Sari la conținut

Sfat Alegere Cauciuc


sorinm
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

De 3 zile tot colind "gugle" pentru reviewuri ale diferitelor cauciucuri.

 

Vreau ceva cu un profil, sport, care sa imi permita sa trag de gaz la maxim in curbe (nu ma dau pe circuit) dar am un stil foarte agresiv de condus, dar care sa fie si destul de durabil. Momentan am un Metzeler M3 pe spate care a facut fata cu brio 10000 Km, dar uzura e destul de mare plus ca mai am si un Âşnur in el de la un cui.

 

O alegere optima mi se pare un cauciuc dual compound.

 

 

Eu inclin spre Dunlop Qualifier RR dar am in considerare si Michelin Pilot Power 2CT, Pirelli Diablo Corsa 3.

 

Asadar si prin urmare, cer sfaturile inteleptilor pentru a ma ajuta in alegerea unui cauciuc. De asemenea daca aveti alte propuneri de cauciucuri la fel sau mai performante ca cele enumerate mai sus va rog sa le spuneti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

De 3 zile tot colind "gugle" pentru reviewuri ale diferitelor cauciucuri.

 

Vreau ceva cu un profil, sport, care sa imi permita sa trag de gaz la maxim in curbe (nu ma dau pe circuit) dar am un stil foarte agresiv de condus, dar care sa fie si destul de durabil. Momentan am un Metzeler M3 pe spate care a facut fata cu brio 10000 Km, dar uzura e destul de mare plus ca mai am si un Âşnur in el de la un cui.

 

O alegere optima mi se pare un cauciuc dual compound.

 

 

Eu inclin spre Dunlop Qualifier RR dar am in considerare si Michelin Pilot Power 2CT, Pirelli Diablo Corsa 3.

 

Asadar si prin urmare, cer sfaturile inteleptilor pentru a ma ajuta in alegerea unui cauciuc. De asemenea daca aveti alte propuneri de cauciucuri la fel sau mai performante ca cele enumerate mai sus va rog sa le spuneti.

 

vorbeste cu mac de pe forum. are orice guma vrei tu sau te poate sfatui in alegerea uneia potrivite.

 

eu am rupt gugl o saptamana si tot nu m`am decis :unsure:

 

am luat de la mac un set de bridgestone bt016, cele mai noi de la bridgestone, 3 compound :)

maconfireblade e id`ul lui :)

Editat de adi.p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am pilot power si sunt foarte multumit de el, am dat o gramada de bani pe el si de aceea sunt nevoit sa folosesc fiecare inch din el...... :unsure: parere? se incalzesc repede si am incredere in ele pe viraje.

vreau sa incerc si diablo corsa, acesta v-a fi setul urmator, am auzit numai lucruri bune despre ele si daca merg aia la superstock cu ele atunci prea rele n-or fi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pe spate la un r6 un cauciuc de la o busa de 190.janta fiind facuta pt cauciucuri de 180 dupa ce l-am pus marginile cauciucului sunt mai "adunate" si exista un risc mai mare ca intr-un viraj sa pierzi aderenta pe spate, ceea ce nu e de dorit. Eu am 1500 de km cu cauciucul asta si am ajuns la concluzia ca e cel mai bine si mai sigur sa respecti dimensiunea fabricantului.nu zic ca nu arata mai frumos un cauciuc de 190\50\17 decat 180\55\17 dar dece sa reparam carene si sa julim genunchi :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Dunlop Qualifier RR acum puse pe motor, dual compound, aderenta f buna si durabilitate, si pret mai mic la cumparare decat Michelin-uri.... per total nu fuge lateral nici gram daca mergi cu presiunea potrivita pentru stilul tau.

 

:unsure:

Editat de LaurBalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca nu au codul de viteza intre () nu sunt omologate stradal

SC1 si sc2 sunt de pista

si vezi daca ai 190/55 omologat ptr motorul tau ..e posibil sa ai omologat doar 190/50

confirm cele spuse de Laur ..QRR ptr uz stradal sportiv :lol: noi stim de ce :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Io ma gandesc la Diablo,fie ca e simplu, fie ca e Corsa...etc., sau Metzeler Sportec M3..........la strada sunt foarte bune si....STAU BETON PE APA. Daca mergi numai pe uscat si vreme buna si unde locuiesti tu sunt sosele adevarate, optiunea poate fi si pentru o guma de circuit 100%, dar daca te mai prinde si ploaia sau pleci la drum mai lung...........suna-l pe Mac sa-ti dea Pirelli. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...