Sari la conținut

Am Nevoie De Permis Pentru Scuter?


Ioana Suzuki
 Share

Postări Recomandate

Dragilor, hai ca m-am lamurit! Ca sa fiu cu constiinta impacata, ma duc la o scoala moto sa fac 20 de ore de legislatie. Ei imi vor da o adeverinta ca am absolvit. Cu asta sunt OK si nu mai trebuie sa negociez cu organu'.

Si ce se rade ca era sa alunec de pe scuter? :) E atat de diferita pozitia, incat echilibrul e greu de tinut. Ia mai usor ca ma supar B) :D

vezi ca monicilindrele astea trag de rup :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu ti se pare mai putin costisitor sa dai un telefon la politie si sa intrebi ce ne-ai intrebat pe noi, posibil sa ceri trimiteri la legi si regulamente?

Cursul si examenul costa mult mai mult timp si bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu ti se pare mai putin costisitor sa dai un telefon la politie si sa intrebi ce ne-ai intrebat pe noi, posibil sa ceri trimiteri la legi si regulamente?

Cursul si examenul costa mult mai mult timp si bani.

eu nu inteleg pt ce treb curs de legislatie cand ai deja carnet , ok carnetu e suspendat , dar ai foaia aia in dosar care atesta ca ai facut legislatia (foaia aia de la scoala care o dai inainte sa intri in ex) si daca dosaru e la politie nu se poate duce pana acolo sa faca o copie dupa hartia aia ?? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai sunati la politie..m-am lamurit eu...azi m-a oprit politistul..si sunt in aceeasi situatie..pana in august permisul meu e undeva prin Bulgaria...si mi-a cerut permisul sau dovada de curs..si i-am aratat dovada de la bulgari ca am permisul suspendat (la ei dovada e valabila sa circuli trei zile, expirate acum vreo 3 saptamani)...s-a crucit de trei ori, nu a inteles nimik pentru ca acolo scrie in bulgara cu litere slave, si a zis ca daca aia e dovada ca am permisul suspendat e ok sa circul asa...nu a mai fost insa de acord cu faptul ca m-a luat radarul cu 65...solutia lui era amenda pentru viteza si confiscarea certificatului de inregistrare pt ca trebuia sa merg cu 45...ca orice moped firesc! Solutia mea, vant din spate, panta, intrat la absorbtie in spatele unui Jeep(apropo, oprit si el pentru 62 la ora/limita de 50)..oricum am petrecut cam jumatate de ora de vorba cu politistul...rezultatul...a fost ca mine! Prietenii stiu de ce!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai sunati la politie..m-am lamurit eu...azi m-a oprit politistul..si sunt in aceeasi situatie..pana in august permisul meu e undeva prin Bulgaria...si mi-a cerut permisul sau dovada de curs..si i-am aratat dovada de la bulgari ca am permisul suspendat (la ei dovada e valabila sa circuli trei zile, expirate acum vreo 3 saptamani)...s-a crucit de trei ori, nu a inteles nimik pentru ca acolo scrie in bulgara cu litere slave, si a zis ca daca aia e dovada ca am permisul suspendat e ok sa circul asa...nu a mai fost insa de acord cu faptul ca m-a luat radarul cu 65...solutia lui era amenda pentru viteza si confiscarea certificatului de inregistrare pt ca trebuia sa merg cu 45...ca orice moped firesc! Solutia mea, vant din spate, panta, intrat la absorbtie in spatele unui Jeep(apropo, oprit si el pentru 62 la ora/limita de 50)..oricum am petrecut cam jumatate de ora de vorba cu politistul...rezultatul...a fost ca mine! Prietenii stiu de ce!

 

si daca aveai carnetu la tine (valabil) si aveai viteza aia mai avea ce sa`ti faca ???? in afara de amenda pt depasirea limitei de viteza , asta daca era 50 limita :)

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, daca avea permis doar pt B avea ce sa-i faca. Daca depaseste 45 km/h(si avea cum sa ti-o dovedeasca prin inregistrarea radar) intra la A1. Dar, daca sti sa vb si nu adopti stilu' "cocalar" sunt convins ca o scoti la capat. Ca pana la urma, si ei sunt toti oameni, si daca ai fi sa te pui in situatia lui, a politistului creca nu ti-ar conveni sa-ti vorbeasca "de la etajul 10" un cocalar cu 3T de gel in cap, ochelari pe post de casca si l-ai arde grav de tot chiar si pt. cea mai mica neregula. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, hai ca m-am lamurit! Ca sa fiu cu constiinta impacata, ma duc la o scoala moto sa fac 20 de ore de legislatie. Ei imi vor da o adeverinta ca am absolvit. Cu asta sunt OK si nu mai trebuie sa negociez cu organu'.

Si ce se rade ca era sa alunec de pe scuter? :) E atat de diferita pozitia, incat echilibrul e greu de tinut. Ia mai usor ca ma supar B) :D

 

Ioana,dute unde ai facut scoala si zi-le ca ai nevoie de o adeverinta ca ai absolvit cursul de legislatie(eventual fa o cinste :) ) si cu ea mergi linistita cu orice scuter de 50(nu uita sa mentionezi ca ai facut scoala la ei,in perioada ...)!

Si un sfat personal pentru cei care au A sau B,dar merg si cu scutere de 50,luati-va si o adeverinta de absolvire a unui curs de legilatie......

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu ti se pare mai putin costisitor sa dai un telefon la politie si sa intrebi ce ne-ai intrebat pe noi, posibil sa ceri trimiteri la legi si regulamente?

Cursul si examenul costa mult mai mult timp si bani.

 

Am dat tel la scoala de soferi, de aia spuneam ca m-am lamurit. Si nu e un examen, ci, cum spuneam, doar o adeverinta ca am participat la cursul de legislatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai ai dovada... pastreaz-o si mergi cu ea. Din moment ce ai sustinut un examen pe care l-ai promovat pt. obtinerea permisului, cunosti legislatia. Cum a mai zis si Clodius: ce vrei sa faci tu e o pierdere de timp si bani pt ceva ceea ce ai deja. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar daca le dai numai buletinul cu CNP si o vorba buna ca ai permis dar suspendat nu e suficient????? eipot sa verifice in orice moment daca minti sau spui adevarul, ca doar daia au statii, coputere telefoane sau alte chestii dale mai inteligente decat (ma abtin, ce "e" si ei uoameni :) )...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...