Sari la conținut

Bd Timisoara Cu Romancierilor


radugti
 Share

Postări Recomandate

La trecerea de pietoni masinile oprite, pe banda 3 (langa sina de tramvai) o motocicleta nu a mai putut sa opreasca si accidenteaza un pieton. Motociclistul se ridica instant dar pietonul ramane inconstient pe jos. Motociclistul incerca sa ii dea un prim ajutor. Daca nu ma insel un gsxr alb cu albastru.

 

Doamne Fereste !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram cu gsx-rul si...sunt vinovat. S-a intamplat asa: veneam dinspre Mionesti spre Plaza si la circa 100 de metri de trecerea de pietoni am observat ca oprisera masini ca sa treaca pietonii. Am incetinit in ideea ca pana ajunga la trecere toti pietonii vor trece. Cand am ajuns f aproape de trecere, deja masinile incepusera sa plece; eu eram inca cu mana pe frana ca in caz de ceva sa pot opri. In momentul ala, un pusti de 20 si ceva de ani trece. nu am mai putus sa opresc. in momentul impactului cred ca aveam in jur de 15-20 la ora. cand l-am lovit am incercat sa-l prind sa nu cada (a fost instinctual), dar nu am reusit si nici motocicleta nu am mai putut sa o tin. eu n-am avut nimic iar motocicletadaune minore, aproape insesizabile.

 

mai grav e ca pustiul nu se misca si mie mi s-au muiat instant picioarele. am crezut ca doamne fereste s-a lovit rau si o sa-l am pe constiinta. dupa circa doua minute de stat inconstient pe asfalt, cu mine deasupra, si-a revenit si l-am ajutat sa se aseze pe margine. doi oameni m-au ajutat sa ridic motocicleta ca bloca o banda.

 

a venit si salvarea neasteptat de repede, l-au consultat si in afara de o julitura superficiala pe un omoplat nu a avut nimic; era evident inca in stare de soc, nici nu stia unde se afla. incet incet si-a revenit si chiar ne-am imprietenit putin; nu parea deloc suparat sau pus pe razbunari, desi era clar ca vina imi apartinuse in intregime.

 

nu a vrut sa mearga la spital si nici la politie. politistii care au venit la fata locului mi-au zis sa merg la Udriste si sa dau o declaratie. eram convins ca voi ramane fara permis si eram pregatit sa imi asum vina, dar in afara de acea declaratie nu mi s-a facut proces verbal sau altceva.

 

evident, dupa toti martorii de la fata locului eram motociclistul criminal si satanist care mergea cu 100 la ora. nu ma intelegeti gresit, sunt primul care isi recunoaste vina, dar in nici un caz nu aveam 100. pe de alta parte, banuiesc ca e normal ca martorii sa solidarizeze cu victima.

 

ca invatatura de minte: atentie maxima la orice trecere de pietoni (de obicei chiar sunt foarte atent) ca niciodata nu se stie ce se poate intampla. am avut noroc ca viteza era mica, ca era un pieton tanar si viguros; daca era un batran cu sanatatea subreda sau o femeie gravida sau un copil mic...nici nu vreau sa ma gandesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stateam in zona si stiu foarte bine intersectia.. oricum, oameni de cacao, sa aiba pretentia sa treaca strada si sa mai incerce si la trecere , sa fie masinile oprite si totusi sa treaca.. pana cand ? eu zic sa nu mai aiba voie pe strada pietonii sau daca mai incearca sa traverseze un picior in portiera sau rupta o oglinda pietonului tupeist...

 

acum, pe cand un topic cu : ieri veneam acasa de la o gagica buna. pe cand contemplam la nemurirea sufletului si al faptul ca e vremea sa mai fac un topic pe forum am vazut o honda gsx r1 parcata cu fata la mine ci un motociclist cu casca in cap care cupara tigari, care ai fost ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stateam in zona si stiu foarte bine intersectia.. oricum, oameni de cacao, sa aiba pretentia sa treaca strada si sa mai incerce si la trecere , sa fie masinile oprite si totusi sa treaca.. pana cand ? eu zic sa nu mai aiba voie pe strada pietonii sau daca mai incearca sa traverseze un picior in portiera sau rupta o oglinda pietonului tupeist...

