Sari la conținut

Am Nevoie De Permis Pentru Scuter?


Ioana Suzuki
 Share

Postări Recomandate

Permisul meu, de A si B, va fi suspendat. Pot sa circul, in aceasta situatie, cu un scuter de 50 cm3?

 

Multumesc!

da ai putea circula fara probleme dardin cate am auzit iti trebe legislatia crsul ala care se face la primarie :bigstar: asfalt uscat :blink: :laugh: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa circuli deoarece scuterul de 49 nu necesita permis , si tu ai cum sa dovedesti ca stii legislatie .

 

Ma gandesc ca dovada tre' sa fie facuta anterior mersului pe scuter... Adica gen examen la Primarie? Totodata, vad foarte multi pe scutere fara casca, fara numar de inmatriculare... Or fi reguli mai relaxate.

 

Maine il intreb pe primul politist de la rutiera pe care il gasesc intr-o intersectie :)

Editat de Ioana Suzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva , noi cu scuterele orce greseala am face in trafic , si orce manevra gresita , si orce intoarcere peste linie continua , nu va fi luata in considerare cu suspendarea cursului sau etc. , nu ni se pun puncte pe curs daca depasim viteza legala , in cel mai rau caz primim o amenda .

 

 

 

Dau un ex : Daca eu as avea doua scutere , si cu unul dintre ele as face un accident rutier in care eu sa fiu de vina nu mi se interzice sa circul 3 luni , a doua zi pot iesi dinou in trafic cu celelalt .

 

 

 

 

Daca mergi cu scuterul cand ai permisul suspedat e ca si cum ai merge cu bicicleta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar tu ai un curs... Eh, las' ca vad eu - adica intreb eu :blink: Va tin la curent!

Daca e sa fie... eu am mers pan' acum o singura data pe scuter, 50 de metri, era sa cad de trei ori. E super ciudat, fata de o motocicleta!

Dar de nevoie... Ori scuter, ori troleu/metrou/microbuz pan' la munca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cursu facut :)

 

Daca e sa fie... eu am mers pan' acum o singura data pe scuter, 50 de metri, era sa cad de trei ori. E super ciudat, fata de o motocicleta!

 

asa ziceam si eu de motocicleta :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea cineva inaintea mea... ai voie ... cred. pentru ca ai dat dovada de curs de legislatie absolvit. si oricum, daca s-ar lega vreun politai te descurci tu. doar esti fata. :)

nu mai ai nevoie de examen la primarie..sau ce ziceai tu. (cred ca te referi la cursul de legislatie pentru scuteristi :blink:)

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai voie sa circuli , nu mai cauta polisti in intersectii :))

sunt foarte multi care isi iau scutere cand li se suspenda permisul.

nu exista curs la primarie sau alte prostii , cursul de legislatie il faci la o scoala auto-moto.

tu daca ai deja permis nu ai nevoie decat de un scuter , numar si casca :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in aceeasi situatie, adica avand permisul suspendat, si circul. Eu am pus problema in felul urmator: Imi trebuie curs de legislatie sau permis. Permisul mi-a fost suspendat, dar faptul ca am absolvit un curs de legislatie prin sustinerea examenului de obtinere a permisului categoria B nu poate fi tagaduit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul meu, de A si B, va fi suspendat. Pot sa circul, in aceasta situatie, cu un scuter de 50 cm3?

 

Multumesc!

Da, poti daca scuterul este omologat drept moped (pana in 50cmc, viteza maxima 45km/h, putere maxima 4kw).

Cursul de legislatie l-ai absolvit cand ai luat permisul. Si cursul de legislatie pentru mopede nu se sustine la nicio primarie :blink: ci la o scoala de soferi!

De ce ti-a suspendat politia permisul?

 

 

Bafta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa fie... eu am mers pan' acum o singura data pe scuter, 50 de metri, era sa cad de trei ori. E super ciudat, fata de o motocicleta!

cum asa?... mergi cu moto si cazi cu scoot' ul??...

am auzit-o si p-asta.... :)

 

 

din moment ce ai permis poti circula automat cu un scoot' de <50cc incadrat la categoria moped (vit max < 45km/h)

 

si eu am permisul suspendat si merg cu scoot' ul peste tot... chiar si la militie am fost :blink: .... nu m-a intrebat nimeni nimic, oricum.... mai nasol e daca ma prinde radarul, sunt curios ce o sa-mi faca..... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi pastrez scuterul tocmai pentru o asemenea situatie.E aproape nou(2200 km.) si zace ... poate imi va fi de folos intr-o situatie asemanatoare. Eu cred ca este in regula sa-l folosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, poti daca scuterul este omologat drept moped (pana in 50cmc, viteza maxima 45km/h, putere maxima 4kw).

