Sari la conținut

Transfagarasan


KIDROCK
 Share

Postări Recomandate

Asadar cum spune si titlul Duminica ma indrept spre Balea Lac prin Buzau,Nehoiu,Brasov iar in Curtea De Arges virez stanga si merg spre Campulung Bran Predeal si acasa in infectul Bucuresti.Sunt 741 de kilometri facuti pe RAC Routte,viteza mea de croaziera este 100 120 max,ma opresc fac poze,deci relaxx.La ora 06.00 sint in benzinaria MOL inainte de Carrefour COLENTINA si stau 15 20 de min cat alimentez calul , beau cafeaua bla bla... .La toti cei care alegeti destinatii diferite va urez drumuri bune si asfalt uscat :) :) B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit liviule,asta e o iau incet.... :) ianachim astia spun soare si frumos ca cica avertizarea aia meteo a fost pt 30 de ore sau ceva de genu adica a expirat de mult,acum,Dumnezeu cu mila :)

 

http://www.meteo.ro/vremea/50/starea-vremii-in-Brasov.html prognoza meteo...cam trista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit eu. Am fost pana la 25 km de Balea si m-am oprit la Cabana Cumpana sa mananc.

De la Cumpana cand iesi in sosea sa te duci spre baraj este dezastru absolut. E drum calamitat. Gropi / Cratere cat cuprinde (unele cratere adanci de 10-15 cm min)...Rupi motocicleta in doua. Doar peisajul salveaza locul .. altfel e varza.

Nu stiu cum e spre Balea. Din cate mi-au spus cei de la cabana este inca zapada sus.

MARE GRIJA cei care mergeti cu orice altceva in afara de Enduro / Enduro Touring. Sunt portiuni in care nici pe contrasens nu ai cum sa scapi de gropi.

A plouat foarte putin. Ploaie din asta marunta..mocaneasca. In schimb de la Pitesti m-a plouat non-stop pana in Bucuresti.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit eu. Am fost pana la 25 km de Balea si m-am oprit la Cabana Cumpana sa mananc.

De la Cumpana cand iesi in sosea sa te duci spre baraj este dezastru absolut. E drum calamitat. Gropi cat cuprinde (unele cratere adanci de 10-15 cm min)...Rupi motocicleta in doua. Doar peisajul salveaza locul .. altfel e varza.

Nu stiu cum e spre Balea. Din cate mi-au spus cei de la cabana este inca zapada sus.

MARE GRIJA cei care mergeti cu orice altceva in afara de Enduro / Enduro Touring. Sunt portiuni in care nici pe contrasens nu ai cum sa scapi de gropi.

A plouat foarte putin. Ploaie din asta marunta..mocaneasca. In schimb de la Pitesti m-a plouat non-stop pana in Bucuresti.

 

pai drumul era muci de anul trecut din septembrie, iti dai seama dupa iarna ce o fi p'acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar cum spune si titlul Duminica ma indrept spre Balea Lac prin Buzau,Nehoiu,Brasov iar in Curtea De Arges virez stanga si merg spre Campulung Bran Predeal si acasa in infectul Bucuresti.Sunt 741 de kilometri facuti pe RAC Routte,viteza mea de croaziera este 100 120 max,ma opresc fac poze,deci relaxx.La ora 06.00 sint in benzinaria MOL inainte de Carrefour COLENTINA si stau 15 20 de min cat alimentez calul , beau cafeaua bla bla... .La toti cei care alegeti destinatii diferite va urez drumuri bune si asfalt uscat :) :) B)

 

Vin si eu. Ne vedem la MOL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a materializat!!!!

Am tras o tura mica de touring azi... 774 km... Buc - Buzau - Brasov - Balea lac - Sibiu - Pitesti - Buc.

3 motoare - 3 piloti, fara pasageri.

Fara incidente deosebite, doar masini care fac stanga fara sa semnalizeze & shit...

Sunt rupt de oboseala dar si fericit ca mi-am perfectionat push-stearing - ul pe sosea uda.

Multumesc baieti !!! Vb maine!

Poze:

post-19846-1212952738_thumb.jpg

post-19846-1212952780_thumb.jpg

post-19846-1212952854_thumb.jpg

post-19846-1212952914_thumb.jpg

post-19846-1212953227_thumb.jpg

post-19846-1212953358_thumb.jpg

post-19846-1212953400_thumb.jpg

Editat de greenhorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum dracu am reusit sa ma pierd .. din nou .. la intoarcere pe autostrada :)

Frumoasa iesirea !

post-18128-1212993173_thumb.jpg

post-18128-1212993184_thumb.jpg

post-18128-1212993195_thumb.jpg

post-18128-1212993205_thumb.jpg

post-18128-1212993219_thumb.jpg

post-18128-1212993232_thumb.jpg

post-18128-1212993245_thumb.jpg

post-18128-1212993258_thumb.jpg

post-18128-1212993271_thumb.jpg

post-18128-1212993284_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai tu ceva cu autostrada aia cosx...fii atent,la intrare in pitesti in singura intersectie noi am facut dreapta ca sa alimenteze colegu,si pt ca nu am fost tot timpu cu ochii pe intersectie sa vad daca treci sau nu am presupus ca ai trecut,noi petrecand cam 5-7 minute la gaz.si nu trecusei precis ca noi am mers pe autostrada numai 180.