 

acum, pe cand un topic cu : ieri veneam acasa de la o gagica buna. pe cand contemplam la nemurirea sufletului si al faptul ca e vremea sa mai fac un topic pe forum am vazut o honda gsx r1 parcata cu fata la mine ci un motociclist cu casca in cap care cupara tigari, care ai fost ?

 

 

 

HONDA GSX R1? :friends: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a patit nimeni nimic....Pe viitor atentie mare...Si BRAVO , kebbius , pt vina recunoscuta , putin fac ca tine , mult noroc si ASFALT USCAT SI LIBER...... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stui daca nu erea mai bine sa va luati nr.de tel.si sa fii sigur ca nu are nimic si peste cateva ore,dar cred ca ai facut acest lucru,si sper sa nu fie nici-o problema incontinuare nici acum nici mai incolo,oricum ai avut bafta acum si dupa cum ai spus chiar tu,precum ca de obicei esti atent la trecerile de pietoni,sper sa fii mai atent de acum inainte,ca asa am fost si eu acum cateva min. cand veneam spre casa pe Ghencea,am redus aproape de trecere,aveam cred ca vre-o 10-15 km.la ora ,nu mai erea nimeni pe trecere,ma pregateam sa bag mana in gaz si deodata doua batrane fuge de pe trotuar pe trecere sa prinda tranvauil fara sa se uite macar putin daca vine vre-o masina ceva,si am blocat repede fata si spatele si am reusit sa opresc la timp,asa ca atentie mare la treceri ca nu stie nici un pieton ca in lege sune clar "ca inainte sa treci str.pe o trecere,trebuie sa te asiguri inainte"dar cine stie asta? mai nimeni si nu e voie sa fugi de pe trotuar pe trecere inainte sa te asiguri,aveti grija incontinuare si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru doar atat era cam nasol sa iti ia carnetul. Ai avut noroc pe o parte ca nu a patit nimic omul, dar pe alta parte ai avut ghinion ca a ramas inconstient alea 2 minute.

Asfalt uscat si atentie la pietoni.

 

tu te citesti (nu intreb te auzi) ce scrii ? acum fara nici o suparare, baiatu si-a recunoscut vina dar unori e bine sa ai 00 si sa suporti consecintele.

 

spune mi numai atat : daca tu esti cu mobra ai prioritate si te darama unu si stai inconstient cateva minute, o sa zici la fel : e , lasa ca nu tre sa ii ia carnetul pentru atat.

 

puse una peste alta, cu injuraturile pe care mi le primesc, daca cineva, masina, motoreta ma accidenta pe trecere probabil ca ii rupeam capul sau macar incercam sa.

 

deci, un conservar iti taie calea si asta "te indreptateste" sa ii rupi oglinzile, sa ii rupi capul si sa ii violezi nevasta daca arata bine, numai pentru ca ti-a periclitat deplasarea , dar sa lovesti un pieton pe trecere e perfect scuzabil si e o prostie sa pierzi carnetul din asa ceva..

 

 

cand un conservar atinge o motoreta tre sa i se ia permisu pe veci si sa fie castrat si ars pe rug, dar cand un motociclist loveste un pieton , e absurd sa isi piarda carnetul ..

 

inca o data.. (cuvant jignitor) pietonii astia ma, le-as taia picioarele si i-am obliga sa poatre un girofar pe cap si sa treaca strada numai cu programare...

aaa.. si piste separate pentru motociclisti, cumva suspendate ca sa nu se intersecteze cu alte masinarii nu le fel de pixdoase si smechere ..

 

 

PS : toata cinstea pentru baiatu cu mobra ca si-a recunoscut vina si e bine ca a iesit fara scandal. faptul ca omul lovit a fost de inteles e iar un motiv de usurare, dar daca doamne fereste era un copil care cadea cu capu de bordura se termina mai rau.

