Sari la conținut

Diferenta Intre Aprinderea Clasica Si Cea Electronica


christensen
 Share

Postări Recomandate

In zilele acestea miam petrecut mult timp cu alegerea si executarea unei aprinderi electronice.

Am filmat ambele aprinderi in actiune....calitatea filmarii lasa de dorit dar se poate observa scanteia.

Am ramas la una ce a facuto @ViorelX, un pic am modificato.

Aprinderea este alimentata printrun stabilizator de 9V.

Pe masa am testato si merge foarte bine, nu sau incalzit deloc integratele(stabilizatorul de tenziune nu a avut radiator finalul de putere a avut un radiator 6x5cm) dar eu zic ca merge bine si una mai mica....inca sunt in teste.

Dupa realizarea montajului problema mea a fost marimea, am reduso la 4.8x4.7cm.

inca nu stiu cum sai fac cutia si cum sa pun radiatorele deoarece cele 2 integrate nu le pot aseza pe un radiator comun, trebuie sa le separ.

si inca nici nu stiu unde il voi pune pe motor.

 

Aprinderea Clasica, bobina actionata direct de platina.

 

Aprinderea Electrica, ramane platina doar bobina este actionat de un tranzistor

O poza cu aprinderea:

post-22733-1212609508_thumb.jpg

 

Cand voi avea timp liber am sa fac si partea de comanda cu senzor magnetic(trebuie sa dau jos suportul de platina si sa fac alta cama din ceva material plastic.....cam problematic va fi dar sper sal termin cat mai curand)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca: ce te chinui tu sa faci, deja este facut de altii (cu carcasa, senzor, prinderi, fixari si testata) :) .. in final faci ce vrei, dar mai bine ti-ai calauzii timpul si munca spre alte realizari! Succes in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta este o pasiune, testele le fac pt a intelege mai bine teoria aprinderi si functionarii motorului, vreau sa realizez una variabila CDI.

 

acuma testez cu un alt tranzistor de putere deoarece acesta(UF740) are o rezistenta de 0.55ohm, incerc sal inlocuiesc cu un BUZ100 care are 0.018ohm(acest tranzistor il folosesc la comanda lampi de frana(21W) cu succes fara sa mai utilizez radiator, pt aprindere inca nu am masurat cat consuma doar dupa cel voi pune pe baterie...sursa mea are 1Amax).daca imi reuseste nu voi fi nevoit sa utilizez radiator si pot trece in varianta miniatura(SMD), cu mult ias reduce marimea.

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca: ce te chinui tu sa faci, deja este facut de altii (cu carcasa, senzor, prinderi, fixari si testata) :) .. in final faci ce vrei, dar mai bine ti-ai calauzii timpul si munca spre alte realizari! Succes in continuare!

 

 

Corect : au facut si altii, dar ii inteleg satisfactia de a construi singur ceva functional...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, necesar pentru alegerea tranzistorilor, care este tensiunea de autoinductie care apare in primarul bobinei de inductie?

Am vazut intr-o aprindere artizanala BU506 (care daca tin bine minte, avea tensiunea inversa de 600V)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auleooo ce neatent sunt.. :P ..acuma mam uitat in catalog si buz 100 ii de 50V :D

 

momentan las uf740(ca mam saturat sa 'lustruiesc' motorul pana imi sosesc piesele) dar in viitor am sal schimb cu unul cu rezistenta mai mica.

inca ma 'lupt' cu cama sa gasesc pe cineva sami faca la strung si mai am de lucru ici colo pe motor.

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...