Sari la conținut

Honda Varadero 125 Sau Yamaha Xt 125x/r?


Postări Recomandate

salut, in curand implinesc 16 ani si ma gandesc sa imi iau un 125...am cautat pe net, am citit pe forum....dar nu stiu ce sa fac? varadero 125? sau xt 125?

as vrea sa imi spuneti parerile voastre, ajutati-ma sa imi iau motoru potrivit pt mine:D.

am 1.85, 88 kg, nu-i problema cu atinsu jos, m-am urcat pe ambele motoare, ambele imi plac, ca aspect mai mult varadero, dar am auzit ca "monstrul" este f lenes...nu stiu, de aceea vreau parerile voastre.

multumesc

 

 

P.S ar fi o problema cu varadero in bucuresti din cauza dimensiunilor?

Editat de MVA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am condus decat xt-ul asa ca nu pot sa fac o comparatie prea obiectiva, dar din ce am auzit, marele avatantaj al lui varadero e ca este foarte stabil. marele dezavantaj cred ca sunt banii, e mult mai scump decat un xt. bine, daca banii nu sunt o problema atunci asta nu ar fi asa un dezavantaj. desi are mai multi cai, este si mai greu si as inclina sa spun ca e mai lenes.

 

eu personal mi-as lua xt :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va zica costy cum merge varadero :kiss:))

 

vezi ca cu monstrul de varadero pish un XT si in demaraj si in viteza;)

 

 

cu un xt nu poti sa mergi cu 100 constant la drum ca il faci muci in 5000 km :D

 

pe cand cu varadero potzi ... si stai si confortabil pe el ... motor in v ... sunet placut ... fiabilitate maxima :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va zica costy cum merge varadero :lol:))

 

vezi ca cu monstrul de varadero pish un XT si in demaraj si in viteza;)

 

 

cu un xt nu poti sa mergi cu 100 constant la drum ca il faci muci in 5000 km :D

 

pe cand cu varadero potzi ... si stai si confortabil pe el ... motor in v ... sunet placut ... fiabilitate maxima :blink:

 

hmm...suna bine mai ales ca in plan am si un mic tur al romaniei :kiss:),

cum sta pe curbe?

e ok in trafic?

 

 

off: costy, azi ai fost la arc? ca am vazut un varadero. ai un arai alb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi fie iertat ca ma bag, insa motorul de pe xt, ybr si dt (yamaha) nu este produs in China?

 

 

Oricum, ca sa fiu ontopic, eu aleg varadero. pentru ca este un motor in V, este confortabil si voluminos, astfel incat te poti vedea in trafc.

 

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm...suna bine mai ales ca in plan am si un mic tur al romaniei :D),

cum sta pe curbe?

e ok in trafic?

 

 

off: costy, azi ai fost la arc? ca am vazut un varadero. ai un arai alb?

Vici are arai alb si varadero este tot al lui, eu am un rs...si da am fost azi la arc dar cu runneru lui vici.

Editat de CostinALN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol...nu stiam ca motoarele yamaha xt/ybr/dt sunt made in china.

totusi...cum e varadero in trafic, exceptand faptul ca-i mare si vizibil, te poti strecura cu el printre masini sau e prea lat. (am comparat de pe bikez.com latimea celor doua, teoretic xtu e mai lat cu 1cm...mie nu imi vine sa cred.) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@StefanLeonte: din care stiu io Yamaha are vreo 2-3 uzine prin Japonia. Asa ca nu stiu de unde ai scos-o aia cu China. Aia is Bmw care mai nou fac motoarele de la X-Challenge in parteneriat cu kymko :D

 

On topic: Io as alege Varadero pentru ca arata mai bine, stai mai bine pe el si ca si performante tot acolo ii, greutatea in plus fiind in balanta cu cuplu mai mare fata de xt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in plus cica motoarele in V trag mai bine pe curbe...

 

Asta daca o sa te dai si un pic reising...

 

Eu tot Varadero as alege. Am auzit numai lucruri bune despre dansa :D. Dar de la, a auzi si a vedea cu ochii tai, e cale lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti iei un 125 ca sa faci drumuri lungi cu el ? Probabil cine si-l ia , o sa faca 80% din drumuri in oras asa ca XT`ul e de el .

 

Vici , ce demaraj si viteza visezi frate? :blink:) Prin oras si pe Cheia , iti rup mufa cu un XT de o sa-ti vinzi motoreta si o sa te lasi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...cred ca da...dupa mai multi km, experienta acumulatata cat de cat si daca o sa ma simt in stare voi vrea sa fac un mic tur al romaniei impreuna cu niste prieteni.

eu varadero as vrea dar mi-e teama ca ar fi prea lenes din cauza greutatii, nu stiu ce sa zic....as vrea ca viitoru meu motor sa fie cat de cat vioi:D

 

P.S ai dreptate reverse, 80% din timp o sa fiu in buc cu motoru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti iei un 125 ca sa faci drumuri lungi cu el ? Probabil cine si-l ia , o sa faca 80% din drumuri in oras asa ca XT`ul e de el .

 

Vici , ce demaraj si viteza visezi frate? :lol:) Prin oras si pe Cheia , iti rup mufa cu un XT de o sa-ti vinzi motoreta si o sa te lasi :lol:

 

 

pletosule vezi ca varadero sta excelent pe curbe ... depinde si de sofer acum

 

eu nu imi vand mobra daca ma face un pletos cu xt`u unui prieten ... asa daca era xt`u tau ma lasam :D :blink:

 

oricum ... ramane la alegerea ta ce vrei sa`ti cumperi ... eu recomand varadero ... pentru ca am mers si pe xt si nu sunt deloc impresionat ...

