Sari la conținut

Unde e centrul de recoltare


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Se merge la centru de langa Piata Victoriei si se doneaza in numele / pentru Dan Sovu.

 

Pt ca nu am donat niciodata si am avut marele noroc sa nu am tangenta cu spitale si policlinici, habar nu am unde e acest centru. Poate cineva cunoscator sa faca o mica schema intr-un editor de imagini si sa o posteze?

Nu stiu unde sa merg maine dimineata pt donatie si nu vreau sa pierd timpul intreband pe toti pietonii de la ora aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus toate informatiile in topic-ul original.

Puteti merge acolo la orice ora, important este sa luam bonurile si sa le ducem la Alex.

Nu cred ca se recolteaza la orice ora. Dimineata e cel mai sigur. Eu voi fi acolo la 8-8.30.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE! pe pagina de pe site nu am vazut sa zica ca tb mers nemancat si nebaut, cum zice Alex, care probabil ca are dreptate.

 

Inca ceva, limita de kilograme se pare ca a fost majorata la 65 (ceea ce inseamna ca eu nu as avea nici o sansa) dar mai importanta e tensiunea. adica chiar daca esti mai slab, daca ai tensiune buna te accepta. eu incerc oricum, poate ma lasa "pe propria raspundere" sau ceva de genul asta.

 

edit: gata, ma duc la culcare, una din conditii e sa fii odihnit

Editat de ticolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu problema asta cu un prieten .

Ideea este urmatoarea .

1. Nu poti sa donezi in aceeasi zi , pentru ca iti fac analizele prima data , iti fac carnet , si apoi te cheama la donare.

 

2 . acolo o sa fie tot felul de oamnei mai saraci care doneaza sange, au carnet de donator, doneaza pt abomanent free ratb, bonuri de masa.

Vorbiti cu ei sa spuna ca doneaza pentru alex sovu, eventual le dati niste cash .

nu o sa fie nici o problema pentru ei .

 

3. se poate dona si la urgentza (floreasca) cum intrii urici scarile si tii stanga spre corpul vechi , te indruma bodyguardul, acolo iti fac analizele pe loc.

 

Success si toata lumea sa fie sanatoasa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu problema asta cu un prieten .

Ideea este urmatoarea .

1. Nu poti sa donezi in aceeasi zi , pentru ca iti fac analizele prima data , iti fac carnet , si apoi te cheama la donare.

 

2 . acolo o sa fie tot felul de oamnei mai saraci care doneaza sange, au carnet de donator, doneaza pt abomanent free ratb, bonuri de masa.

Vorbiti cu ei sa spuna ca doneaza pentru alex sovu, eventual le dati niste cash .

nu o sa fie nici o problema pentru ei .

 

3. se poate dona si la urgentza (floreasca) cum intrii urici scarile si tii stanga spre corpul vechi , te indruma bodyguardul, acolo iti fac analizele pe loc.

 

Success si toata lumea sa fie sanatoasa !

Nu mai dezinforma!

 

Analizele se fac pe esantionul de sange donat. Nu e bun-> il arunca! NU sta nimeni sa te plimbe de pe o zi pe alta daca tu vrei sa donezi sange!

 

Eu sunt donator, am carnet, dar mi l-au facut DUPA ce am donat prima oara. Iar analizele preliminarii inseamna ca te masoara si te cantaresc.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai greutatea, eu zic ca nu o sa accepte! citeste conditiile!

eu am donat odata pentru un coleg, si , fara nici o gluma, m-au cautat si la dinti !

plus conteaza sa nu fi avut hepatita! sa nu fi fost racit recent etc!

Pt femei sunt cateva conditii speciale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te primesc la orice ora eu o sa merg sa donez pe la 19:30 dupa adunare.

Dar sigur este la orice ora?

Cine se duce devreme sa se intereseze de program!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Tocmai am sunat la Centul de Recoltare din Bucuresti.

