Sari la conținut

Motociclist Vs Biciclist


mangusta
 Share

Postări Recomandate

La antena, de partea noastra este Adelin Petrisor!E motociclist si ne-a luat partea de multe ori!A transmis live de la intalnirile de la ARC, pledand pentru o conduita preventiva in trafic din partea soferilor!

 

Asa cum zicea cineva mai sus, nu ii putem baga pe toti stiristii in aceeasi oala!

 

Vezi că Adelin pleacă la Realitatea. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că Adelin pleacă la Realitatea. :D

 

:kiss: ..Nu asta conteaza....conteaza ca sunt si mass-media o multime de oameni de partea noastra...am dat doar un exemplu, primul care mi-a venit in minte!Astfel de oameni trebuie apropiati, nu denigrati laolalta cu gloata "fatucelor"... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că Adelin pleacă la Realitatea. :D

 

:kiss: ..Nu asta conteaza....conteaza ca sunt si in mass-media o multime de oameni de partea noastra...am dat doar un exemplu, primul care mi-a venit in minte!Astfel de oameni trebuie apropiati, nu denigrati laolalta cu gloata "fatucelor"... :lol: Ei sunt singurii care pot sa ne ajute, sa ii oblige pe "alesi" prin puterea presei, sa se simta, sa schimbe ceva in tara!Ma rog...da, stiu, cred in utopii!So wtf?

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti ca nu e vina motoristului. Corect. Dar de ce mm nu a tras putin de ghidon sa-l ocoleasca pe saracul om? Voia sa cada pe moale? Doar pentru chestia asta i-as da un 30% din vina. Pentru ca eu tin minte ca motorul are directie. Si chiar functioneaza uneori.

 

Sunt biciclist din Brasov. Am ani grei in spate pe bicla si chiar ma gandeam sa-mi iau o mobra sa ma dau si eu la drum lung (un transalp, ceva) dar m-am razgandit pentru ca iubesc prea mult bicla si prefer sa pedalez.

Noi astia biciclistii din Bv avem o mica placere: drumul Poienii. Din nefericire pentru noi, exista o gasca de retardati motorizati care au aceeasi placere. Spun retardati pentru ca circula cu niste viteze ametitoare in curbe fara vizibilitate, de multe ori trecand milimetric pe langa mine, noroc ca am sange rece. Eu credeam in mitul ala cu respectul reciproc intre motoristi si biciclisti. Eu ii respect, ei se pisa pe mine, cam asa functioneaza treaba.

Anul trecut prin septembrie coboram Poiana. Bineinteles pe la Belvedere se auzeau motoare puternice. Trag pe dreapta ca stiam ce urmeaza. Veneau cocalarii din Livada pana la Belvedere cu minim 150 la ora si mai faceau si wheelie. A trebuit sa astept 2 ore sa se linisteasca inconstientii aia, pentru ca mi-era frica sa circul pe acelasi drum cu ei. Rossi era un agarici rasuflat pe langa ei.

Va aduc aminte, si eu iubesc motoarele. Dar am ajuns sa ii urasc pe retardatii cu SS din Brasov. Pur si simplu au IQ cat numarul de la pantofi. In schimb, vad oameni cu touringuri sanatosi la cap, respectuosi si linistiti.

Din cate am observat in Bv, cel putin 75% din motociclisti ar trebui sa ramana fara permise pe viata. Dar la noi in Ro orice e posibil. Orice mucos de 18 ani vrea sa-si ia Hayabusa si sa fie un pui de Rossi. Mai e mult pana voi vedea un biker pe SS care sa merite respectul meu.

 

Hai noroc si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma asta mi se pare unul dintre cele mai stupide accidente,din pacate a distrus mai multe vieti

 

:burnout: pentru biciclist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti ca nu e vina motoristului. Corect. Dar de ce mm nu a tras putin de ghidon sa-l ocoleasca pe saracul om? Voia sa cada pe moale? Doar pentru chestia asta i-as da un 30% din vina. Pentru ca eu tin minte ca motorul are directie. Si chiar functioneaza uneori.

 

Sunt biciclist din Brasov. Am ani grei in spate pe bicla si chiar ma gandeam sa-mi iau o mobra sa ma dau si eu la drum lung (un transalp, ceva) dar m-am razgandit pentru ca iubesc prea mult bicla si prefer sa pedalez.

