Sari la conținut

Probleme Cu Vitezometrul.


Jay-V
 Share

Postări Recomandate

Salutare, o sa va povestesc ce mi s-a intamplat, poate ma puteti ajuta careva cu un sfat ceva . Merci anticipat.

M-am plimbat aseara pe un drum cu piatra cubica ... si la un momendat am observat ca vitezometrul nu mai functioneaza :crack:. Am zis ca poate isi revine (o fi fost de la vibratii) dar nu si-a revenit :crack: si cum ma uitam eu lung la mobra am vazut ca acel cablu care conecteaza vitezometrul(cred) de un dispozitiv montat la roata din fata era liber (se desfiletase din cauza vibratiilor si acum atarna aiurea). L-am infiletat la loc cat de bine am putut si am zis ca problema e rezolvata :crack:, dar surpriza vitezometrul meu nu se mai misca (nici la 7000 turatii cu trapta a III-a ceea ce ar fi insemnat vre-o 90 km/h). Eu mai mult decat sa infiletez cablul la loc nu am idee ce sa ii fac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, o sa va povestesc ce mi s-a intamplat, poate ma puteti ajuta careva cu un sfat ceva . Merci anticipat.

M-am plimbat aseara pe un drum cu piatra cubica ... si la un momendat am observat ca vitezometrul nu mai functioneaza :crack:. Am zis ca poate isi revine (o fi fost de la vibratii) dar nu si-a revenit :crack: si cum ma uitam eu lung la mobra am vazut ca acel cablu care conecteaza vitezometrul(cred) de un dispozitiv montat la roata din fata era liber (se desfiletase din cauza vibratiilor si acum atarna aiurea). L-am infiletat la loc cat de bine am putut si am zis ca problema e rezolvata :crack:, dar surpriza vitezometrul meu nu se mai misca (nici la 7000 turatii cu trapta a III-a ceea ce ar fi insemnat vre-o 90 km/h). Eu mai mult decat sa infiletez cablul la loc nu am idee ce sa ii fac...

Nu crezi ca ar fi util sa dai detalii mai multe cum ar fi tipul motocicletei, anul etc.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai uitat sa vezi daca mai ai cablul in camasa?

Nu am vazut nici un fel de cablu... desi e posibil sa fie in interiorul camasii (cablul nu mai e intins deci e posibil sa se fi retras undeva mai in interior).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Din cate am inteles tie ti-a iesit de la roata, atunci sunt sanse foarte mari ca (,) cablul sa iti fi cazut pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmn ... e posibil. Montarea altui cablu e complicata, trebuie un anumit fel? (acum sunt in Piatra Neamt si nustiu sa fie vre-un service specializat in zona... ) sau cel mai bine merg la un mecanic care stie si nu ma bag eu?

Editat de Jay-V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi daca mai ai cablul in camasa . daca da , vezi ca are o pozite in care intra in melcul ala de la roata :crack:

 

daca nu mai e cablu in camasa , ia alt cablu :crack: la montare te uiti sa vezi pozitia in care trebuie sa stea .

Editat de Metallbyker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
hmn ... e posibil. Montarea altui cablu e complicata, trebuie un anumit fel? (acum sunt in Piatra Neamt si nustiu sa fie vre-un service specializat in zona... ) sau cel mai bine merg la un mecanic care stie si nu ma bag eu?

 

Cam greu, cablul are o forma patrata in capete si nu gasesti asa ceva la "metru", sunt unele ateliere specializate care stiu sa faca astfel de cabluri. Incearca sa gasesti unul pe acolo.

 

 

vezi daca mai ai cablul in camasa . daca da , vezi ca are o pozite in care intra in melcul ala de la roata :crack:

 

daca nu mai e cablu in camasa , ia alt cablu :crack: la montare te uiti sa vezi pozitia in care trebuie sa stea .

 

 

Off topic,

 

Unde gasesc (ideal ar fi pe net) documentatie referitor la Stereo 70, tot ce tine de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am ce-i face, pana gasesc unul de schimb tre sa aproximez viteza :crack:. Pana la urma am desfacut bordul si am scos camasa direct din vitezometru... nici urma de cablu, nu-mi explic cum a cazut, ca mi-a adus un vecin un cablu asemanator de pe o JAVA si al sau incercai sa il scoti si nu reuseai (pacat ca nu se potrivea :crack: ).

 

Merci de sfaturi, asfalt uscat si bafta multa. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am ce-i face, pana gasesc unul de schimb tre sa aproximez viteza :agree: . Pana la urma am desfacut bordul si am scos camasa direct din vitezometru... nici urma de cablu, nu-mi explic cum a cazut, ca mi-a adus un vecin un cablu asemanator de pe o JAVA si al sau incercai sa il scoti si nu reuseai (pacat ca nu se potrivea :crack: ).

 

Merci de sfaturi, asfalt uscat si bafta multa. :crack:

La unele se poate scoate numai pe o parte, la altele pe ambele parti...

Cauta-ti cablul pe drumul acela cu piatra cubica.. :crack: poate cine stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi problema la o Aprilia Classic 125. Cablul este inca insa in capat nu e nici o alta piesa iar cilindrul acela de la roata fata este gol pe dinauntru. Presupun ca lipseste o piesa altfel nu imi explic. Am incercat sa infiletez camasa insa nu am reusit.

 

Unde anume se poate remedia defectiunea aceatsa extrem de enervanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi problema la o Aprilia Classic 125. Cablul este inca insa in capat nu e nici o alta piesa iar cilindrul acela de la roata fata este gol pe dinauntru. Presupun ca lipseste o piesa altfel nu imi explic. Am incercat sa infiletez camasa insa nu am reusit.

 

Unde anume se poate remedia defectiunea aceatsa extrem de enervanta?

cauta la reprezentanta aprilia melcul ala cu totu ce vine la roata din fatza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...