Anyway chiar daca nu am facut traseul asa cum era planuit,a fost super plimbarea fara incidente,fara vreme urata...

tinem legatura in mom asta bag id tau si vb mai usor,greenhorn lasa-ne si tu id

va poop va salut mi-a facut placere si pana data viitoare...publicitate

 

aaaaaa era sa uit,vreau si eu poza cu cartitza va rog :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a materializat!!!!

Am tras o tura mica de touring azi... 774 km... Buc - Buzau - Brasov - Balea lac - Sibiu - Pitesti - Buc.

3 motoare - 3 piloti, fara pasageri.

 

 

Stai nene ca-s greu de cap. :)

Ai urcat la Balea pe partea nordica .

OK

Dar de coborat nu se putea prin Curtea de Arges ? -pe la baraj Vidraru ?

Adicatelea te-ai intors prin Sibiu -Rm.Valcea ?

 

Nu de alta dar duminica am renuntat in ultima clipa sa urc pe la Vidraru-Valea cu Pesti--oare s-a deschis partea sudica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si poza cu ciolanu' va rog !

 

Tunelul e inchis la Balea. Sunt deschise ambele parti...doar ca nu poti trece dintr-una in alta. Faci una la alegere.

O groaza de straini s-au intors cu buza umflata ca nu se poate trece spre Curtea de Arges.

Noi am urcat pana la Balea si ne-am intors pe acelasi drum apoi Sibiu - Valea Oltului Bucuresti.

 

P.S. Stiu benzinaria aia...sigur am ajuns dupa voi..ca am prins tot traficul si gatuirea de la intrarea aia din Ploiesti.

Am mai patit-o eu cu cineva... mergeam in fata, am cotit aiurea si apoi persoana m-a depasit. Eu mergeam in spate si el dadea sa rupa masina in doua sa ma prinda pe mine (si mai era si cu un pasat de 140 de cai :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si poza cu ciolanu' va rog !

 

Tunelul e inchis la Balea. Sunt deschise ambele parti...doar ca nu poti trece dintr-una in alta. Faci una la alegere.

O groaza de straini s-au intors cu buza umflata ca nu se poate trece spre Curtea de Arges.

Noi am urcat pana la Balea si ne-am intors pe acelasi drum apoi Sibiu - Valea Oltului Bucuresti.

 

P.S. Stiu benzinaria aia...sigur am ajuns dupa voi..ca am prins tot traficul si gatuirea de la intrarea aia din Ploiesti.

Am mai patit-o eu cu cineva... mergeam in fata, am cotit aiurea si apoi persoana m-a depasit. Eu mergeam in spate si el dadea sa rupa masina in doua sa ma prinda pe mine (si mai era si cu un pasat de 140 de cai :) )

 

 

Tunelul era deschis. Dupa el la un km, doi era blocaj. Nu se putea trece decat cu schiurile... B)

 

ai tu ceva cu autostrada aia cosx...fii atent,la intrare in pitesti in singura intersectie noi am facut dreapta ca sa alimenteze colegu,si pt ca nu am fost tot timpu cu ochii pe intersectie sa vad daca treci sau nu am presupus ca ai trecut,noi petrecand cam 5-7 minute la gaz.si nu trecusei precis ca noi am mers pe autostrada numai 180.

Anyway chiar daca nu am facut traseul asa cum era planuit,a fost super plimbarea fara incidente,fara vreme urata...

tinem legatura in mom asta bag id tau si vb mai usor,greenhorn lasa-ne si tu id

va poop va salut mi-a facut placere si pana data viitoare...publicitate

 

aaaaaa era sa uit,vreau si eu poza cu cartitza va rog :)

 

Nu speria ma omu', nu am mers doar 180 pe autostrada, doar cateva sprinturi la depasiri cand soferii de pe banda 1 dadeau de banuit ca ar fi din tribul neasiguratilor in oglinzi. In rest 130 - 140 si uneori 150.

 

Poza vanatorului subteran cu trofeul sau:post-19846-1212997198_thumb.jpg

 

Si poza cu ciolanu' va rog !

 

Arma lui Flintstone:post-19846-1212997346_thumb.jpg

 

Cel mai bun ciolan afumat ever!!!

Cred ca o sa ma duc in weekend de acum acolo doar ca sa ma plimb si sa mananc! Si data viitoare imi iau si la pachet!!!

Editat de greenhorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si io reprize de 140 :)) ...la viteza aia parca eram curentat...vibra motocicleta din toate incheieturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se numea satul ala cu parcarea de tiruri unde am mancat ciolanul?

 

Mi-am facut consumul pe toata calatoria : 5,2 la suta!!!! 774 km = 160 si ceva de ron!!! Yupi!!! Moca!

 

Poza cu casca pe derdelus la cine e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...