Sari la conținut

amortizoarele de dirctie


sacal
 Share

Postări Recomandate

cat de necesar este un astfel de dispozitiv?

nu e un moft, o chestie la moda?

213927[/snapback]

 

cica sunt cam necesare daca te dai sportiv ... mai bine intrebi si tu baieti mai grabiti [bhairava, coxanelu', speedfreak, sabin_sbz]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amortizorul de directie e extrem de uttil daca: te ridici pe o roata (cine a re asemenea apucaturi stie ca la aterizare ai cele mai mari sanse sa ti-o furi pt ca in aer pentru a-ti tine echilibrul ai tendinta de a misca ghidonul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amortizorul de ghidon nu este in nici un caz un moft. El devine obligatoriu atunci cand circuli pe strazile patriei.Amortizorul este mai mult decat necesar atunci cand mergi tare, daca esti o persoana corecta care respecta viteza legala nu ai nevoie.Eu personal il recomand si chiar daca costa ceva o sa vezi in timp ca el face toti banii.Si decat sa-ti faci motorul praf sau sa uzi "pampersul" atunci cand o sa vrei sa bagi mana in gaz mai bine scoti frumusel banutu si-ti achizitionezi o unealt dasta ca merita :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Amortizorul de directie are si partile lui negative(rapeste un pic din agilitatea motocicletei).

226213[/snapback]

 

 

Cum adica rapeste din agilitatea motocicletei? Adica nu mia este asa manevrabila ca si cand ar fi fara amortizor??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, in principiu e un amortizor asemanator cu cele montate pentru absorbirea socurilor date de imperfectiunile caii de rulare, montat orizontal pe ghidon, perpendicular pe axa de simetrie a motocicletei. Vezi pozele. Scopul este cresterea stabilitatii la viteza mare si prevenirea tank-slappingului.

 

 

Instructiuni de montaj: http://sportrider.com/tech/146_9806_hand/

post-2230-1125141864_thumb.jpg

post-2230-1125141930_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

e foarte necesar la modelul meu e electronic nu se vede dar ma-m gasit in situatii cand am zis ca gata m-am dus dar amortizorul si-a facut treaba si am scapat ,practic la viteza mare se intareste iar cand mergi incet se slabeste ca sa nu-ti obosesca mainile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a salvat funduletul pe autostrada, noaptea cand am trecut peste un caine mort la 170 (n-am riscat sa fac eschive la viteza aia). Fara amortizorul de directie probabil as fi intrat in voblaj de la socul cainelui in roata fata.

Insa am simtit doar o singura miscare usoara a ghidonului si motorul a trecut peste pastrand directia fara probleme.

Nu eram convins de eficenta jucariei inainte de evenimentul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...