Noi astia biciclistii din Bv avem o mica placere: drumul Poienii. Din nefericire pentru noi, exista o gasca de retardati motorizati care au aceeasi placere. Spun retardati pentru ca circula cu niste viteze ametitoare in curbe fara vizibilitate, de multe ori trecand milimetric pe langa mine, noroc ca am sange rece. Eu credeam in mitul ala cu respectul reciproc intre motoristi si biciclisti. Eu ii respect, ei se pisa pe mine, cam asa functioneaza treaba.

Anul trecut prin septembrie coboram Poiana. Bineinteles pe la Belvedere se auzeau motoare puternice. Trag pe dreapta ca stiam ce urmeaza. Veneau cocalarii din Livada pana la Belvedere cu minim 150 la ora si mai faceau si wheelie. A trebuit sa astept 2 ore sa se linisteasca inconstientii aia, pentru ca mi-era frica sa circul pe acelasi drum cu ei. Rossi era un agarici rasuflat pe langa ei.

Va aduc aminte, si eu iubesc motoarele. Dar am ajuns sa ii urasc pe retardatii cu SS din Brasov. Pur si simplu au IQ cat numarul de la pantofi. In schimb, vad oameni cu touringuri sanatosi la cap, respectuosi si linistiti.

Din cate am observat in Bv, cel putin 75% din motociclisti ar trebui sa ramana fara permise pe viata. Dar la noi in Ro orice e posibil. Orice mucos de 18 ani vrea sa-si ia Hayabusa si sa fie un pui de Rossi. Mai e mult pana voi vedea un biker pe SS care sa merite respectul meu.

 

Hai noroc si asfalt uscat!

nu stiu cin drq esti dar cam ai dreptate. poate nu sunt chiar asa multi dar s-a umplut de scuipa-n floci care se sparg in bashini pe Poiana.Nu ma deranjeaza personal ca nu stau in zona dar afecteaza modul in care suntem perceputi de catre societate.Degeaba ne dam noi cu ooooole de bordura si facem campanii ca apare un coco-mongo cu un polizor si f-ute tot ce am construit intr-o actiune de avertizare.So....nu stiu a cui a fost vina in acest accident si daca putea fi evitat de catre motociclist dar daca vrei sa iti iei transalp fa-o. Maine sari in lada si vei regreta ca nu ti-ai indeplinit un vis. Skal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Oamenii care poseda ceva materie cenusie nu vor cataloga o intreaga categorie de oameni pe seama unui teribilist. Imi pare rau ptr atitudinea de mai devreme atunci :scratch:

 

 

De ce numesti motociclistul teribilist?

Te-ai intrebat, macar pt. o secunda, daca nu cumva a fost acrosat de masina care i-a taiat fata in depasire?

Nu acuza oameni fara probe. E la fel de nevinovat ca si biciclistul mort.

 

 

 

Nu mai credeti tot ce scriu astia la stiri. Motociclistul se afla deja in depasire cand autoturismul a intrat in depasire si l-a impins pe motociclist in biciclist. Motociclistul nu are nici o vina.

 

 

In sfarsit cineva care nu acuza motociclistul.

Respect!!!

 

din ce in ce mai multi........vinovati din randul nostru

 

 

Nu acuza fara dovezi.

Din cate auzisem eu voi erati uniti,

 

Ciudat ca iti pui intrebari de genul avea permis, avea casca, si nu-ti pui intrebarea fireasca: oare nu a omorat un om nevinovat?

Penibil!

 

 

Dar isi pune cineva intrebarea: oare e vinovat?

Va ganditi ca a fost acrosat de masina din fata, care i-a taiat fata in depasire?

Pacat ca lumea crede tot ce se spune la stiri.

 

Nu mai credeti tot ce scriu astia la stiri. Motociclistul se afla deja in depasire cand autoturismul a intrat in depasire si l-a impins pe motociclist in biciclist. Motociclistul nu are nici o vina.

 

 

Am auzit ca ai fost la locul accidentului. Poate tu stii mai multe decat noi. Am sa iti las numarul de telefon al motociclistului implicat in accident:0748147621, Catalin Baiu. Poate il poti ajuta cu niste informatii legate de accident, lucruri pe care poate el nu le stie.