Din pacate, nu pot dona pentru ca nu indeplinesc conditiile de greutate. Sincer, mi se pare o mare tampenie. Sa conditionezi donarea de sange de greutate, fara a lua in considerare si inaltimea persoanei. Eu am 1,67 si 50 kg si nu pot dona :drink:

Imi pare sincer rau. Sper sa mergeti cat mai multi.

Insanatosire grabnica lui Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost azi dimineata sa donez sange si nu m-au lasat, pe motivul tatuajelor si a piercing-ului, care au fost facute acum cativa ani. :drink: :laugh: :( restul tziganilor care doneaza si au tatuaje facute cine stie in ce conditii nu conteaza? am sa mai incerc cand ajung acasa in orasul natal.

 

sper si eu sa va strangeti cat mai multi

 

 

sananate maxima lui dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o prostie. Greutatea corpului este corelata cu cantitatea de singe din corp. Degeaba esti inalt.

recunosc ca nu am destule cunostinte in domeniu. Insa stiu ca in corpul uman exista intotdeauna o cantitate de sange, asa zis de rezerva, in jurul a 400-500 ml. Nu inteleg de ce trebuie sa conditionam donarea de sange de greutatea corporala, atata timp cat sunt o persoana perfect sanatoasa, fara nici un fel de antecedente medicale.

Imi pare rau ca nu pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Rezerva" de singe este proportionala cu cantitatea totala de singe din corp.

Un om mai mare o sa aiba mai mult singe, si 400g de singe o sa fie altfel tolerate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

volumul este de circa 4-5 litri, asta la un adult de circa 70 kg, "rezerva" e stocata in principal in ficat, dar si alte organe, iar cantitatea de sange pe care o donezi e de 400 ml.

deci de aia are legatura greutatea ... ca daca donezi 400 ml , si asta probabil la unu de 50 kg inseamna mai mult de 10% din volumul sanguin, normal ca te ia lesinu pe acolo... e ca si cum ai suferi o hemoragie...importanta.

hai noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost dimineata, ne-am strans vreo 10-12 (am inteles 14, dar nu-mi prea ies la socoteal) donatori.

 

programul este 7-13, iar in zilele caniculare 7-11. imi pare rau, nu m-am uitat sa vad daca sambata au program.

 

cu greutatea nu-i dracu asa negru. se mai uita si la om.

eu am 55kg, m-a urcat pe un cantar si arata 59 (incaltat+imbracat, inclusiv geaca si casca in mana :laugh:). asa ca am declarat ca am 59.

 

testul eliminatoriu mi s-a parut tensiunea, dar am trecut cu succes.

 

mi-au facut carnet, fisa pe loc. am ajuns la 8 si ceva, si am terminat de luat sange pe la 10. singura "analiza" a fost pt determinarea grupei sanguine.

 

nu va fie frica cu donarea propriu-zisa, eu desi sunt "sub norma" nu am simtit absolut nimic, ameteala slabiciune sau altceva. doar m-a durut putin cand a bagat acul, atata tot.

 

dan o sa aibe nevoie de sange in continuare, asa ca daca nu ati venit astazi puteti ajuta si maine, poimaine si asa mai departe.

 

ajuta si tu, doneaza acu

:drink:

 

a, pt cei mai materialisti, sa ma laud cu beneficiile:

- bon de produse alimentare in valoare de 30 lei grei (300k)

- 2 zile libere de la munca (platite of course)

- 50% reducere la abonament ratb+metrou (la mine nu e cazul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaaa.... si medicul mi-a spus ca intotdeauna inainte de a dona sange trebuie sa mancati! (mancare usoara fara grasimi si fara alcool) si in special sa fiti odihniti

 

 

 

multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata am donat si eu

 

nu mi-au luat tensiunea, nu m-au cantarit, nu nimic.

am completat formularul si atat

 

 

 

multa bafta

Unde ai donat?

Cum de nu te-au cantarit? Ce greutate ai? E asa evident ca esti peste greutatea admisa? Eu sunt sub greutate, insa maine o sa incerc sa ma imbrac cu ceva care sa ma arate mai grasa si o sa incerc si eu. Sper sa reusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...