrarea sau ura unui individ, chiar daca acestea sunt cat se poate de reala.

 

Scopul este sa fim receptati ca un intreg, si nu ca o aglomerare de indivizi.

 

In speranta ca m-am facut inteles, si cu scuzele de rigoare pt cei care se considera ofensati in vreun fel de cele scrise aici, discutia privind calea de urmat in continuare, ramane deschisa.........................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat. Mai spun ca la plecare, cand n-am mai ramas decat eu p-acolo si cu politistii, unul dintre ei explica transpirat cuiva prin statie:

 

"Da... dar n-au facut nimic rau".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citatul asta cu "Dar n-au facut nimic rau" este edificator, si ilustreaza perfect modul in care este receptata comunitatea moto si actiunile acesteia, de catre intreaga opinie publica, nu numai de catre politia rutiera, idee prezentata pe larg in noul topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda..pacat de individul care a tasnit in tromba la sfarsit.  probabil se grabea.

 

ps. cam putini  :drink:

ps2. ivan, am stat langa tine dar nu am stiut cine esti...

daca te referi la Baiazid, a fost o incercare de fapta buna pentru ca un cacacios de conservar era sa-l ia in faruri pe motociclistul dinaintea lui bagindu-se o lungime de masina dupa locul unde trebuia sa opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In semn de protest fata de adminii acestui site, dintre care pe cel putin unul il cunosc personal, si care s-au grabit sa stearga topicul deschis de mine mai devreme, nu voi mai accesa acest forum si site.  :drink:

Topicul tau nu a fost sters, ci a fost unit cu acesta. De mine. Nu are rost sa impartim discutia in multe topicuri, din moment ce exista unul dedicat deja acestei discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps2. ivan, am stat langa tine dar nu am stiut cine esti...

ce coincidenta ... si eu am stat langa tinedar nu am stiut cine esti ... :laugh:

 

hai ne vedem in etrusco la o bere si poate ne-om cunoaste atunci :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au dat stirea la Realitatea si N24. cam acelasi mesaj(de bine) doar ca dupa unii am stat 3 minute, dupa ceilalti 5 minute.

a iesit bine. desi nu a fost ceea ce am discutat pe aici, tacere, aparem-aprindem luminari-10 minute-plecam A FOST SUPER (si aici ma refer la comportament). nu stiu cine a schimbat locatia, parca era in fata la Antipa, dar locul a fost FFF BINE ales, aproape de una dintre cele mai circulate rute, nu s-a pierdut timp cu intratul intr-o parcare cu bariera.

 

BRAVO. Asa sa fie si data viitoare (la 'demonstratie', nu mai vreau comemorari)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt: nu a fost o demonstratie, a fost o comemorare a tuturor motociclistilor care si-au pierdut viata in ultimele saptamani.

Totul a durat cca 15 minute, fara a tulbura circulatia sau linistea publica. S-au aprins lumanari in memoria celor ce nu mai sunt printre noi.

Din cate am inteles evenimentul a fost transmis in direct de National TV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos! Daca as fi stiut as fi venit si eu. Dar am inteles ca a fost in Piata Revolutiei sau asa ceva. Nu era mai bine daca ne intalneam cu totii pe undeva pe la Snagov sau la marginea orasului ca sa nu ne punem in cap sticletii sau sa nu semene a conspiratie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo.. :laugh:

 

Eu zic ca a fost o chestie foarte buna, mai ales datorita sincronizarii perfecte, timpului scurt in care am actionat, si prezentei celor 2 posturi de televiziune.

 

A fost o comemorare, asta o puteam face legal, de catre niste indivizi care discuta pe un forum. :(

 

Aveam o multime de poze, inclusiv cu venirea motociclistilor, dar sunt Bitmapuri, luate de pe camera video, si nu se pot uploada :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...