Cursul de legislatie l-ai absolvit cand ai luat permisul. Si cursul de legislatie pentru mopede nu se sustine la nicio primarie :blink: ci la o scoala de soferi!

De ce ti-a suspendat politia permisul?

 

 

Bafta! :)

greseala mea dar eu stiam ca la primarie se face :laugh: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Steve-o:agree: Exact! Nu-ti trebuie nici un curs de legislatie. Dovada cunoasterii legislatiei se face pe baza permisului de conducere(chiar daca e suspendat). Iar daca comiti vreo neregula, se sanctioneaza pe baza de amenda. Totusi un :laugh: mic la the officer si scapi cu un avertisment :blink: (kiddin' :bigstar: ) :)

Editat de ady4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da certificatu acela pentru moped il iei de la o scoala de soferi. Dai o taxa de 120 lei faci un test cu 26 intrebari.

A doua zi faci psihologicu faci alt test cu 26 de intrebari si daca iei iti da certificatu :) AA si mai dai 50 la psiho..Deci 170 si plus 5 lei ca iti trebe si poza daia pentru certificat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul meu, de A si B, va fi suspendat. Pot sa circul, in aceasta situatie, cu un scuter de 50 cm3?

 

Multumesc!

 

 

Din pacate nu poti circula cu scuterul.Avand A si B suspendate nu ai dreptul de a circula pe drumurile publice cu vehicule.Aici din pacate intra si scuterul.

Poti circula doar daca ti se da voie de politie sa circuli n zile cu dovada.

 

Sper sa nu ma insel.

 

Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in aceeasi situatie, adica avand permisul suspendat, si circul. Eu am pus problema in felul urmator: Imi trebuie curs de legislatie sau permis. Permisul mi-a fost suspendat, dar faptul ca am absolvit un curs de legislatie prin sustinerea examenului de obtinere a permisului categoria B nu poate fi tagaduit.

Andreiiul, nu sunt de acord. Vezi ce am scris in postul meu anterior.

Daca nu ai permis si ai curs de legislatie, ai voie sa circuli cu scuterul? AI

Ti se poate suspenda acest drept in aceste conditii? NU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Eu am permisul suspendat de 1 an si mai stau 1 an pana se termina procesul cu victima.

Tre sa ai doar casca 1, si talonul la tine automat si numerele pe scuter. Atata. Cand te opreste te opreste la verificare daca nu gresesti cu nimik in trafic. Si poate sare si te intreaba dar legislatie aveti? "Pfff, am carnetul suspendat din cauza unui dobitoc, oricum stiu cum e sa mergi cu masina printre toti scuteristii, e greu intr-adevar...." Aha... Ok.. Ai grija.

 

Si depinde cum vorbesti cu ei, ca daca vorbesti intepat ca toti "baietzasii fara casca" sau daca vorbesti ca un fatalau extrem ... te vede slab si ii vine sa sa ia si mai tare de tine. Daca vorbesti relaxat si cu bun simt ca sa dai dovada ca esti o fire inteligenta... nu stam mai mult de 1 minut cu tine. Politstii sunt si ei oameni exact ca noi. Dar multi au impresia ca vorbesc cu uniforma....nu cu persoana pe care o imbraca panza aia albastra. Si sa mai ingros inca 1 data ce am scris mai sus . Intotdeauna politistii pe motocicleta au o slabiciune pentru cei cu bun simt de pe scutere. Daca stai mult d vorba cu ei incep chiar sa se laude ca pot si ei sa plece pe 1 roata si cu motocicleta de-acasa e teroare. Si nu trece saptamana fara sa ma opreasca un logan alb sa imi ceara datele doar asa... ca sa ma mai intrebe si sa imi spuna ca au si ei scuter acasa. Nu e greu... tre decat sa fi om cu ei. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, hai ca m-am lamurit! Ca sa fiu cu constiinta impacata, ma duc la o scoala moto sa fac 20 de ore de legislatie. Ei imi vor da o adeverinta ca am absolvit. Cu asta sunt OK si nu mai trebuie sa negociez cu organu'.

Si ce se rade ca era sa alunec de pe scuter? :) E atat de diferita pozitia, incat echilibrul e greu de tinut. Ia mai usor ca ma supar :) B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...