Sari la conținut

Echilibrare Roti Scuter


iurox
 Share

Postări Recomandate

Salut, va rog sa imi spuneti si mie unde gasesc un centru de echilibrare roti scuter in Bucuresti . Am incercat la Auto Soft dudesti, au zis ca nu fac, am mers la Sama in pipera, nici acolo nu au aparat. IN concluzie, cand ajung la 80 imi trepideaza roata, deeci am nevoie urgent de echilibrare. Poate mai sunt si altii aici care au intampinat dificultati in gasirea unu service ptr echilibrarea rotilor de scuter. Cine stie sa imi spuna si mie unde pot gasi....multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, va rog sa imi spuneti si mie unde gasesc un centru de echilibrare roti scuter in Bucuresti . Am incercat la Auto Soft dudesti, au zis ca nu fac, am mers la Sama in pipera, nici acolo nu au aparat. IN concluzie, cand ajung la 80 imi trepideaza roata, deeci am nevoie urgent de echilibrare. Poate mai sunt si altii aici care au intampinat dificultati in gasirea unu service ptr echilibrarea rotilor de scuter. Cine stie sa imi spuna si mie unde pot gasi....multumesc

eu am fost odata la colindat service-urile moto si auto din oras (in CT)...am ramas cu un gust foarte amar...am fost la un service moto si am intrebat "pot sa echilibrez roata spate la scuterul meu?" la care marii mesteri mecanici au izbucnit in ras de parca trecuse cel mai mare comic pe acolo si nu se mai puteau opri...i-am intrebat "care este problema,ca orice roata este posibil sa nu fie perfect echilibrata si simt o mica trepidatie la o anumita viteza,as vrea sa vad daca este echilibrata si daca nu sa o echilibrez ca orice roata...principiile mecanicii sunt aceleasi indiferent daca este roata de scuter sau de masina,la viteza poate face urat"...la care am primit raspuns o alta serie de rasete....am plecat de acolo cu un gust amar si am ajuns la concluzia ca "mecanicii" de acolo nu au habar de fizica mecanica si ce repara ei pe acolo repara dupa ureche si la noroc...

 

p.s. - sper sa nu ai parte de acelasi tratament....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost odata la colindat service-urile moto si auto din oras (in CT)...am ramas cu un gust foarte amar...am fost la un service moto si am intrebat "pot sa echilibrez roata spate la scuterul meu?" la care marii mesteri mecanici au izbucnit in ras de parca trecuse cel mai mare comic pe acolo si nu se mai puteau opri...i-am intrebat "care este problema,ca orice roata este posibil sa nu fie perfect echilibrata si simt o mica trepidatie la o anumita viteza,as vrea sa vad daca este echilibrata si daca nu sa o echilibrez ca orice roata...principiile mecanicii sunt aceleasi indiferent daca este roata de scuter sau de masina,la viteza poate face urat"...la care am primit raspuns o alta serie de rasete....am plecat de acolo cu un gust amar si am ajuns la concluzia ca "mecanicii" de acolo nu au habar de fizica mecanica si ce repara ei pe acolo repara dupa ureche si la noroc...

 

p.s. - sper sa nu ai parte de acelasi tratament....

 

Asa sunt unii, cand nu stii razi, ca da mai bine. NU am avut parte deastfel de tratament, chiar mi-a fost desfauta roata la un servie roti, dar suportul de la aparat era prea mare pentru janta scuterului. Caut de mult timp sa fac asta sper sa reusesc la autozone.

 

@ Lifan- multumesc de sfat o sa ajung acolo si sper sa se rezolve.

 

am fost la autozone, nu se ocupa cu roti de scutere. Alt service roti stie cineva ?

Editat de iurox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In aceeasi pagina gasesti un link pt mai multe informatii despre standul de echilibrare roti. Manualul de utilizare este la http://www.louis.de/shop/zusatz/anl/10003340.pdf

Din cate am inteles eu din manual, desi nu cunosc limba germana, principiul de echilibrare este destul de simplu dar mai ramane de vazut ce acuratete are.

Cine cunoaste limba germana ar putea sa puna aici o traducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

up - fără să cumpărăm dispozitivul nu putem centra roțile de scuter în BucureÂşti?

Dacă aÂş avea dispozitivul Âşi aÂş Âşti ce greutate trebuie ataÂşată Âşi unde, cum procedez să "lipesc" plumbul de roată? Trebuie un adeziv special sau are o clemă cu care se prinde de jantă?

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...