Sari la conținut

Concediu Bucuresti-austria-italia


Postări Recomandate

Salutare,

 

vreau sa plec in concediu in iulie pe traseu Bucuresti-Arad-Budapesta-Viena-Italia(inca nu stiu unde dar mai aproape de Franta) va rog pareri , sfaturi despre drum , cine l-a mai facut si timpi intre orase (Bucuresti-Arad-Budapesta-Viena)

Daca mai merge cineva in aceeasi directie, plecarea e pe 20 iulie , noi suntem 1 moto + 1 auto.

 

Asfalt uscat tuturor, si multumesc pt. ajutor anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Si noi planuim o iesire spre vest, dar nu cu bataie asa lunga, doar pana in Austria in perioada 17-20 iulie. Cu scopul vizitarii Budapestei si Vienei 2 noptii deocamdata sigur doar 1motor si 2 persoane :P Asfalt uscat va dorim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buc-arad 6-7 ore, arad-budapesta 4-5 ore ai o bucata de drum foarte prost de la granita cu ro pana la intrarea pe autostrada , buda-viena 3-4 ore.

 

cu moto nu prea merge facut dintr-o bucata, cel mai bine si ieftin cred ca gasiti cazare dupa ce treceti granita, nu ratati venetia dupa mine merita cel putin 1 zi si cativa euroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buc-arad 6-7 ore, arad-budapesta 4-5 ore ai o bucata de drum foarte prost de la granita cu ro pana la intrarea pe autostrada , buda-viena 3-4 ore.

 

cu moto nu prea merge facut dintr-o bucata, cel mai bine si ieftin cred ca gasiti cazare dupa ce treceti granita, nu ratati venetia dupa mine merita cel putin 1 zi si cativa euroi.

 

Am niste completari:

N-as zice "drum foarte prost" de la granita la autostrada (Szeged) ci doar ca are localitati si se recomanda respectarea vitezei legale. Asfaltul nu este rau deloc.

Nu uitati sa luati viniete si in HU si in AT. In AT vinieta tb lipita oriunde pe moto altfel nu e valabila.

In HU la radare nu exista deloc toleranta la radare cum este in RO cu cei 10km.

Si in AT recomand respectarea restrictiilor de viteza dar aici e toleranta 10km. Mare atentie cu pastrarea distantei fata de cel din fata si fara depasit pe dreapta.

Pt HU nu va chinuiti sa aveti forinti, la benzinarii platiti cu cared obisnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am niste completari:

N-as zice "drum foarte prost" de la granita la autostrada (Szeged) ci doar ca are localitati si se recomanda respectarea vitezei legale. Asfaltul nu este rau deloc.

Nu uitati sa luati viniete si in HU si in AT. In AT vinieta tb lipita oriunde pe moto altfel nu e valabila.

In HU la radare nu exista deloc toleranta la radare cum este in RO cu cei 10km.

Si in AT recomand respectarea restrictiilor de viteza dar aici e toleranta 10km. Mare atentie cu pastrarea distantei fata de cel din fata si fara depasit pe dreapta.

Pt HU nu va chinuiti sa aveti forinti, la benzinarii platiti cu cared obisnuit.

 

Si in AT la fel. cardurile "normale" merg perfect.

In HU stau politistii ascunsi, in special pana in autostrada... dar de regula nu sunt magari.

In AT politia de autostrada apare doar daca e anuntata de cineva, in alte situatii nu i'am vazut.

Atentie si la camerele de supraveghere, stiu un caz in care a primit soferul acasa in RO poza si amenda din AT.

 

In rest, drum bun si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe noi ne bate gandul sa facem o astfel de vacanta. De principiu 2 oameni 2 motoare, dar este posibil se ne inmultim! Ar fi a doua oara pentru un astfel de drum, prima data am fost pana in Olanda cand m-am dus sa-mi iau motorul... nu de mult, in perioada summitului! Am vrea sa mergem in prima jumatate a lui august, asa ca daca perioada este ok, da-mi pm cu nr de tel.

Editat de Chopper Angel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tututor,

 

imi cer scuze pentru ca nu am raspuns dar avand experienta putina pe forum dupa 5 zile fara nici un post am crezut ca va si in continuare asa :kiss: si nu l-am mai verificat.

