Sari la conținut

Eu Cu Scuter Vs. Seat Ibiza


Clodius
 Share

Postări Recomandate

Da nu mai sta Clodius cu telefoane si mailuri. Mergi la ei la sediu, fa gura si cere ceea ce ti se cuvine.

Nu stiu daca in acest caz poti merge la OPC, dar nu pierzi nimic daca incerci :cheers: Oricum, inainte de a apela la opc, mergi pana la ei, eventual spune-le si lor ca daca nu iau masuri pt a-ti rezolva problema, apelezi la protectia consumatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact aceeasi faza am patit si eu azi in voluntari cu un retard care s-a gandit sa intoarca din 15 miscari pe trecerea de pietoni si cand am vrut sa trec pe linga el..a dat in mine cu masina...l-am evitat dar am culcat motorul pe stanga..partea proasta e ca nu aveam crash baruri si am zgariat capacul de la baia de ulei si indoit schimbatorul...oamenii astia cum au luat permisul de conducere..l-au gasit in cosul de gunoi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am adus si eu V-Clicul acasa. Partea buna este ca arata aproape impecabil si mai si merge, dar toata tarasenia m-a costat 1.595 ron. Sper cat mai curand sa recuperez banii de la asigurare.

Mai trebuie sa mai depun cererea de despagubire, dar voi face maine asta. Acum sunt ca incepatorii, n-am mai mers de aproape o luna cu scuterul.

Haideti sa va scriu factura, poate o sa-i fie de folos cuiva (cu preturile pieselor evident):

- furca - 380 RON

- carenaj planseu dreapta - 100 RON

- carenaj spate dreapta - 145 RON

- far - 172 RON

- oglinda dreapta + stanga - 132 RON

- contact complet - 172 RON

- carenaj ghidon fata (cel din jurul farului) - 82 RON

- aripa roata fata - 85 RON

- bandou aripa fata - 15 RON

- MANOPERA - 300 RON

 

Impresii:

- foarte serviabili cei de la service-ul Niba, mai ales patronul. In afara preturilor care-s destul de piperate ii recomand pt profesionalismul lor si pt suportul oferit;

- foarte bucuros de faptul ca nu voi fi nevoit sa folosesc mai multe chei. Pretul contactului includea 3 butuci (contactul propriu-zis, butucul de la incuietoarea de la sa si cel de la busonul de benzina);

- cei de la asigurari se misca foarte, foarte greu. Ii compatimesc pe cei care vor avea de-a face cu Ardaf. Sa speram ca dupa ce-i achizitioneaza cei de la Generali lucrurile se vor mai schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am adus si eu V-Clicul acasa. Partea buna este ca arata aproape impecabil si mai si merge, dar toata tarasenia m-a costat 1.595 ron. Sper cat mai curand sa recuperez banii de la asigurare.

Mai trebuie sa mai depun cererea de despagubire, dar voi face maine asta. Acum sunt ca incepatorii, n-am mai mers de aproape o luna cu scuterul.

Haideti sa va scriu factura, poate o sa-i fie de folos cuiva (cu preturile pieselor evident):

- furca - 380 RON

- carenaj planseu dreapta - 100 RON

- carenaj spate dreapta - 145 RON

- far - 172 RON

- oglinda dreapta + stanga - 132 RON

- contact complet - 172 RON

- carenaj ghidon fata (cel din jurul farului) - 82 RON

- aripa roata fata - 85 RON

- bandou aripa fata - 15 RON

- MANOPERA - 300 RON

 

Impresii:

- foarte serviabili cei de la service-ul Niba, mai ales patronul. In afara preturilor care-s destul de piperate ii recomand pt profesionalismul lor si pt suportul oferit;

- foarte bucuros de faptul ca nu voi fi nevoit sa folosesc mai multe chei. Pretul contactului includea 3 butuci (contactul propriu-zis, butucul de la incuietoarea de la sa si cel de la busonul de benzina);

- cei de la asigurari se misca foarte, foarte greu. Ii compatimesc pe cei care vor avea de-a face cu Ardaf. Sa speram ca dupa ce-i achizitioneaza cei de la Generali lucrurile se vor mai schimba.

 

- Mi se pare o hotie sa ti se ceara pentru niste oglinzi de scuter chinezesc (Peugeot my ass) 132RON, ca puteai sa le iei (dar probabil fara factura) la 30Ron din Autovit;

 

- Ca principiu pretul pieselor la chinezele (inclusiv frantuzoaice vopsite) face ca un obiect facut din piese sa valoreze de 10-20 de ori cat valoarea obiectului asamblat din fabrica (cea ce e neobisnuit pentru Peugeot la alte modele), asa ca luati-va fratilor ceva serios gen Piaggio sau Aprilia (pentru asta din urma daca aveti nervi sa faceti service la United Motors) pentru ca setul motor tine la cifre maricele cu 3 zerouri in coada si plasticele costa cat de cat decent.

- Eu as propune sa se introduca obligativitatea de a pune stickere in fata si in spate pentru asigurare, cu culori diferite pentru diversi asiguratori; eu stiu de 2-3 ani ca firme ca ARDAF sau ASIROM nu platesc (de fapt din cele 7 firme platesc numai BCR Asigurari si Unita, si numai dupa ce-i ameninti ca-i reclami sau pur si simplu ii reclami foarte prompt si cei de la Tiriac, ca in rest unora precum Carpatica Asigurari li s-a interzis dreptul de a mai da RCA, si nici ceilalti 3 jucatori de pe piata nu se simt bine). Macar daca vad in retrovizoare un sticker cat un bostan de la asiguratori de 3 lei poate apuc dracului sa trag pe dreapta si sa las "armata" sa treaca linistita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Haideti sa trag si eu linie si sa fac o balanta acestui episod din viata mea

 

Reparatii scuter 1600 ron

Manusi rupte, cumparat altele noi – 60 ron

Taxi + transport scuter – 210 ron

Pantaloni de la costum in care eram imbracat rupti (irecuperabili) ~ 100 ron

Geaca putin rupta (inca netoaletata) ~ 30 ron

Timp pierdut pe la politie si asigurari, benzina consumata, nervi, telefoane samd – fara numar

Total 2000 ron

 

Recuperat de la asigurari 1530 ron

 

Paguba mea contorizabila 470 RON, bani pe care nu o sa-i mai recuperez niciodata. Asa ca aveti grija sa nu ajungeti in situatia mea, mai bine anticipati pericolul si va scutiti de o mare alergatura si o multime de nervi facuti

 

Din perspectiva mea acest topic se poate inchide.

Multumesc tuturor pt suport si aveti grija la nebunii de pe strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i draq de bani ca aia se fac. Bine ca esti tu intreg. As da si de 10 ori mai mult decat paguba ta in caz de belea, numai sa stiu ca scap intreg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...