Sari la conținut

Care Imi Poste Spune Si Mie Topul Fiabilitatii Motocicletelor


Postări Recomandate

Toate japo sunt super fiabile daca le intretii (nu mai zic de BMW - boxer)

 

Pana si KTM e fiabil acum. Oricum monocilndricele se repara usor si ieftin - nu intra in discutie.

 

Depinde si de regimul de functionare - nu poti sa compari o motocicleta de curse alergata pe circuit cu un GS 1200.

 

Orice productie exceptand CHINA e OK. Nu stiu mare lucru de coreene dar ce am vazut pareau destul de ingrijit facute.

 

Chestia cu Honda e marketing. Intradevar la plastice sunt parca mai bine facute dar in rest nu e nici o branza.

 

De fapt problema nu e fiabilitatea ci costurile de intretinere curenta si calitatea service-ului (pentru cine apeleaza la el)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate japo sunt super fiabile daca le intretii (nu mai zic de BMW - boxer)

 

Pana si KTM e fiabil acum. Oricum monocilndricele se repara usor si ieftin - nu intra in discutie.

 

Depinde si de regimul de functionare - nu poti sa compari o motocicleta de curse alergata pe circuit cu un GS 1200.

 

Orice productie exceptand CHINA e OK. Nu stiu mare lucru de coreene dar ce am vazut pareau destul de ingrijit facute.

 

Chestia cu Honda e marketing. Intradevar la plastice sunt parca mai bine facute dar in rest nu e nici o branza.

 

De fapt problema nu e fiabilitatea ci costurile de intretinere curenta si calitatea service-ului (pentru cine apeleaza la el)

 

 

Nota 10 pentru aceste raspunsuri

 

Chestia cu fiabilitatea e realtiva la multi din cei care vorbesc gen honda e honda --- poate ca au investit mai mult in publicitate

Ceva gen first bike cred ca nu se pot numi motociclete ----doar copii facute la 10 centi bucata ( am un coleg care si-a cumparat un scuter si dupa 4000 km a trebuit segmentat. Am cautat segmenti aproape 5 luni inclusiv la ei. Noroc ca am gasit ceva apropiat de la o drujba -Stil si am impachetat motorul.

Cineva a luat un cioper tot de la ei ceva de 200cm3 sincer toate cacaturile lucitoare zornaiau pe el. Deci Nu CUMPARATI CHINA

 

Si sa nu ne ametim cu apa rece motocicleta e fiabila si te tine in momentul in care ii dai ce trebuie si la timpul potrivit. E adevarat ca exista si defecte din fabricatie sau vicii ascunse dar nu cred ca e vreo problema indiferent de MARCA sa-ti inlocuiesti piesa. Normal ca un motor in V tine mai mult decat unul in linie ca durata de exploatare deoarece lucreaza la turatii mult mai mici .

 

Daca ai o honda si o tii in 15 000 de ture/min tot timpul si se duce dupa 3 luni atunci sa vezi cum honda nu-i mai honda . Totul tine de exploatare. Pot sa-ti spun ca si o comunista daca-i dai ce trebuie e fiabila-- dar nu ai performanta.

 

Tu cum esti incepator ar trebui sa te orientezi la ce motor sa-ti cumperi nu la firma ---parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai o honda si o tii in 15 000 de ture/min tot timpul si se duce dupa 3 luni atunci sa vezi cum honda nu-i mai honda . Totul tine de exploatare.

Tu cum esti incepator ar trebui sa te orientezi la ce motor sa-ti cumperi nu la firma ---parerea mea

 

CORECT!..gandeste-te la una de inceput care te ajuta la ciclistica si cu care poti invata sa calaresti ceva mai mare ulterior.Nu neaparat brandul conteaza..mai degraba cum o intretii sau cum a fost intretinuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

honda as zice,,,,dar si la honda cateva modele ar fi mai bune , ca ntv , transalp . africa twin.etc.....excluse sunt motoarele in linie mai ales cbr care se dezmembreaza si la aprozar asa ceva :P

kawasaki........cine are kawasaki e mare mecanic......omu asta nu ramane niciodata in drum :jump:

bmw....jos palaria mai putin modelu de 650 ala stil enduro asa monocilindru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...