Sau poate lasi tu un numar de telefon si te contacteaza el.

 

Multumesc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca autoturismul " l-a impins" pt ca nu s-a asigurat ca era in depasire, va pati ceva ??? Evident nu, ca nu se mentioneaza nimic.

De aia se intampla atatea, ca "autorul moral" nu e prins in lege.

Daca auto a iesit aiurea, poarta toata responsabilitatea, moto in cazul asta a actionat instinctiv, sa degajeze astfel incat sa nu il ai auto pe sus si din pacate, l-a acostat pe biciclist.

Astea ne sunt legile si vom mai auzi de paradoxuri din astea.

 

 

Masina a acrosat motocicleta si a trantit-o, s-au gasit urme de vopsea pe masina asa ca si soferul autoturismului ia parte la proces.

imi creste inima cand vad ca sunt si oameni care gandesc logic.

Asfalt uscat!!!!

 

karmen, poate ne spui chiar tu mai multe detalii!

 

va pot face o descriere amanuntita a accidentului. Sunt sora motociclistului implicat in accident si stiu prin ce trece

El mergea la serviciu in ziua in care s-a intamplat, dupa calea ferata dintre Zarnesti si Rasnov a intrat in depasirea a doua masini. Soferul masinii din fata nu s-a asigurat si ia taiat fata. L-a atins cu portiera stanga fata, dezechilibrandu-l si in acelasi timp determinandu-l sa loveasca biciclistul. Biciclistul a fost atins cu partea stanga a motorului, motococilistul a cazut in cap, motorul s-a dus taras 92 de metri si motociclistul vreo 60. In momentul in care soferul masinii si-a dat seama ca l-a atins pe motociclist a tras de volan dreapta si a atins o alta masina. bineinteles ca soferul nu recunoaste ca a atins motocicleta si il acuza pe motociclist de toata tragedia. In consecinta, cel acuzat de ucidere din culpa este chiar motociclistul.

 

Intrebarea este: se va face oare drptate?

 

Pt alte informatii va stau la dispozitie.

 

ai sa fii uimit de cum gandesc masele ....

 

 

Ar fi minunat sa nu mai acuzati un coleg de-al vostru, pentru ceva ce nu a facut

 

 

DA, Bravo lor in sfarsit au zis si ei o stire calumea :scratch: , stirile de la antena si pro ar trebuie interizise!!!

 

Bine ca pana la urma e cercetat adevaratul vinovat, soferul masinii, acum sa speram ca va fi si sanctionat cum trebuie!

 

Cel cercetat e motociclistul, chiar daca nu e vinovat.

Daca mai stiti ceva, orice info ii e de ajutor pt a-si demonstra vinovatia.

 

deci cine e cercetat pana la urma?

 

 

Motociclistul

 

Spuneti ca nu e vina motoristului. Corect. Dar de ce mm nu a tras putin de ghidon sa-l ocoleasca pe saracul om? Voia sa cada pe moale? Doar pentru chestia asta i-as da un 30% din vina. Pentru ca eu tin minte ca motorul are directie. Si chiar functioneaza uneori.

 

Sunt biciclist din Brasov. Am ani grei in spate pe bicla si chiar ma gandeam sa-mi iau o mobra sa ma dau si eu la drum lung (un transalp, ceva) dar m-am razgandit pentru ca iubesc prea mult bicla si prefer sa pedalez.

Noi astia biciclistii din Bv avem o mica placere: drumul Poienii. Din nefericire pentru noi, exista o gasca de retardati motorizati care au aceeasi placere. Spun retardati pentru ca circula cu niste viteze ametitoare in curbe fara vizibilitate, de multe ori trecand milimetric pe langa mine, noroc ca am sange rece. Eu credeam in mitul ala cu respectul reciproc intre motoristi si biciclisti. Eu ii respect, ei se pisa pe mine, cam asa functioneaza treaba.

Anul trecut prin septembrie coboram Poiana. Bineinteles pe la Belvedere se auzeau motoare puternice. Trag pe dreapta ca stiam ce urmeaza. Veneau cocalarii din Livada pana la Belvedere cu minim 150 la ora si mai faceau si wheelie. A trebuit sa astept 2 ore sa se linisteasca inconstientii aia, pentru ca mi-era frica sa circul pe acelasi drum cu ei. Rossi era un agarici rasuflat pe langa ei.