 

Cat despre traseu intr-adevar, nu este indicat sa fie facut dintr-o bucata cu 'hei-rup' .Am facut acest drum cu masina si pot spune ca dispare toata placerea dupa 18 ore de mers.Si eu m-am gandit la o oprire dupanita gra undeva inainte de intrarea pe autostrada (scapi de stresul numit 'Vama')-dar aici nu stiu unde gasim cazare deocamdata. Si Inca o oprire in Viena (un oras superb).In italia avem planificat totul , intlniri cu familia trasee etc.. Cu politia in afara nu au fost probleme...nu suntem vitezisti..dar intr-adevar uiti ca +10km nu se aplica peste tot si poti sa faci 'buba'.

 

ps. perioada este fixata clar datorita concediului care nu poate fi mutat plecare 18, max 19 iullie

 

multumesc tuturor care au postat care o vor face in continuare , sper sa ne cunoastem cu ocazia unei beri fara alcool sau unui traseu

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Noi am facut traseul acesta anul trecut, numai ca in Italia am coborat pana in Roma pentru ca de acolo ne-am luat motocicleta.

Traseul a fost: Bucuresti-Mako, Mako-Budapesta-Viena, Viena-Venetia, Venetia-Rimini-San Marino, San Marino-Roma iar la intoarcere Roma-Viena, Viena-Arad, Arad-Bucuresti. Peste tot am si vizitat; altfel poti face traseul mult mai rapid.

Posibilitati de dormit (incercate):

- imediat dupa granita Nadlac am gasit un camping (la Mako). Ne-a costat 12.5 euro ( 6.25 euro x 2 persoane), cu cortul nostru. E ok, cu dusuri, e pe malul lacului, singurul inconvenient a fost ca era langa sosea si se mai auzeau masini

http://www.campingmako.hu/

- Viena: are doua campinguri mari, Wien Sud si Wien West, ambele super. Noi am dormit in Wien Sud, ne-a costat 20.30 euro (6.50 euro masina + 6.90 euro / persoana), cu cortul nostru. Langa este un supermarket mare (Merkur) unde iti poti face cumparaturile.

http://www.campingwien.at/en/

- Venetia: camping Serenissima, foarte dragut, langa Venetia, aici am inchiriat o rulota in care am dormit (33 euro pentru 2 persoane). Din fata campingului exista autobuz in Venetia, daca vrei sa vizitezi.

http://www.campingserenissima.com/

Restul nu cred ca te mai intereseaza daca spui ca vrei sa mergi catre Franta.

 

In Ungaria vinieta a fost 4.200 HUF (aprox. 70 lei) pentru o luna. Poti sa o cumperi din vama. In Austria am luat vinieta pentru 10 zile - 5 euro, iar in Italia platesti autostrada cand iesi de pe ea. Autostrada in Italia este destul de scumpa, este mai scumpa daca intri si iesi des decat daca mergi mai mult, dar e super (Austria-Italia) si ca drum si ca peisaj.

 

In Viena nu am mai gasit nici un supermarket deschis dupa ora 19:00, noroc ca am gasit la o benzinarie ceva de mancare. Sa iti faci cumparaturile din timp. La fel si in Italia, noi am prins zile in timpul saptamanii in care nu lucra nimeni :kiss: si pauze la pranz destul de mari in zilele lucratoare. Daca ajungi in Viena ar fi pacat sa nu treci pe la unul dintre cele 2 Louis-uri (Nord si Sud). Viena are autostrada care traverseaza tot orasul si ajungi foarte repede dintr-un loc in altul. Numai ca iti trebuie harta :D sau gps.

 

Sper sa iti fi fie de ajutor informatiile si asteptam impresii si povestiri dupa.

Asfalt uscat si concediu placut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand gigastore Louis , Wiena Nord, Kagraner Platz 20, 1220 Wien...

La 30 km inainte de wienna, recomand complex Parndorf (complex de magazine, cu multe perioade cu soldari, firme - Puma, Adidas..etc....puteti cumpara un tricou , ceva, misto cu bani putini, nerecomandat sa va lasati nevestele singure nici un minut...).

In Wiena sud, mai e un magazin de moto, accesorii si echipamente , dar mult mai scump decat louis, insa numai Dainesse &co.