 

P.S ai dreptate reverse, 80% din timp o sa fiu in buc cu motoru :kiss:

 

 

vezi ca se descurca super bine varadero si in trafic ... bai ce plm va dati cu parerea daca nu stiti ???

apropo asa ziceam si eu ca o sa merg 80% in trafic ... dar pana la urma bag si eu 700 km in afara pe weekend si sunt foarte multumit

 

pai ba reverse , cand vreodata o sa mergi tu cu 600`le mai repede ca mine in trafic ? pai eu sar borduri , nu pun frana la gropi ...

 

hmm...suna bine mai ales ca in plan am si un mic tur al romaniei :hug:),

cum sta pe curbe?

e ok in trafic?

 

 

off: costy, azi ai fost la arc? ca am vazut un varadero. ai un arai alb?

 

 

costy m`a ajutat ieri cu o problema .... si a fost nevoie sa mearga cu varadero , iar eu cu scuteru , mai faceam si schimb ... :D

 

eu am Arai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@StefanLeonte: din care stiu io Yamaha are vreo 2-3 uzine prin Japonia. Asa ca nu stiu de unde ai scos-o aia cu China. Aia is Bmw care mai nou fac motoarele de la X-Challenge in parteneriat cu kymko :blink:

 

 

Schumy, eu doar am intrebat pt ca stiam asta din zvonuri si vroiam o confirmare sau infirmare, nu am dat cu parul. Chiar daca e facut in China, care ar fi treaba?! Motoarele pe care le-am mentionat sunt destul de fiabile si destul de bine cotate. De altfel daca stam sa ne gandim multe din lucrurile pe care noi le luam de bune sunt facute in China, insa au preturi pe masura chiar si telefoanele Nokia se fac un China (unele dintre ele)...asa ca...se vede treaba ca pe un pret bun si chinezii fac lucruri bune.

 

Da' eu tot Varadero as alege :kiss: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pletosule vezi ca varadero sta excelent pe curbe ... depinde si de sofer acum

 

eu nu imi vand mobra daca ma face un pletos cu xt`u unui prieten ... asa daca era xt`u tau ma lasam :D :blink:

 

oricum ... ramane la alegerea ta ce vrei sa`ti cumperi ... eu recomand varadero ... pentru ca am mers si pe xt si nu sunt deloc impresionat ...

 

 

 

 

vezi ca se descurca super bine varadero si in trafic ... bai ce plm va dati cu parerea daca nu stiti ???

apropo asa ziceam si eu ca o sa merg 80% in trafic ... dar pana la urma bag si eu 700 km in afara pe weekend si sunt foarte multumit

 

pai ba reverse , cand vreodata o sa mergi tu cu 600`le mai repede ca mine in trafic ? pai eu sar borduri , nu pun frana la gropi ...

 

 

 

 

costy m`a ajutat ieri cu o problema .... si a fost nevoie sa mearga cu varadero , iar eu cu scuteru , mai faceam si schimb ... :hug:

 

eu am Arai

Esti inca mic ba , o sa intelegi si tu ce inseamna un supermoto pe curbe ... nu e vorba de cum "sta" , e vorba de ce poti face cu el...dar aici conteaza si daca stii sa-l folosesti sau nu

Eu in trafic o sa merg si pe jos mai tare ca tine :lol:) , dar n-are nicio legatura asta ma. Important este sa-i prezentam atat avantajele cat si dezavantajele fiecarui mobre , nu sa-i recomandam vreuna doar ptr ca o avem noi pe aia ... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important este sa-i prezentam atat avantajele cat si dezavantajele fiecarui mobre , nu sa-i recomandam vreuna doar ptr ca o avem noi pe aia ... :D

 

da, ai dreptate :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine fratica ... atunci ramane la alegerea ta

 

eu cand mi`am luat varadero nu am pus intrebari pe forum .. am vazut`o doar intr`o singura poza pe Mobile si in saptamana urmatoare o aveam acasa din germania

 

depinde si ce iti place ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine fratica ... atunci ramane la alegerea ta

 

eu cand mi`am luat varadero nu am pus intrebari pe forum .. am vazut`o doar intr`o singura poza pe Mobile si in saptamana urmatoare o aveam acasa din germania

 

depinde si ce iti place ...

foarte adevarat si asta , eu n-am intrebat la niciuna dintre motoarele care le-am avut...nici macar la prima , de fiecare data am facut alegerea buna ptr mine si nu am regretat-o niciodata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte adevarat si asta , eu n-am intrebat la niciuna dintre motoarele care le-am avut...nici macar la prima , de fiecare data am facut alegerea buna ptr mine si nu am regretat-o niciodata :)

 

 

pai vezi ce incerc sa zic ... noi suntem raceri :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru de la xt e din brazilia si motorul e facut in spania.Ybr e din china da merge de rupe si nu iti dai seama ca ar veni de acolo.Varadero nu il scoti de pe asfalt.xt-ul da.Xt-ul arata foarte fain daca ii inalti suspensia pe spate

 

 

problema nu sunt dimensiunile ci kg.Xt-ul e mai usor din cate stiu eu si te strcori mai usor, ca am un priten care avea varadero si nu se prea baga cu el.Bine asta difera de la persoana la persoana

Editat de xt master
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are rezerva de 3l atat ...

 

adica modelul 2001-2006 nu are nici un fel de indicator de benzina sau de avertizare ...

 

2007`le are .... :crack: si are si injectie ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...