Sari la conținut

Aprilia Leonardo125 Sau Aprilia Sportcity125?


Chivu
 Share

Postări Recomandate

Salut, in curand o sa iau permisul Cat. A1 si m-am gandit sa imi cumpar un scuter de 125cmc, dar nu pot sa ma hotarasc ce sa iau dintre Aprilia Leonardo 125 sau Aprilia Sportcity 125.Mai manevrabil cred ca este Sportcity pentru ca are roti de “16 pe langa cele de “12 de la Leonardo.

 

Care dintre ele sunt mai fiabile?

Ce consum au?

Pentru care se gasesc piese mai usor, si mai ieftine?

Il voi folosi numai in oras dar vreau sa stiu care este mai puternic, care este viteza maxima si cam in cat timp atinge 80-100km/h?

 

Numa’ bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Leonardo vei gasi piese mai usor putin(noi sau second)...e fiabil, consum de 3%, viteza in jur de 120 km/h.

 

don juan cred ca are dreptate. daca te uiti la vanzari moto vei vedea o gramada de leodardo. si pe strazy parca sunt mai multe decat sportcity

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe Leonardo pentru ca se fabica de prin '98.Sportcity va fi de prin anul 2005-2006 si nu cred ca va avea cine stie ce problema.

 

Uitete la mine in semnatura paote te intereseaza...AI VAZUT PE CEVA SCRIS YAMAHA SI NU E FIABIL?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitete la mine in semnatura paote te intereseaza...AI VAZUT PE CEVA SCRIS YAMAHA SI NU E FIABIL?

Nu imi plac maxiscuterele si da, stiu ca e fiabil nu trebuia sa scrii asa mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, in curand o sa iau permisul Cat. A1 si m-am gandit sa imi cumpar un scuter de 125cmc, dar nu pot sa ma hotarasc ce sa iau dintre Aprilia Leonardo 125 sau Aprilia Sportcity 125.Mai manevrabil cred ca este Sportcity pentru ca are roti de “16 pe langa cele de “12 de la Leonardo.

 

Care dintre ele sunt mai fiabile?

Ce consum au?

Pentru care se gasesc piese mai usor, si mai ieftine?

Il voi folosi numai in oras dar vreau sa stiu care este mai puternic, care este viteza maxima si cam in cat timp atinge 80-100km/h?

 

Numa’ bine!

 

Eu am Spotcity de 200 cu care am parcurs 32000km si inca duce!Fara probleme doar cu schimburile de consumabile.

Nou poti sa iei doar Spotcity,Leonardo nu se mai fabrica.

Second, Leonardo este mai ieftin dar si la ani mai mari si de obicei cu Km mai multi.Consum Sportcity cam 3%, maxim 3,5% in oras.

Rotile la Sportcity sunt pe 15".Viteza maxima 120 dar dupa 90 apar vibratii usoare.Cu 80 la drum intins consuma 2,5% si toarce ca o pisica.

In mare cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu uiti la motorete de 125, gen Aprilia RS, Mito, R125, CBR ...

 

Si e mult mai marfa senzatie decat pe un scuter. Plus ca esti altfel privit de catre soferi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu uiti la motorete de 125, gen Aprilia RS, Mito, R125, CBR ...

 

Si e mult mai marfa senzatie decat pe un scuter. Plus ca esti altfel privit de catre soferi ...

 

Are dreptate Thug! Iar daca vrei neaparat un scuter,eu spun ca sportcity e mai frumos decat leonardo.Si bordul acela electronic...si designul mai modern.Depinde si la ce diferenta de pret(intre cele 2)gasesti.Bafta si tine-ne "la curent" cu scuterul ce va urma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu uiti la motorete de 125, gen Aprilia RS, Mito, R125, CBR ...

 

Si e mult mai marfa senzatie decat pe un scuter. Plus ca esti altfel privit de catre soferi ...

 

NU cred ca esti mai altfel privit de soferi daca ai ceva gen motor, decat daca mergi pe un scuter. SUnt multi masinisti ( daca pot spune asa) care apreciaza pe un participant la trafic care merge pe 2 roti, cand il vede echipat. Eu merg pe un SR 150 si nu de putine ori mi-au facut loc sa trec pe langa ei. NU zbor pe scuter cu freza in vant si in slapi merg echipat ca si cum as merge cu motorul, adica geaca manusi casca si genunchiere. Asa ca daca esti disciplinat in trafic te pivesc ca pe un participant la trafic si nu ca pe un kamikaze cu scuter.