Parerea mea...GPS obligatoriu..ajuta mult mult....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Buna,

 

Noi am facut traseul acesta anul trecut, numai ca in Italia am coborat pana in Roma pentru ca de acolo ne-am luat motocicleta.

Traseul a fost: Bucuresti-Mako, Mako-Budapesta-Viena, Viena-Venetia, Venetia-Rimini-San Marino, San Marino-Roma iar la intoarcere Roma-Viena, Viena-Arad, Arad-Bucuresti. Peste tot am si vizitat; altfel poti face traseul mult mai rapid.

Posibilitati de dormit (incercate):

- imediat dupa granita Nadlac am gasit un camping (la Mako). Ne-a costat 12.5 euro ( 6.25 euro x 2 persoane), cu cortul nostru. E ok, cu dusuri, e pe malul lacului, singurul inconvenient a fost ca era langa sosea si se mai auzeau masini

http://www.campingmako.hu/

- Viena: are doua campinguri mari, Wien Sud si Wien West, ambele super. Noi am dormit in Wien Sud, ne-a costat 20.30 euro (6.50 euro masina + 6.90 euro / persoana), cu cortul nostru. Langa este un supermarket mare (Merkur) unde iti poti face cumparaturile.

http://www.campingwien.at/en/

- Venetia: camping Serenissima, foarte dragut, langa Venetia, aici am inchiriat o rulota in care am dormit (33 euro pentru 2 persoane). Din fata campingului exista autobuz in Venetia, daca vrei sa vizitezi.

http://www.campingserenissima.com/

Restul nu cred ca te mai intereseaza daca spui ca vrei sa mergi catre Franta.

 

In Ungaria vinieta a fost 4.200 HUF (aprox. 70 lei) pentru o luna. Poti sa o cumperi din vama. In Austria am luat vinieta pentru 10 zile - 5 euro, iar in Italia platesti autostrada cand iesi de pe ea. Autostrada in Italia este destul de scumpa, este mai scumpa daca intri si iesi des decat daca mergi mai mult, dar e super (Austria-Italia) si ca drum si ca peisaj.

 

In Viena nu am mai gasit nici un supermarket deschis dupa ora 19:00, noroc ca am gasit la o benzinarie ceva de mancare. Sa iti faci cumparaturile din timp. La fel si in Italia, noi am prins zile in timpul saptamanii in care nu lucra nimeni :lol: si pauze la pranz destul de mari in zilele lucratoare. Daca ajungi in Viena ar fi pacat sa nu treci pe la unul dintre cele 2 Louis-uri (Nord si Sud). Viena are autostrada care traverseaza tot orasul si ajungi foarte repede dintr-un loc in altul. Numai ca iti trebuie harta :laugh: sau gps.

 

Sper sa iti fi fie de ajutor informatiile si asteptam impresii si povestiri dupa.

Asfalt uscat si concediu placut!

 

Salutare,

 

multumesc mult pentru ajutor(mai ales cele legate de campanig)...informatiile au au fost la obiect :P, dar din pacate tura asta mergem fara cort asa ca o sa stam la casute...am vazut ca au (ultima iesirie in Italia cu cortul -14 zile- sa lasat cu retete medicale pentru sotia mea).

In Viena noi la ora 19 am fost dati afara dintr-un "Merkur" asa ca suntem pregatiti din acest punct de vedere...cam stim pe unde gasim papa bun :lol: .

traseul este super gandit : Bucuresti-Mako, Mako-Budapesta-Viena, Viena-.....Bologna care este la max 200 km de Venetia...aici trebuie sa ajungem prima data la niste prieteni.In vama avem vreo sansa sa intram si sa iesim mai repede decat autoturismele?

 

Multumesc mult pentru ajutor!

 

Buna,

 

Noi am facut traseul acesta anul trecut, numai ca in Italia am coborat pana in Roma pentru ca de acolo ne-am luat motocicleta.

Traseul a fost: Bucuresti-Mako, Mako-Budapesta-Viena, Viena-Venetia, Venetia-Rimini-San Marino, San Marino-Roma iar la intoarcere Roma-Viena, Viena-Arad, Arad-Bucuresti. Peste tot am si vizitat; altfel poti face traseul mult mai rapid.