Va aduc aminte, si eu iubesc motoarele. Dar am ajuns sa ii urasc pe retardatii cu SS din Brasov. Pur si simplu au IQ cat numarul de la pantofi. In schimb, vad oameni cu touringuri sanatosi la cap, respectuosi si linistiti.

Din cate am observat in Bv, cel putin 75% din motociclisti ar trebui sa ramana fara permise pe viata. Dar la noi in Ro orice e posibil. Orice mucos de 18 ani vrea sa-si ia Hayabusa si sa fie un pui de Rossi. Mai e mult pana voi vedea un biker pe SS care sa merite respectul meu.

 

Hai noroc si asfalt uscat!

 

 

Daca tu crezi ca pe un carosabil au loc doua masini o motocicleta si un biciclist, aproape paralele, inseamna ca nu esti constient de soselele din Romania. Cum crezi ca putea ocoli biciclistul?

Intr-o asemenea situatie eu chiar nu gasesc o solutie. Inainte sa acuzi pe cineva, cerceteaza, daca te intereseaza catusi de putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acolo a murit un om si cel care l-a omorat a fost motociclistul. e normal ca investigatia sa plece de acolo.

bicicilistul n-a fost omorat de sofer.

daca ceea ce spui e adevarat, nu cred ca are de ce sa-si faca griji.

 

daca se pune problema depasirii vitezei legale, era in depasire si e normal sa accelerezi sa micsorezi distanta de depasire. cu asta ar trebui sa fie okay orice om (politist) normal.

 

ceea ce e important este ca si soferul sa declare faptul ca a vrut sa schimbe directia de mers spre stanga fara sa se asigure daca e depasit (desi e putin ciudat pentru mine, soferul a vrut sa treaca pe contrasens, sa intre in depasire avand totusi un biciclist venind din fata)

 

nu stiu cum sta legea in romania pentru depasirea mai multor vehicule intr-o singura manevra. ar trebui verificat. cei care stiu sa-si dea cu parerea si sa puna legea

 

 

pentru ceilalti motociclisti acum, cand pe drum sunt doua masini sau mai multe in sir, am mai spus, "prima" se cere depasita, prima merge mai incet decat ar vrea cele din spate.

nu va aruncati in depasire cu gandul ca soferii urmeaza procedura legala. ei sunt deja enervati si atenti doar din fata pentru momentul in care "au loc" sa tzasneasca in manevra. asteptati-va la asa ceva. in depasire nu se intra "lansat" si viteza de angajare trebuie sa fie suficient de mica sa poata permite frnarea in cazuri critice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum sta legea in romania pentru depasirea mai multor vehicule intr-o singura manevra. ar trebui verificat. cei care stiu sa-si dea cu parerea si sa puna legea

 

Nu există nicio prevedere legală care să îți interzică să depășești 1-2-3-4-5-6-7-8-9 mașini, dacă și numai dacă nu execuți o triplare. Acum nu îmi mai amintesc exact, dacă depășești și ai biciclist pe sensul celălalt, se consideră triplare? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există nicio prevedere legală care să îți interzică să depășești 1-2-3-4-5-6-7-8-9 mașini, dacă și numai dacă nu execuți o triplare. Acum nu îmi mai amintesc exact, dacă depășești și ai biciclist pe sensul celălalt, se consideră triplare? :unsure:

 

Mi se pare ca la ultima schimbare de regulament, din vara anului 2007, a fost scos termenul de "triplare" din legislatie. Acele 1-2-3-4 etc masini se pot considera coloana, si in unele situatii e interzis sa le depasesti.

Cat tine de accident, imi pare rau ce i s-a intamplat motociclistului, precum si biciclistului. mi se pare destul de putin probabil ca un motociclist sa inceapa o depasire atat timp cat o masina executa deja aceasta manevra. Faptul ca a fost impins in biciclist mi se pare mai plauzibil.

Sper sa treaca bine peste aceasta incercare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"QUOTE (szocspeti @ Aug 25 2008, 04:35 PM)

ce cauta biciclistul pe durm european ? din cate stiu este interzis."