 

ps2: daca primul meu post pe threadul asta nu a fost conceput ca o gluma atunci simtul umorului are mult de suferit

Editat de gaxel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gaxel, stai omule, omu si-a recunoscut vina si acu pe bune, de cate ori nu ai facut si tu slalom printre pietoni.. hai sa fim realisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram cu gsx-rul si...sunt vinovat. S-a intamplat asa: veneam dinspre Mionesti spre Plaza si la circa 100 de metri de trecerea de pietoni am observat ca oprisera masini ca sa treaca pietonii. Am incetinit in ideea ca pana ajunga la trecere toti pietonii vor trece. Cand am ajuns f aproape de trecere, deja masinile incepusera sa plece; eu eram inca cu mana pe frana ca in caz de ceva sa pot opri. In momentul ala, un pusti de 20 si ceva de ani trece. nu am mai putus sa opresc. in momentul impactului cred ca aveam in jur de 15-20 la ora. cand l-am lovit am incercat sa-l prind sa nu cada (a fost instinctual), dar nu am reusit si nici motocicleta nu am mai putut sa o tin. eu n-am avut nimic iar motocicletadaune minore, aproape insesizabile.

 

mai grav e ca pustiul nu se misca si mie mi s-au muiat instant picioarele. am crezut ca doamne fereste s-a lovit rau si o sa-l am pe constiinta. dupa circa doua minute de stat inconstient pe asfalt, cu mine deasupra, si-a revenit si l-am ajutat sa se aseze pe margine. doi oameni m-au ajutat sa ridic motocicleta ca bloca o banda.

 

a venit si salvarea neasteptat de repede, l-au consultat si in afara de o julitura superficiala pe un omoplat nu a avut nimic; era evident inca in stare de soc, nici nu stia unde se afla. incet incet si-a revenit si chiar ne-am imprietenit putin; nu parea deloc suparat sau pus pe razbunari, desi era clar ca vina imi apartinuse in intregime.

 

nu a vrut sa mearga la spital si nici la politie. politistii care au venit la fata locului mi-au zis sa merg la Udriste si sa dau o declaratie. eram convins ca voi ramane fara permis si eram pregatit sa imi asum vina, dar in afara de acea declaratie nu mi s-a facut proces verbal sau altceva.

 

evident, dupa toti martorii de la fata locului eram motociclistul criminal si satanist care mergea cu 100 la ora. nu ma intelegeti gresit, sunt primul care isi recunoaste vina, dar in nici un caz nu aveam 100. pe de alta parte, banuiesc ca e normal ca martorii sa solidarizeze cu victima.

 

ca invatatura de minte: atentie maxima la orice trecere de pietoni (de obicei chiar sunt foarte atent) ca niciodata nu se stie ce se poate intampla. am avut noroc ca viteza era mica, ca era un pieton tanar si viguros; daca era un batran cu sanatatea subreda sau o femeie gravida sau un copil mic...nici nu vreau sa ma gandesc...

Bine ca sunteti amandoi sanatosi!

 

Tot respectul pt tine, ca ti-ai recunoscut vina iar tanarului ca a fost ok si n-a complicat lucrurile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, pustiul a fost super ok, cred ca eu eram mai terminat decat el. si-a aprins omu o tigara pe bordura; mi-a dat si mie una ca eu ramasesem fara si in conditiile alea chiar aveam nevoie.

 

eu nu stiu cum as fi reactionat daca ma lovea pe mine un (cuvant urat) pe trecerea de pietoni. bine ca nu au existat consecinte mai grave.

 

inca o data: VINA ESTE IN INTREGIME A MEA, fara nici un fel de discutii; si sunt convins ca meritam sa raman fara permis desi, la cata nevoie am de masina, numai eu stiu ce as fi facut...

 

dar se pare ca cineva acolo sus ma iubeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gaxel, stai omule, omu si-a recunoscut vina si acu pe bune, de cate ori nu ai facut si tu slalom printre pietoni.. hai sa fim realisti

 

 

nu am nimic cu omul, am si zis ca apreciez ca si-a recunoscut vina, ca a fost o situatie de cacao din care din fericire a iesit toata lumea bine.. ma bucur ca e asa.

