Sari la conținut

Telescoape


Postări Recomandate

Am avut un 'mic' incident in urma caruia am strambat foarte putin telescoapele. Noi sau SH sunt al naibii de scumpe. Cineva mi-a zis ca se pot indrepta. True? Si care ar fi efectele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un 'mic' incident in urma caruia am strambat foarte putin telescoapele. Noi sau SH sunt al naibii de scumpe. Cineva mi-a zis ca se pot indrepta. True? Si care ar fi efectele?

 

 

 

Salut,

Presupun ca sunt indoite doar tijele de la telescoape ... alea se pot indrepta. Doar daca au "cuta" nu mai pot fi indreptate. Se indreapta la rece prin presare ... eu zic ca nu sunt urmari negative asupra rezistentei.

 

Spor,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, si la mine s-a soldat cu strambarea telescoapelor. noi, la yamaha, costau 600 E bucata. le-am luat second de pe e-bay si erau intr-o stare mai buna fata de ce aveam eu inainte. te sfatuiesc sa faci la fel. la mine unul era usor vizibil stamb, dar celalalt era cutat.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine ambele sunt usor vizibil strambe, nu au cute deloc! Am gasit pe ebay la 300 dolari si 120 transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai multe serviceuri indreapta jambe dar recurg la altii si baga adaosul lor.

Nu am gasit sursa dar TAVI din zona 1MAI(strada puscasului sau arcasului) am impresia ca e destul de aproape de sursa si e serios omul dar cam ocupat el de felul lui. Are o presa dar nu cred ca o foloseste el sa indrepte jambe :D daca e pe aici poate ne spune el.Imi pare rau dar nu mai gasesc numarul lui.

Mai e nenea Constantin tot prin zona aia 0722794901 ciomagar de soi dar ieftin.

 

preturi: cam 150 lei parca a fost la mine fara ulei. Daca gasiti mai ieftin probabil ati eliminat din intermediarii :P

 

Mare grija sa duci furca completa la service. Altfel te vei trezi ca ai indreptat jambele dar tot trage intr-o parte.

Mai pot fi strambe si jugurile, axul etc.

Daca vrei sa stii sigur ce ulei t-i se pune in furca cred ca ideal e sa duci uleiul tau si sa dai informatii exacte despre cantitate, inaltimea coloanei de aer etc. altfel nu se streseaza ei prea mult sa caute manuale sau alte batai de cap.

 

Parerea mea !

 

Daca stiti si vreun service serios testat va rog postati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce-ai gasit pe Ebay, dar o pereche de tuburi pt F4 iti iei si cu 6 milioane, daca stii unde sa cauti.

 

In alta ordine de idei, daca nu sunt urme vizibile de strambare sau aplatizare in vreun fel...BANUIESC ca poti sa le faci si sa fie ok...dar nush'.

 

Ale mele de exemplu sunt drepte. Dar tot sunt praf. Indreptate, au o portiune micuta aplatizata, care este exact pe cursa amortizoarelor, lucru care a dus la uzura paharelor pana la momentul in care nu mai intra simeringurile acolo decat cu ciocanu', si arunca ulei intr-o veselie.

 

Daca ai fonduri, zic sa le schimbi, sa fii sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine sunt strambate exact la prinderea de jugul de jos

post-18773-1213188077_thumb.jpg

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici asta nu cred sa fie tare bine.

 

Stiu eu...du-o la un ochi avizat care cunoaste ce stie. Ma gandesc ca daca problema era pe la mijlocul distantei intre jug si pahar, unde nu prea e nici o cursa nimic, nu prea are treaba, dar asa..cine stie.

 

Pana mea, pana la urma e o parte a dracu' de critica furca asta, si nici io n-ar mai trebui sa umblu cu ea asa...dar meh...pana fac rost de bani, microbu' cere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
pai la prinderea in jug chiar e miscare ZERO. adidasule, indreapt'o, da'o naibii!

 

Asa am sa fac pana-mi iau altele.. :P

 

'Paharele', in cazul unui impact minor se pot indoi sau crapa obligatoriu (asa am auzit)? Tipul care le-a indreptat mi-a zis ca-s drepte, cu ochiul liber asa se vad, dar cand le-am montat, gaurile unde intra axul de la roata sunt putin decalate. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, daca nu se pot stramba, inseamna ca tipul a indreptat jambele gresit. Jambele intra foarte usor in juguri, deci si jugurile sunt drepte..

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...