Sari la conținut

Tresee In Ciucas...?


Postări Recomandate

salut,

cunoaste cineva trasee de enduro in ciucas?

sunt interesat de trasee medii si grele in muntii ciucas,poate participam impreuna la o excursie de genul asta.stiu ca sunt trasee f. frumoase si salbatice acolo o adevarata provocare...........multumesc

 

am pus topicul de doua ori scuze..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut anul trecut ceva trasee in zona cheia ciucas. Din pacate nu am track-uri GPS. Eu zic sa iei o harta buna si un gps si sa incepi sa te duci pe unde vezi cu ochii - sunt f multe drumuri si poteci. In plus, pe majoritatea culmilor se poate ajunge mergand freeride, fara poteca. E super misto zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

am gasit eu un traseu pe la fosta cabana ciucas dar nu stiu exact daca se poate termina traseul ptr ca trece printr-un canion,pe albia unui rau si nu stiu daca se poate cu motorul.............sunt f multe trasee acolo dar din pacate nu stiu prea multe despre ele.cine stie mai multe este rugat sa dea de veste poate mergem impreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit eu un traseu pe la fosta cabana ciucas dar nu stiu exact daca se poate termina traseul ptr ca trece printr-un canion,pe albia unui rau si nu stiu daca se poate cu motorul....

 

nu mai tin minte exact, dar daca e pe coborare de la fosta cabana (traseu marcat) cred ca am fost si iti zic - merge, dar trebuie sa treceti motoarele in brate in 2 locuri (trebuie sa fiti minim 3).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc.dar te deranjez cu amanunte.

-urc pe valea berii,pe acolo pe unde se construieste fabrica de apa minerala si ma duc pana la fosta cabana ciucas si apoi pe unde? spre ce loc trebuie sa urmez marcajul?

cat de greu se trec motoarele prin locurile alea?

daca suntem 2 reusim?

vreau sa merg sambata sau duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc.dar te deranjez cu amanunte.

-urc pe valea berii,pe acolo pe unde se construieste fabrica de apa minerala si ma duc pana la fosta cabana ciucas si apoi pe unde? spre ce loc trebuie sa urmez marcajul?

cat de greu se trec motoarele prin locurile alea?

daca suntem 2 reusim?

vreau sa merg sambata sau duminica.

 

Era un traseu care iesea pana la urma pe culmea de deasupra cabanei muntele rosu. Nu mai stiu exact

Daca sunteti 2 o sa fie f greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

bratocea este granita intre judetul brasov si prahova, DN1A. De acolo se face un drum spre stanga pana releu, apoi 300m trial (sa nu va speriati). este potaca turistica marcata, pana fosta cabana cicas si muntele rosu. Un cer senin ajuta mult la orientare, distanta releu-muntele rosu este 6-7km. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
bratocea este granita intre judetul brasov si prahova, DN1A. De acolo se face un drum spre stanga pana releu, apoi 300m trial (sa nu va speriati). este potaca turistica marcata, pana fosta cabana cicas si muntele rosu. Un cer senin ajuta mult la orientare, distanta releu-muntele rosu este 6-7km. :P

Am gasit o urcare interesanta de la Babarunca catre Releu, ca sa evitam drumul forestier.

La Releu, nu am incercat decat putini metri din cei 300 de trial :D . ne-am gandit ca pierdem prea mult timp sa trecem mobrele peste stanci asa ca am renuntat si am urcat in Poiana Teslei prin drumul de la Babarunca, iar apoi spre poiana Dalghiului

La Releu:

post-143-1218450767_thumb.jpgpost-143-1218450786_thumb.jpg

post-143-1218450797_thumb.jpgpost-143-1218450809_thumb.jpg

 

Piatra Duduluipost-143-1218450917_thumb.jpg

 

Coborare din Poiana prin Saua Teslei

post-143-1218450968_thumb.jpg

 

trebe minim 2 insi ca sa traga de mobre peste stanci

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bratocea este granita intre judetul brasov si prahova, DN1A. De acolo se face un drum spre stanga pana releu, apoi 300m trial (sa nu va speriati). este potaca turistica marcata, pana fosta cabana cicas si muntele rosu. Un cer senin ajuta mult la orientare, distanta releu-muntele rosu este 6-7km. :D

Apropos........CA tot veni vorba sa urci tu pe acolo,ca oricum nu cred ca au urcat multi motociclisti.de fapt cred ca pe la releu nu cred ca a urcat cineva de pe acest forum.............imi pare rau ca nu ti-am precizat ca esti pe un forum de motociclism(enduro,sti tu chestia aia care o faci cu motocicleta,poate ai vazut la tv)..........nu va duce-ti!!!!!!!!!!!.am fost eu si nu am reusit sa urc dar ne-am ambitionat sa coboram. sunt locuri unde este fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff greu,am coborat pana la urma ptr ca nu mai aveam de ales dar am carat motoarele in carca la propriu.