 

inca o data, apreciez ca omul a avut taria de caracter sa zica cum s a intamplat si ca si-a asumat raspunderea..

 

faza care m-a intrigat a fost : era stupid sa iti suspende carnetul pentru asta. ceea ce mi se pare intrigant este ca exista conceptia, intre motociclisti, ca daca o motoreta loveste un pieton care din nefericire sta inconstienti, motoristul nu tre sa isi piarda carnetul , dar daca un consercar loveste un motociclist (situatiile sunt identice legal) conservarul tre sa moara. diferenta asta de conceptie m-a intrigat.. nimic altceva..

 

asa cum am mai spus, ma bucur ca totul s-a terminat bine si atitudinea motociclsitului implicat mi se pare corecta. nu putea sa faca mai mult. e ok.. se putea intampla tuturor, si primul post al meu, ala la misto, vroiam sa sugerez ca topicul e inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/.../ atentie mare la treceri ca nu stie nici un pieton ca in lege sune clar "ca inainte sa treci str.pe o trecere,trebuie sa te asiguri inainte"dar cine stie asta? mai nimeni si nu e voie sa fugi de pe trotuar pe trecere inainte sa te asiguri,aveti grija incontinuare si asfalt uscat.

 

On topic: Ma bucur ca sunteti in regula amandoi, si atentie mai mare pe viitor.

 

Apoi, raspuns care consider ca tine si de topic un pic: In lege scrie ca soferul trebuie sa reduca viteza cand se apropie de o trecere de pietoni, nu zice nimic de pietoni. Ne-au invățat la scoala sa ne asiguram ca pietoni atunci cand traversam, pentru binele nostru, pentru ca 99,9% din soferi nu reduc atunci cand se apropie de trecere. Acum la scoala te invata sa fii emo sau cocalar, si la bac se comenteaza citate din "Jurnalul unei prostituate".

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pietonul se afla angajat in traversare,masinile oprite, la ce dracu sa se mai asigure, ca nu-i cade frun pian in cap?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se asigure ca:

 

1. Una dintre masinile oprite nu il va lovi dupa ce acea masina a fost lovita din spate de un sofer adormit.

2. Dupa tramvaiul oprit nu va trece unu cu masina astfel incat il va face pilaf pe pieton.

 

In principiu e vorba de conduita preventiva din partea ta, atat ca pieton, biciclist, motociclist, sofer. Nu faci asta, ratezi un moment, poate fi ultimul. Nu incalzeste pe nimeni ca ai murit fara sa fie vina ta, si cred ca nici pe tine daca supravietuiesti, dar asta inseama ca vei sta intr-un scaun cu rotile toata viata.

 

Sry de off.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, pustiul a fost super ok, cred ca eu eram mai terminat decat el. si-a aprins omu o tigara pe bordura; mi-a dat si mie una ca eu ramasesem fara si in conditiile alea chiar aveam nevoie.

eu nu stiu cum as fi reactionat daca ma lovea pe mine un (cuvant urat) pe trecerea de pietoni. bine ca nu au existat consecinte mai grave.

inca o data: VINA ESTE IN INTREGIME A MEA, fara nici un fel de discutii; si sunt convins ca meritam sa raman fara permis desi, la cata nevoie am de masina, numai eu stiu ce as fi facut...

dar se pare ca cineva acolo sus ma iubeste.

 

Al tau era GSX-Rul alb parcat chiar dupa trecere, chiar ma miram ce naiba cauta parcat acolo in mijlocul drumului langa linia de tramvai la 9.30 .... am trecut pe partea opusa si l-am vazut , insa nu era agitatie prin zona si mi-am continuat drumul mai departe spre scarbici...

 

Mare grija cu pietonii sau mosuletzii de prin zona, nu mai spun cum sar astia pe trecerile alea de la Moghioros inspre piata, zici ca sunt capre, nu conteaza ca e rosu sau verde, dintr-o data apar si hop...

 

Bafta!

:friends:

Editat de LaurBalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...