 

On topic: eu as opta ptr sport city, arata bine, are o ciclistica buna, daca are roti de 15, plus consum mic. Eu cu al meu nu am scos sub 4,5%, pe cand colegul cu soprt city zice ca scoate 3 si ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motor nu pot sa iau pentru ca nu reusesc sa il conving pe tata ca deh... prea puternice si alte alea, dar nu imi displace idea de scuter. As alege Sportcity dar cred ca e ceva mai puturos decat Leonardo deoare e si ceva mai greu, tocmai deasta v-am intrebat in cat timp ajunge la o viteza mai mare (100km/h). E bine ca pot sa mentin o viteza de croaziera de 80km/h dar oricum cred ca ii voi pune niste role pentru demaraj, ca voi merge mai mult prin oras cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motor nu pot sa iau pentru ca nu reusesc sa il conving pe tata ca deh... prea puternice si alte alea, dar nu imi displace idea de scuter. As alege Sportcity dar cred ca e ceva mai puturos decat Leonardo deoare e si ceva mai greu, tocmai deasta v-am intrebat in cat timp ajunge la o viteza mai mare (100km/h). E bine ca pot sa mentin o viteza de croaziera de 80km/h dar oricum cred ca ii voi pune niste role pentru demaraj, ca voi merge mai mult prin oras cu el.

 

Imi cer scuze pt scris:D....bafta la cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut scoterul meu praf (mi-a intrat un (cuvant urat) in spate) si m-am uitat oleaca dupa sportcity , asta intentionam sa-mi iau , dar cred ca o sa merg pe o masina pana la urma :| .

Leonardo e vechi are motor vechi , gasesti sh mai ieftine da e clar ca sunt mult mai uzate decat orice sportcity

Sportcity are motor mai nou cu consum mic roti mari , nu am mers cu unul da am vazut cateva arata super ca design .

Daca iti iei nou vezi ca sunt modele diferite sportcity cube care e sporcityle normal si e sporcity one care e uratel , cica e model mai nou special facut pt oras dar nu-mi prea place , asta din poze.

Eu personal zic sa mergi pe sportcity cube fara discutii , doar ca te costa mai mult cu siguranta.

 

Asemanator la 125cc ai kymco super 8 :angryfire: , eu am avut cu el aproape 5000km si a mers impecabil , consum mic , un sunet super , top speed 110km (am 60kg) , consum 3% ... pacat ca acum e praf al meu :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut scoterul meu praf (mi-a intrat un (cuvant urat) in spate) si m-am uitat oleaca dupa sportcity , asta intentionam sa-mi iau , dar cred ca o sa merg pe o masina pana la urma :| .

Leonardo e vechi are motor vechi , gasesti sh mai ieftine da e clar ca sunt mult mai uzate decat orice sportcity

Sportcity are motor mai nou cu consum mic roti mari , nu am mers cu unul da am vazut cateva arata super ca design .

Daca iti iei nou vezi ca sunt modele diferite sportcity cube care e sporcityle normal si e sporcity one care e uratel , cica e model mai nou special facut pt oras dar nu-mi prea place , asta din poze.

Eu personal zic sa mergi pe sportcity cube fara discutii , doar ca te costa mai mult cu siguranta.

 

Asemanator la 125cc ai kymco super 8 :angryfire: , eu am avut cu el aproape 5000km si a mers impecabil , consum mic , un sunet super , top speed 110km (am 60kg) , consum 3% ... pacat ca acum e praf al meu :|

Cred ca o sa iau Leonardo ca sportcity e prea sump si nu imi mai ajung bani de echipament.Cred ca o sa fie unul de prin 2002 sau 2003.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

proasta alegere... am un sportcity 200 de vanzare la 1200e an 2006-2007 4300km. scuteru e super tare.. prin zona pe aici nam rival la clasa lui :crack: eu as zice sa nu te grabesti sa nu faci o gresala :) testeazale pe amandoua si dupa poti sa te hotaresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

proasta alegere... am un sportcity 200 de vanzare la 1200e an 2006-2007 4300km. scuteru e super tare.. prin zona pe aici nam rival la clasa lui :crack: eu as zice sa nu te grabesti sa nu faci o gresala :) testeazale pe amandoua si dupa poti sa te hotaresti

 

Banuiesc ca e de vina ora la care ai dat acest reply. Au trecut deja 2 ani de la postul dinaintea ta :lol:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

proasta alegere... am un sportcity 200 de vanzare la 1200e an 2006-2007 4300km. scuteru e super tare.. prin zona pe aici nam rival la clasa lui :baldy: eu as zice sa nu te grabesti sa nu faci o gresala ;) testeazale pe amandoua si dupa poti sa te hotaresti

e inmatriculat? da-mi niste detalii pe dragos_circo@yahoo.com. ma intereseaza scuterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...