Posibilitati de dormit (incercate):

- imediat dupa granita Nadlac am gasit un camping (la Mako). Ne-a costat 12.5 euro ( 6.25 euro x 2 persoane), cu cortul nostru. E ok, cu dusuri, e pe malul lacului, singurul inconvenient a fost ca era langa sosea si se mai auzeau masini

http://www.campingmako.hu/

- Viena: are doua campinguri mari, Wien Sud si Wien West, ambele super. Noi am dormit in Wien Sud, ne-a costat 20.30 euro (6.50 euro masina + 6.90 euro / persoana), cu cortul nostru. Langa este un supermarket mare (Merkur) unde iti poti face cumparaturile.

http://www.campingwien.at/en/

- Venetia: camping Serenissima, foarte dragut, langa Venetia, aici am inchiriat o rulota in care am dormit (33 euro pentru 2 persoane). Din fata campingului exista autobuz in Venetia, daca vrei sa vizitezi.

http://www.campingserenissima.com/

Restul nu cred ca te mai intereseaza daca spui ca vrei sa mergi catre Franta.

 

In Ungaria vinieta a fost 4.200 HUF (aprox. 70 lei) pentru o luna. Poti sa o cumperi din vama. In Austria am luat vinieta pentru 10 zile - 5 euro, iar in Italia platesti autostrada cand iesi de pe ea. Autostrada in Italia este destul de scumpa, este mai scumpa daca intri si iesi des decat daca mergi mai mult, dar e super (Austria-Italia) si ca drum si ca peisaj.

 

In Viena nu am mai gasit nici un supermarket deschis dupa ora 19:00, noroc ca am gasit la o benzinarie ceva de mancare. Sa iti faci cumparaturile din timp. La fel si in Italia, noi am prins zile in timpul saptamanii in care nu lucra nimeni :laugh: si pauze la pranz destul de mari in zilele lucratoare. Daca ajungi in Viena ar fi pacat sa nu treci pe la unul dintre cele 2 Louis-uri (Nord si Sud). Viena are autostrada care traverseaza tot orasul si ajungi foarte repede dintr-un loc in altul. Numai ca iti trebuie harta :laugh: sau gps.

 

Sper sa iti fi fie de ajutor informatiile si asteptam impresii si povestiri dupa.

Asfalt uscat si concediu placut!

 

Salutare,

 

multumesc mult pentru ajutor(mai ales cele legate de campanig)...informatiile au au fost la obiect :laugh:, dar din pacate tura asta mergem fara cort asa ca o sa stam la casute...am vazut ca au (ultima iesirie in Italia cu cortul -14 zile- sa lasat cu retete medicale pentru sotia mea).

In Viena noi la ora 19 am fost dati afara dintr-un "Merkur" asa ca suntem pregatiti din acest punct de vedere...cam stim pe unde gasim papa bun :lol: .

traseul este super gandit : Bucuresti-Mako, Mako-Budapesta-Viena, Viena-.....Bologna care este la max 200 km de Venetia...aici trebuie sa ajungem prima data la niste prieteni.In vama avem vreo sansa sa intram si sa iesim mai repede decat autoturismele?

 

Multumesc mult pentru ajutor!

 

Recomand gigastore Louis , Wiena Nord, Kagraner Platz 20, 1220 Wien...

La 30 km inainte de wienna, recomand complex Parndorf (complex de magazine, cu multe perioade cu soldari, firme - Puma, Adidas..etc....puteti cumpara un tricou , ceva, misto cu bani putini, nerecomandat sa va lasati nevestele singure nici un minut...).

In Wiena sud, mai e un magazin de moto, accesorii si echipamente , dar mult mai scump decat louis, insa numai Dainesse &co.

Parerea mea...GPS obligatoriu..ajuta mult mult....

 

Salutare,

tura asta doar pt. motocicleta facem cumparaturi :lol: , cat despre GPS inca mai caut ceva mai accesibil cu un ecran care sa nu sufere foarte tare cand il tin cu ochii in soare :D pentru majoritatea sunt gandite exclusiv pentru auto

 

Multumesc mult!

 

ne am intors :kiss: ........detalii urmeaza in sectiunea Excursii pe 2 roti

 

 

 

Asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...