colegul lotzi este o persoana care a fost pe acolo cu pasul si cred ca se visa pe motor..........este un cosmar drumul,sunt locuri unde si daca ai fi meserias si te-ai incumeta sa urci cad ajungi acolo nu trece motoul motocicletei si ramai intepenit intre pietre.pacat ca sunt unii pe aici care dau astfel de sfaturi,fara sa se fi urcat pe acolo...asa ca aviz amatorilor cu sfaturile de pe net.

dar ptr cultura ta generala domnule coleg lotzi sa sti ca am reusit sa coboram....ai carne pana la paste.a fost o experienta............un drum de 45 de minute maxim a durat 9 ore

 

Apropos........CA tot veni vorba sa urci tu pe acolo,ca oricum nu cred ca au urcat multi motociclisti.de fapt cred ca pe la releu nu cred ca a urcat cineva de pe acest forum.............imi pare rau ca nu ti-am precizat ca esti pe un forum de motociclism(enduro,sti tu chestia aia care o faci cu motocicleta,poate ai vazut la tv)..........nu va duce-ti!!!!!!!!!!!.am fost eu si nu am reusit sa urc dar ne-am ambitionat sa coboram. sunt locuri unde este fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff greu,am coborat pana la urma ptr ca nu mai aveam de ales dar am carat motoarele in carca la propriu.

colegul lotzi este o persoana care a fost pe acolo cu pasul si cred ca se visa pe motor..........este un cosmar drumul,sunt locuri unde si daca ai fi meserias si te-ai incumeta sa urci cad ajungi acolo nu trece motoul motocicletei si ramai intepenit intre pietre.pacat ca sunt unii pe aici care dau astfel de sfaturi,fara sa se fi urcat pe acolo...asa ca aviz amatorilor cu sfaturile de pe net.

dar ptr cultura ta generala domnule coleg lotzi sa sti ca am reusit sa coboram....ai carne pana la paste.a fost o experienta............un drum de 45 de minute maxim a durat 9 ore

cred ca primele poze ale baiatilor sunt pe unde am coborat noi deasupra releului...asa imi pare........uitati va si voi si judecati
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la cabana ciucas am inteles ca s-a reparat drumul (?!) care urca de pe Valea Berii. Poate cineva sa confirme asta, pentru ca am fost nedumerit cand am vazut we trecut o masina chiar langa cabana. E drept ca n-aveam ochelarii la mine si eram pe partea cealalta urcand spre zaganu, dar nu parea cine stie de 4x4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la cabana ciucas am inteles ca s-a reparat drumul (?!) care urca de pe Valea Berii. Poate cineva sa confirme asta, pentru ca am fost nedumerit cand am vazut we trecut o masina chiar langa cabana. E drept ca n-aveam ochelarii la mine si eram pe partea cealalta urcand spre zaganu, dar nu parea cine stie de 4x4.

se poate urca si cu dacia papuc 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt multe trasee si prin iezer am vazut multi cu moto, se poate ajunge aproape pana pe iezerul mare din ce am inteles...iar mai sunt prin piatra craiului...de bucegi nu mai zic...trebuie mers cu harta buna/ gps bun...restu depinde de mobra si de mobrist...multe carari cu soare, munte si noroi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca primele poze ale baiatilor sunt pe unde am coborat noi deasupra releului...asa imi pare........uitati va si voi si judecati

 

Da, sunt exact stancile de deasupra releului.

 

Pana la cabana ciucas am inteles ca s-a reparat drumul (?!) care urca de pe Valea Berii. Poate cineva sa confirme asta, pentru ca am fost nedumerit cand am vazut we trecut o masina chiar langa cabana. E drept ca n-aveam ochelarii la mine si eram pe partea cealalta urcand spre zaganu, dar nu parea cine stie de 4x4.

 

Este drum forestier pana la cabana Ciucas, insa ultima bucata de drum este presarata cu multe pietre, curbe la 180 grade si in panta destul de mare. Eu cred ca trebe un 4X4 destul de smecher sau cu mobre destul de usoare (exclus supervaci cu pasageri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos drumu pe acolo si pt acest gen de trasee astept un 2t.

 

cat despre motor - bai baieti e un ktm deghizat. :P

@BD - mersi pt tura... data viitoare promit sa nu mai dau cu pompa pe jos... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...