 

1. Da, e interzis, dar nu pt ca e drum european, ci pt ca asa au hotarat anul trecut consilierii nostri judeteni sa interzica accesul biciclistilor pe mai toate drumurile nationale din judetul Brasov. Cam toate drumurile care ies din Basov au semn de interdictie pt biciclsti. Practic aproape ca nu mai ai pe unde sa mergi cu bicicleta.

Si totusi, eu mai intai de toate sunt biciclist si nu pot renunta sa merg cu bicicleta. Cu toate interdictiile puse recent, eu tot circul cu bicicleta pe aceste drumuri, fiindca alte drumuri nu-s. Chiar ieri dupa-masa am trecut cu bicicleta pe acel drum. A fost extrem de aglomerat, cum este de obicei in ultima vreme. Cu 2-3 ani in urma nu era chiar asa. Dar de ce e atat de aglomerat? De data asta m-am uitat cu atentie la masini: marea majoritate aveau doar sofer si nici un pasager. No, uite de aia e atata aglomeratie. Lasati dracului masinile, ca-s prea multe si ne incurca pe toti.

 

2. Inteleg ca accidentul s-a intamplat dupa pasajul CFR de la iesirea din Cristian. Pai de la acel pasaj e mai putin de 1km pana la intrarea in Rasnov. Nu cred ca era cazul sa intre in depasire nici motociclistul, nici conducatorul auto. La acel pasaj se reduce viteza pana aproape de oprire, apoi urmeaza o curba, apoi ramane nimica toata pana la intrarea in Rasnov, unde oricum trebuie sa reduci viteza. De obicei e f aglomerat. Pe toata aceasta portiune nici n-ai unde sa accelerezi si nici nu se justifica sa maresti viteza mai mult de 50km/h. Doar ca sa castigi cateva secunde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"QUOTE (szocspeti @ Aug 25 2008, 04:35 PM)

ce cauta biciclistul pe durm european ? din cate stiu este interzis."

 

1. Da, e interzis, dar nu pt ca e drum european, ci pt ca asa au hotarat anul trecut consilierii nostri judeteni sa interzica accesul biciclistilor pe mai toate drumurile nationale din judetul Brasov. Cam toate drumurile care ies din Basov au semn de interdictie pt biciclsti. Practic aproape ca nu mai ai pe unde sa mergi cu bicicleta.

Si totusi, eu mai intai de toate sunt biciclist si nu pot renunta sa merg cu bicicleta. Cu toate interdictiile puse recent, eu tot circul cu bicicleta pe aceste drumuri, fiindca alte drumuri nu-s. Chiar ieri dupa-masa am trecut cu bicicleta pe acel drum. A fost extrem de aglomerat, cum este de obicei in ultima vreme. Cu 2-3 ani in urma nu era chiar asa. Dar de ce e atat de aglomerat? De data asta m-am uitat cu atentie la masini: marea majoritate aveau doar sofer si nici un pasager. No, uite de aia e atata aglomeratie. Lasati dracului masinile, ca-s prea multe si ne incurca pe toti.

 

2. Inteleg ca accidentul s-a intamplat dupa pasajul CFR de la iesirea din Cristian. Pai de la acel pasaj e mai putin de 1km pana la intrarea in Rasnov. Nu cred ca era cazul sa intre in depasire nici motociclistul, nici conducatorul auto. La acel pasaj se reduce viteza pana aproape de oprire, apoi urmeaza o curba, apoi ramane nimica toata pana la intrarea in Rasnov, unde oricum trebuie sa reduci viteza. De obicei e f aglomerat. Pe toata aceasta portiune nici n-ai unde sa accelerezi si nici nu se justifica sa maresti viteza mai mult de 50km/h. Doar ca sa castigi cateva secunde?

 

 

Accidentul s-a intamplat pa pasajul CFR de la iesirea din Zarnesti spre Rasnov, nicidecum la cel de la Cristian. Dupa trecerea la nivel cu calea ferata urmeaza o portiune de drum de cativa km pana la intrarea in Rasnov. Avea drum drept si linie discontinua asa ca, zic eu, motociclistul era indreptatit sa efectueze acea depasire. Ghinionul lui a fost ca soferul masinii din fata nu s-a asigurat si la lovit.

Editat de karmen silvia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...